Видавець: Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska to najstarsza i największa uczelnia w regionie, która rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska w Częstochowie. Kształciła wtedy studentów na jednym wydziale – Wydziale Mechanicznym, obecnie uczelnia posiada sześć wydziałów, oferując studentom kilkadziesiąt kierunków i specjalności dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku i oczekiwań młodych ludzi. Politechnika Częstochowska to przyjazna i otwarta uczelnia, pełna ludzi z pasją ─ wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej i międzynarodowego środowiska studenckiego. Kształci specjalistów nauk technicznych i ekonomicznych, którzy kształtują polską gospodarkę opartą na wiedzy, wykorzystującą innowacje technologiczne, realizującą założenia zrównoważonego rozwoju. Jest uczelnią, która z powodzeniem odnajduje się na wymagającym rynku edukacyjnym, a jej działalność naukowo-badawcza przynosi wymierne korzyści w różnych obszarach działalności gospodarczej i społecznej.
121
Eлектронна книга

Osady ściekowe źródłem energii i surowców w aspekcie zrównoważonego rozwoju

Iwona Zawieja

W publikacji opisano zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty zagospodarowania osadów ściekowych zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym i zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedmiotem rozważań są osady ściekowe, które ze względu na swoje właściwości oraz dostępność mogą stanowić źródło cennych substancji i/lub energii oraz być surowcem bazowym dla biorafinerii. Zawarte w pracy doniesienia literaturowe autorka poparła wynikami badań własnych oraz wypływającymi z nich wnioskami i ostatecznymi konkluzjami. Autorka przedstawia z jednej strony aktualny stan wiedzy z zakresu technologii fermentacji anaerobowej i technologii pozyskiwania zasobów i energii z osadów ściekowych na bazie platformy karboksylowej, z drugiej prezentuje na tym tle badania własne, realizowane na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Celem przewodnim eksperymentów przeprowadzonych przez autorkę było zwiększenie efektywności fermentacji anaerobowej poprzez wdrożenie odmiennych metod dezintegracji, w aspekcie pozyskiwania niższych kwasów karboksylowych, będących produktem pośrednim procesu i cennym źródłem węgla. W kolejnych rozdziałach pracy przedstawiono istotę biogospodarki opartej na technologii biorafinacji; uwarunkowania legislacyjne krajowe i europejskie dotyczące tego zagadnienia; dokonano charakterystyki osadów ściekowych jako surowca; technologii fermentacji metanowej z uwzględnieniem czynników, które wskazują na efektywność procesu. Następnie dokonano systematyki stosowanych metod dezintegracji w aspekcie zwiększenia podatności na biodegradację osadów ściekowych; omówiono również technologie pozyskiwania (na bazie platformy karboksylowej) wybranych, najistotniejszych surowców i nośników energii; dokonano podumowania poprzez odniesienie roli biorafinerii osadowych do koncepcji zrównoważonego rozwoju, wskazując perspektywy dalszego rozwoju technologii. Monografia może być z powodzeniem wykorzystywana przez badaczy i praktyków związanych z inżynierią środowiska w obszarze gospodarowania osadami ściekowymi.

122
Eлектронна книга

Zrównoważona przedsiębiorczość. Analiza i model

Paula Bajdor

Zrównoważona przedsiębiorczość to wszechstronna koncepcja zakładająca występowanie wzajemnych relacji zachodzących między przedsiębiorstwem a rynkiem, społeczeństwem i środowiskiem. We współczesnych realiach gospodarczych, charakteryzujących się niezmiernie wysoką dynamiką zmian, realizacja tej koncepcji w wymiarze praktycznym przez wszystkie podmioty funkcjonujące na rynku (przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, fundacje, organizacje samorządowe oraz organizacje pozarządowe) staje się wręcz koniecznością, a efekty jej wdrożenia wpływają pozytywnie zarówno na działalność samego przedsiębiorstwa, jak i na jego najbliższe otoczenie. W obecnie dostępnej literaturze przedmiotu występuje niewiele polskich publikacji z dziedziny zrównoważonej przedsiębiorczości, często też jest w nich pomijany praktyczny wymiar tej koncepcji. Niniejsza monografia prezentuje wyniki badań naukowych i analiz Autorki, mających na celu uzyskanie wiedzy dotyczącej praktycznego wymiaru zrównoważonej przedsiębiorczości w działalności polskich przedsiębiorstw. Zaproponowane w pracy autorskie definicje oraz autorski model zrównoważonej przedsiębiorczości rzucają nowe światło na to zagadnienie oraz jego rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem, stanowiąc interesujący oraz nowatorski wkład do nauk o zarządzaniu i jakości. W książce omówiono: dorobek literaturowy dotyczący zagadnień zarządzania, koncepcji zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej przedsiębiorczości, a także samej przedsiębiorczości; wpływ koncepcji zrównoważonego rozwoju na paradygmaty zarządzania; trendy kształtujące zrównoważoną przedsiębiorczość i jej rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem; narzędzia i instrumenty wpływające na praktyczną realizację zrównoważonej przedsiębiorczości w przedsiębiorstwie; dwie autorskie definicje obu koncepcji – zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej przedsiębiorczości, sformułowane na podstawie wnikliwej analizy dostępnej literatury; autorski model zrównoważonej przedsiębiorczości (model ZP).

