Publisher: Wydawnictwo
11937
Ebook

Więcej ruchu mniej bólu nr 84

Praca zbiorowa

W numerze 84 między innymi: Jak aktywność fizyczna wpływa na odporność organizmu Jak włączyć ćwiczenia do planu dnia, gdy odczuwasz ból Zapomnij o bólu pleców, stabilnie chodź i ciesz się piękną sylwetką Jak wzmocnić kości i uchronić się przed osteoporozą?

11938
Audiobook

Litwa po litewsku

Dominik Wilczewski

Historia Litwy to nie tylko unia lubelska, wspólna walka o Grunwald, Pan Tadeusz oraz obowiązkowe zwiedzanie Ostrej Bramy i cmentarza na Rossie. Dominik Wilczewski snuje wciągającą opowieść o splocie przeszłości Litwy z jej współczesnością. Litwini wiele razy upadali, bywali pionkami w grze wielkich mocarstw i znów powstawali, wiedzeni nadzieją na przetrwanie narodu, tożsamości, języka i kultury. Własnym wysiłkiem wyciągnęli swoje państwo z historycznego niebytu, zbudowali Litwę na własnych zasadach. Litwa po litewsku to wnikliwa i pasjonująca rekonstrukcja historii, opis relacji polsko-białorusko-litewskich. Wilczewski pyta litewskich historyków i socjologów o stosunek do powstania styczniowego i innych z polskiej perspektywy kluczowych wydarzeń, przedstawia najważniejszych dla historii Litwy działaczy społecznych i polityków i z ciekawością szuka odpowiedzi na pytania, które trapią dziś samych Litwinów.

11939
Ebook

Rozliczenia podatkowo-składkowe za zleceniobiorcę ucznia/studenta

Andrzej Radzisław

Zatrudnianie uczniów i studentów wiąże się z różnymi zasadami dotyczącymi obowiązku ubezpieczeń społecznych. W przypadku umowy o pracę sytuacja jest jasna. Problemy pojawiają się jednak przy zawieraniu umów zlecenia, szczególnie gdy w trakcie miesiąca następuje zmiana statusu, np. utrata lub uzyskanie statusu studenta. Jak wtedy prawidłowo rozliczyć składki? To pytanie nurtuje wielu płatników, którzy muszą uwzględniać przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz interpretacje ZUS. Warto poznać praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć błędów i konsekwencji finansowych.

11940
Audiobook

Szczęście za horyzontem

Krystyna Mirek

Jakie niespodzianki może przynieść los? Justyna i Janek funkcjonują w skrajnie odmiennych światach. Ona jest świetnie usytuowana i prowadzi bogate życie towarzyskie, ale w konsekwencji jednej złej decyzji traci wszystko. On samotnie wychowuje trójkę dzieci, praca nie daje mu satysfakcji, a ciągłe kłopoty finansowe piętrzą trudności. Co się stanie, gdy ścieżki tych dwojga się przetną? Justyna, mierząc się z przeszłością, zapragnie bezinteresownie pomóc Jankowi, on natomiast wreszcie zda sobie sprawę, że w pojedynkę wszystkiemu nie podoła. Czy łącząc swoje słabości, zyskają moc, która poprowadzi ich do szczęścia?

11941
Ebook

Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture, No. 9 (2019)

Aritha van Herk, Vanja Polić

Issue 9 (2019) of Text Matters, titled Roguery and (Sub)Versions, edited by Aritha van Herk (University of Calgary) and Vanja Polić (University of Zagreb), focuses on the figure of the new rogue as a personification of subversion in literature and film. Roguery is understood here both as a feature of characters who break up societal conformity through their creativity, and of texts which embrace liminality and defy discursive boundaries. These visions of roguery are addressed by the volume's first section, "New Versions of Roguery," which contains papers dealing with Bruce Chatwin's rogue appropriation of the concept of songlines, the representation of women manipulating others through wealth, the rogue protagonist of the film Monster, mobility in the road movies Scorpio Rising and Duel as well as fiction by Guy Vanderhaeghe, the self-fashioning rogue in a short story by Aleksandar Hemon and in Ned Buntline's fiction, rogue textuality in comics, a subversion of roguery in Patrick deWitt's novel, and roguery understood as disappearance. The second section, "(Sub)Versions and (Re)Visions," builds on the rogue's subversive potential, and includes papers on the figure of Mary Magdalene in Michele Roberts's book, the figure of the heretic in the secular age, life writing by Joe Brainard, the Irish noir by Lisa McInerney, and the hardboiled fiction of Ross Macdonald. The following section called "Negotiating Traumas" contains essays that discuss the ability of performance art to heal trauma, the figure of the trickster in Leslie Marmon Silko's novel, as well as trauma in hag horror. Finally, "Liminal Spaces" includes papers focusing on the environmental disaster in the poetry of Robert Minhinnick, spatial representations in J. G. Ballard's novel, a Virilian reading of Don DeLillo, and the development of American improvisational theatre. The volume ends with reviews of works by Sam Solnick and Bret Easton Ellis.

