Wydawca: Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska to najstarsza i największa uczelnia w regionie, która rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska w Częstochowie. Kształciła wtedy studentów na jednym wydziale – Wydziale Mechanicznym, obecnie uczelnia posiada sześć wydziałów, oferując studentom kilkadziesiąt kierunków i specjalności dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku i oczekiwań młodych ludzi. Politechnika Częstochowska to przyjazna i otwarta uczelnia, pełna ludzi z pasją ─ wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej i międzynarodowego środowiska studenckiego. Kształci specjalistów nauk technicznych i ekonomicznych, którzy kształtują polską gospodarkę opartą na wiedzy, wykorzystującą innowacje technologiczne, realizującą założenia zrównoważonego rozwoju. Jest uczelnią, która z powodzeniem odnajduje się na wymagającym rynku edukacyjnym, a jej działalność naukowo-badawcza przynosi wymierne korzyści w różnych obszarach działalności gospodarczej i społecznej.
121
Ebook

Pokolenie Z jako wyzwanie współczesnego zarządzania przedsiębiorstwem. Relacje, media społecznościowe i crowdsourcing

Olga Ławińska, Anna Korombel

Monografia jest ważną propozycją publikacyjną z zakresu nauk o zarządzaniu. Systematyzuje i poszerza wiedzę na temat zachowań konsumentów zaliczanych do pokolenia Z. Daje szerokie spojrzenie na zachowania i postawy tego pokolenia, nie tylko w środowisku społecznym, zakupowym, ale i zawodowym. Odmienność zachowań, preferencji i oczekiwań przedstawicieli pokolenia Z od przedstawicieli innych pokoleń wskazuje na potrzebę nowego spojrzenia i podejścia do zarządzania. Kompetencje cyfrowe przedstawicieli pokolenia Z będą coraz bardziej pożądane na coraz bardziej cyfrowym rynku pracy. Do tej pory to starsze pokolenia przekazywały wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom. Obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją odwrotną - po raz pierwszy najmłodsze pokolenie jest autorytetem i to ono posiada zasób wiedzy, której nie posiadają inne pokolenia. Ta nienaturalna sytuacja na rynku pracy zmieni w przyszłości typową hierarchię korporacyjną. Problemy poruszane w monografii są bardzo istotne nie tylko z punktu widzenia naukowego, ale również praktycznego, bowiem monografia w dwóch częściach - z punktu widzenia teorii i praktyki - przedstawia wybrane zagadnienia związane z budowaniem relacji zewnętrznych i wewnętrznych przez przedsiębiorstwa, przede wszystkim z przedstawicielami pokolenia Z. W monografii przedstawiono sylwetki osób należących do pokolenia Z oraz wprowadzono Czytelników w problematykę istoty budowania przez przedsiębiorstwo relacji z klientami, jak również dokonano przeglądu cech skutecznego menedżera w świetle budowania relacji z pracownikami przedsiębiorstwa. Zaprezentowano wyniki badań własnych przeprowadzonych przez autorki w latach 2018, 2020 oraz 2021 w Polsce i w Wielkiej Brytanii na przedstawicielach pokolenia Z. Są to zarówno wyniki badań, które zostały opublikowane w latach 2021-2023 przez autorki w postaci cyklu artykułów, jak również wyniki badań prezentowane po raz pierwszy w niniejszym opracowaniu.

122
Ebook

Elektrotechnika i elektronika. Laboratorium

Daniel Zbroński (red.)

Prezentowany podręcznik stanowi materiał pomocniczy do zajęć laboratoryjnych z przedmiotu „Elektrotechnika i elektronika”, prowadzonego na kierunkach: mechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz inżynieria gospodarki obiegu zamkniętego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Celem zespołu było stworzenie przystępnego opracowania, które pozwoli studentom przygotować się do ćwiczeń i nabyć umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy ogólnej zdobytej na wykładach. Należy podkreślić, że w podręczniku ograniczono się wyłącznie do zagadnień zawartych w sylabusie przedmiotu, zgodnie z programami studiów dla wskazanych kierunków kształcenia. Każdy z rozdziałów zawiera: cel ćwiczenia, wprowadzenie teoretyczne, część praktyczną i wzór sprawozdania. Dodatkowo, w każdym rozdziale podano zalecaną literaturę i przykłady obliczeniowe, ułatwiające samodzielne wykonanie obliczeń wymaganych w ćwiczeniach. Tak przygotowany podręcznik z pewnością ułatwi studentom przyswojenie trudnych zagadnień z elektrotechniki i elektroniki, a wskazane źródła literaturowe zachęcą ich do szerszego zainteresowania się ciekawym przedmiotem. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

123
Ebook

Psychospołeczne aspekty zarządzania zasobami ludzkimi

Anna Bazan-Bulanda, Agnieszka Kwiatek, Maja Skiba (red.)

Podręcznik zawiera treści dotyczące psychospołecznych aspektów zarządzania zasobami ludzkimi i może stanowić źródło cennej wiedzy dla współczesnego czytelnika. Skierowany jest w głównej mierze do studentów kierunków związanych z dyscypliną nauk o zarządzaniu, ale ze względu na syntetyczne ujęcie podejmowanych problemów może być również przydatny dla studentów innych kierunków oraz praktyków. Opracowanie składa się z dwunastu rozdziałów. Na końcu znajduje się spis literatury oraz słownik najważniejszych pojęć. W książce omówiono: podstawowe pojęcia takie jak: „praca”, „jakość pracy”, „jakość życia” oraz „zasoby ludzkie”; zależności pomiędzy jakością pracy a jakością życia w świetle funkcjonowania zasobów ludzkich; aspekty związane ze zróżnicowaniem kulturowym rynku przekładające się na problemy w zarządzaniu przedsiębiorstwem; koncepcje i metody oceniania pracowników;   istotę, cele oraz korzyści wynikające z zarządzania różnorodnością pracowników w organizacji; rolę zarządzania talentami w zarządzaniu organizacją; pojęcie „pracoholizmu” oraz konsekwencje tego uzależnienia; problematykę promowania „miękkiego” podejścia do ZZL oraz zagadnienie przywództwa w środowisku wirtualnym; istotne procesy zatrudniania pracowników, które dostosowują się do zmian społeczno-ekonomiczno-technologicznych; efektywne komunikowanie się w organizacji, w tym związane z przestrzenią wirtualną; „Ideę Porozumienia Bez Przemocy”; negocjacje w organizacji; kreowanie własnego wizerunku menadżera.

124
Ebook

Zrównoważony rozwój w zarządzaniu

Izabela Krawczyk-Sokołowska

Koncepcja zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwie to sposób na realizację strategii rozwojowej wkomponowanej w dynamiczne otoczenie, odpowiadającej współczesnym wyzwaniom społeczno-gospodarczym ukierunkowanym na zaspokojenie potrzeb ludzi zarówno teraz, jak i w przyszłości. Oznacza to takie zarządzanie przedsiębiorstwem, które zapewni zachowanie równowagi pomiędzy kapitałem finansowym, rzeczowym, ludzkim i przyrodniczym. Stąd realizacja zrównoważonego rozwoju wymaga integracji zagadnień ekonomicznych, ekologicznych i społecznych oraz wykorzystania ich w procesach zarządzania przedsiębiorstwem. Celem monografii jest prezentacja współczesnych problemów zarządczych z wielowymiarową implementacją koncepcji zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie makroekonomicznym, jak i mikroekonomicznym, z uwzględnieniem wymiaru indywidualnego i społecznego. Struktura monografii, składającej się z dziewięciu rozdziałów, została podporządkowana realizacji założonego celu. Wybrane zagadnienia dotyczące zarządzania jednostkami sektora publicznego i biznesowego oraz rozwoju regionalnego z uwzględnieniem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju zostały osadzone w bieżących uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych, związanych z niedawno zakończoną pandemią COVID-19 oraz wciąż trwającą wojną w Ukrainie.

125
Ebook

Transformacja cyfrowa organizacji. Wybrane katalizatory zmian

Aleksandra Piech, Tomasz Lis (red.)

Na monografię składa się jedenaście rozdziałów, których autorami są przedstawiciele polskich ośrodków naukowych i badawczych. Wśród podjętych zagadnień można wskazać na: wspomaganie procesów kształcenia ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego, wspomaganie zarządzania w sektorze bankowym, zastosowanie w obszarze hybrydowego modelu pracy, aktywizację działalności małych i średnich przedsiębiorstw, wspieranie przedsiębiorczości w efekcie podejmowania działań wirtualnych, realizację działalności w oparciu o podejście algorytmiczne, obsługę klienta, w tym zwłaszcza identyfikację i spełnianie nieustannie zmieniających się potrzeb i oczekiwań, rozwój Smart Cities, zarządzanie czasem w kontekście organizacji pracy, zarządzanie w obszarze funkcjonowania w grupie, w celu optymalizacji realizacji celów indywidualnych i zespołowych. Podsumowaniem jest rozdział analizujący oczekiwania i zachowanie klientów, którzy w ramach relacji z przedsiębiorstwami powszechnie korzystają z rozwiązań cyfrowych. Szczególną uwagę zwrócono na identyfikację, analizę i zrozumienie podstawowych czynników mających wpływ na transformację cyfrową. Monografia jest skierowana do szerokiego grona odbiorców. Wskazać należy zarówno obszar naukowo-badawczy, którego przedstawicielami są pracownicy instytucji badawczych i uczelni, studentów i zainteresowanych uczniów szkół średnich, jak i praktyków. Przedstawione rozdziały pozwalają uzyskać interesującą wiedzę teoretyczną, ale także zapoznać się z wynikami badań przeprowadzonych przez autorów.

126
Ebook

ZARZĄDZANIE W DYNAMICZNYM ŚRODOWISKU BIZNESOWYM. WYZWANIA I STRATEGIE DLA ORGANIZACJI

Agnieszka Puto (red.)