11942
Audiobook

Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości

Anna Lembke

Wszyscy znamy to uczucie, gdy bardzo pragniemy kolejnego kawałka czekolady albo tego, aby dobra książka, film lub gra wideo trwały wiecznie. Pojawienie się tego pragnienia to moment, gdy szala przyjemności przechyla się w stronę bólu. Żyjemy w czasach bezprecedensowego dostępu do bodźców zapewniających poczucie zadowolenia. Substancje uzależniające, jedzenie, informacje, hazard, zakupy, gry, wiadomości, seksting, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter... Te bodźce są różne, liczne i mają ogromną moc, a smartfon działa jak kroplówka, która 24 godziny na dobę dostarcza nam cyfrową dopaminę. Psychiatra Anna Lembke wyjaśnia, jak działa neurobiologiczny mechanizm nagrody, oraz tłumaczy, dlaczego stałe dążenie do przyjemności prowadzi do bólu. Pokazuje też w oparciu o prawdziwe, nieraz szokujące historie jej pacjentów, jak można ograniczyć konsumpcję i utrzymać w ryzach niepohamowane dążenie do przyjemności. Sprawi to, że nauczymy się żyć w sposób zrównoważony, co może uszczęśliwić zarówno nas, jak i naszych bliskich. Autorka: Anna Lembke Profesorka psychiatrii i medycyny uzależnień w Stanford University School of Medicine, kierowniczka Stanford Addiction Medicine Dual Diagnosis Clinic, laureatka licznych nagród za wybitne badania w zakresie chorób psychicznych oraz za nauczanie i innowacyjność w leczeniu klinicznym. Opublikowała ponad sto recenzowanych artykułów, książek i komentarzy w prestiżowych czasopismach, takich jak New England Journal of Medicine i Journal of the American Medical Association. Zasiada w zarządach kilku stanowych i krajowych organizacji zajmujących się uzależnieniami. Lektorka: Iwona Tokarska Opolska dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna, lektorka. Obecnie można ją usłyszeć na falach Radia Opole. W przeszłości pracowała m.in. w TVP3 Opole i w TVN24. Absolwentka Dyplomacji Europejskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Opolskim.

11943
Ebook

Kły. Nina Warwiłow. Tom 8

Jędrzej Pasierski

Łemkowskie Boże Narodzenie. Śmierć charyzmatycznej działaczki Kaliny Koryckiej zburzy spokój doliny Brzennej. Tropy rozsiane na zboczu góry poprowadzą Ninę Warwiłow do starcia z myśliwymi Beskidu Niskiego, a przeszłość ofiary w odległe zakątki, gdzie żyje więcej watah niż ludzi. Jakie tajemnice kryją beskidzkie lasy i sielska dolina mieszcząca ledwie sześć domów? Nina, powracająca do pracy po przerwie, błądzi i nie widzi, że zaśnieżone góry stają się pułapką. W cieniu legend o wilkach kryje się drapieżca, jakiego jeszcze nigdy dotąd nie spotkała

11944
Ebook

CLUE (Tom 2). Zagadka zegara maltańskiego

Jorn Lier Horst

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona. Jeden z największych sklepów jubilerskich w Oslo zostaje obrabowany.  Sprawcy kradną niemal 20 kilogramów czystego złota, dużo cennej biżuterii oraz unikatowy zegar Zakonu Maltańskiego, który sam wart jest ponad 5 milionów koron. Złodzieje zostają zatrzymani, ale nie udaje się odzyskać całego łupu, między innymi słynnego zegara maltańskiego. Trop prowadzi do odrażającego Leviego Hildonena i zatoki Skutebukta. CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie Perła razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów. Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju. Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami i dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście. Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. Sięga Une do kolan, ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego. Akcja wszystkich części toczy się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie Perła. Pensjonat zbudował prapradziadek Cecilii ponad sto lat temu. Wówczas goście przypływali parowcem do nabrzeża głębokowodnego lub przyjeżdżali pociągiem do miasta, a dalszą drogę pokonywali bryczką. Podczas drugiej wojny światowej posiadłość przejęli Niemcy. W budynku kwaterowali nazistowscy oficerowie. Później pensjonat wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do czasu, gdy rodzice Cecilii odkupili go, wyremontowali i zaczęli wynajmować pokoje gościom. Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata. Jrn Lier Horst (ur. 27.02.1970) to norweski pisarz i dramaturg; do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Jest autorem przedstawień dla Teater Ibsen; od dwóch lat ukazują się również jego powieści kryminalne w tzw. serii CLUE, przeznaczone dla młodszych czytelników. Horst zadebiutował w 2004 powieścią Nkkelvitnet (Świadek koronny). Stworzył cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku. Powieść PSY GOŃCZE to najbardziej  utytułowana i nagrodzona książka Horsta z serii o Williamie Wistingu. Otrzymała Nagroda Martina Becka 2014 (Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminału), Nagroda Szklanego Klucza 2013 (Najlepszy skandynawski kryminał) i Nagroda Rivertona 2012 (Najlepszy norweski kryminał).  W Polsce ukazału się jeszcze "Jaskinioweic" i "Poza sezonem"