Monografia pod red. Agnieszki Puto "Zarządzanie w dynamicznym środowisku biznesowym: wyzwania i strategie dla organizacji" jest rezultatem wysiłku i zaangażowania Autorów, którzy skupili się na różnorodnych, również etycznych i społecznych aspektach zarządzania w dynamicznym otoczeniu biznesowym. Zakres poruszonych tematów obejmuje kluczowe obszary zarządzania zarówno w kontekście strategicznym, jak i operacyjnym. Dokonano analizy zmieniających się trendów rynkowych oraz omówiono narzędzia i metody zarządzania, które umożliwiają adaptację organizacji do nowych warunków.

127
Ebook

Mikro- i makroekonomiczny wymiar rynku nieruchomości i inwestycji

Anna Korombel (red.)

Rynek nieruchomości, przyczyniając się do wyznaczania standardu życia obywateli danego kraju czy też regionu, ma fundamentalne znaczenie dla wzrostu i rozwoju gospodarczego kraju. Stanowi specyficzny segment gospodarki, który z jednej strony jest od niej silnie uzależniony, z drugiej strony silnie na nią wpływa. Ta relacja powoduje, że rynek nieruchomości ciągle się zmienia. Kształtują go bowiem nie tylko czynniki ekonomiczne, takie jak wzrost gospodarczy, poziom stop procentowych, poziom inflacji, poziom bezrobocia, ale również zmiany demograficzne czy też zmiany aktów prawnych. Czynniki, takie jak moda czy gusty i preferencje konsumentów, kształtują popyt konsumentów przede wszystkim na pierwotnym rynku mieszkaniowym, a to z kolei wpływa na kształt rynku gruntów inwestycyjnych. Zasadniczym celem monografii jest próba całościowego spojrzenia na niezwykle istotne czynniki wzrostu współczesnej gospodarki, jakimi są inwestycje i rynek nieruchomości, a także wskazanie znaczenia dla obu tych czynników pierwszych skutków pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Niniejsze opracowanie obejmuje 14 rozdziałów, których autorzy podjęli problematykę mikro- i makroekonomicznych aspektów rynku nieruchomości i inwestycji. Ich rozpoznanie ma nie tylko duże znaczenie poznawcze, ale również aplikacyjne. Publikacja może być przydatna dla studentów, szczególnie kierunku finanse i rachunkowość w biznesie na specjalności inwestycje i nieruchomości, słuchaczom studiów podyplomowych z zakresu nieruchomości i inwestycji, a także przedstawicielom praktyki gospodarczej. Zapraszamy do lektury.

128
Ebook

Zarzadzanie usługami społecznymi gminy wobec zjawiska przemocy

Katarzyna Olejniczak-Szuster Michał Dziadkiewicz Katarzyna Brendzel-Skowera Judyta Kabus (red.)

Zagadnienia prezentowane w niniejszej monografii koncentrują się wokół wielopłaszczyznowej i szczegółowej diagnozy skali przemocy domowej w mieście Częstochowa w latach 2017-2020, ze szczególnym uwzględnieniem liczby małoletnich dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy od najbliższej osoby oraz osób zatrzymanych stosujących przemoc w rodzinie.  Monografia zawiera trzy obszary problemowe i prowadzi od teoretycznych rozważań nad problemem przemocy, identyfikacji zjawiska problemu przemocy rodzinnej, jej form i rodzajów, przez szerokie studium występowania przemocy w mieście Częstochowa oraz podmiotów podejmujących działania pomocowe na rzecz ofiar przemocy w rodzinie, aż po praktyczne przykłady wspomagania profilaktyki przemocy przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie. Książka ta stanowi wielowymiarowe studium zjawiska przemocy, ma charakter uniwersalny i może być z powodzeniem wykorzystywana przez badaczy i praktyków różnych specjalności. Monografia przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców. Znajdzie w niej coś dla siebie zarówno ktoś, kto interesuje się zjawiskiem przemocy z czysto teoretycznego punktu widzenia, ktoś kto jej doświadczył, jak i ktoś, kogo interesuje wyłącznie praktyczne przełożenie wiedzy teoretycznej na walkę z przemocą.    W książce omówiono: znaczenie terminu „przemoc”, jej rodzaje, formy i skutki przemocy; najnowsze przepisy w prawodawstwie polskim dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie; pojęcie „przemocy w rodzinie”, jej uwarunkowania, rodzaje oraz formy; działania policyjne podjęte w celu zwalczenia przemocy w krajach europejskich oraz w Polsce w latach 2017-2020; eskalację zjawiska przemocy w rodzinie w czasie epidemii COVID-19; programy i działania prewencyjne wobec przemocy w mieście Częstochowa w latach 2017-2020; determinanty mające zapobiegać przemocy; kwestię zarządzania mieszkaniami komunalnymi w obliczu występującego zjawiska przemocy domowej; schemat działania dotyczący zwalczania zjawiska przemocy w zasobach ZGM TBS oraz procedurę interwencji obowiązującą pracowników tego Zakładu.