123
Eлектронна книга

Współczesne rachunki kosztów w logistyce

Sylwia Kowalska, Jolanta Rubik, Wioletta Skibińska

W wyniku dynamicznie postępującej globalizacji, a co za tym idzie narastającej konkurencji, coraz częściej strategiczną koniecznością współczesnych jednostek gospodarczych staje się poszukiwanie i wykorzystanie nowoczesnych koncepcji rachunków kosztów. Celem opracowania jest zaprezentowanie merytorycznych aspektów rachunku kosztów ze szczególnym uwzględnieniem rachunku kosztów logistyki, a także tradycyjnych i współczesnych trendów w obszarze rachunku kosztów i ich zastosowania w logistyce. Niniejszy skrypt przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów na kierunkach związanych z logistyką, rachunkowością i zarządzaniem. Służyć ma jako materiał pomocniczy do ćwiczeń oraz pomoc w samodzielnym pogłębianiu wiedzy z zakresu rachunków kosztów i ich zastosowania w logistyce. Omówione zagadnienia teoretyczne zostały poparte praktycznymi przykładami i zadaniami. Dla każdego rozdziału został również opracowany test do samodzielnego rozwiązania, sprawdzający wiedzę z zakresu danego obszaru tematycznego. Spis literatury na końcu rozdziałów pozwala pogłębić problematykę poruszoną w opracowaniu.   W skrypcie omówiono: podstawowe pojęcia związane z kategorią kosztów oraz wybrane kryteria klasyfikacji; koszty logistyki i ich klasyfikację; metody kalkulacji kosztów i współczesne rachunki kosztów, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań japońskich; rachunek kosztów logistycznych, jego funkcje i elementy składowe; ewidencjonowanie, raportowanie i zarządzanie kosztami logistycznymi; koncepcje rachunku kosztów działań, rachunku kosztów działań sterowanego czasem oraz zasobowego rachunku kosztów; wady, zalety i możliwości zastosowania przedstawionych koncepcji rachunku kosztów; współczesne kierunki rozwoju rachunku kosztów: rachunek kosztów docelowych, rachunek kosztów cyklu życia produktu i filozofię Kaizen Costing;

124
Eлектронна книга

Zrównoważony rozwój w zarządzaniu

Izabela Krawczyk-Sokołowska

Koncepcja zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwie to sposób na realizację strategii rozwojowej wkomponowanej w dynamiczne otoczenie, odpowiadającej współczesnym wyzwaniom społeczno-gospodarczym ukierunkowanym na zaspokojenie potrzeb ludzi zarówno teraz, jak i w przyszłości. Oznacza to takie zarządzanie przedsiębiorstwem, które zapewni zachowanie równowagi pomiędzy kapitałem finansowym, rzeczowym, ludzkim i przyrodniczym. Stąd realizacja zrównoważonego rozwoju wymaga integracji zagadnień ekonomicznych, ekologicznych i społecznych oraz wykorzystania ich w procesach zarządzania przedsiębiorstwem. Celem monografii jest prezentacja współczesnych problemów zarządczych z wielowymiarową implementacją koncepcji zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie makroekonomicznym, jak i mikroekonomicznym, z uwzględnieniem wymiaru indywidualnego i społecznego. Struktura monografii, składającej się z dziewięciu rozdziałów, została podporządkowana realizacji założonego celu. Wybrane zagadnienia dotyczące zarządzania jednostkami sektora publicznego i biznesowego oraz rozwoju regionalnego z uwzględnieniem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju zostały osadzone w bieżących uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych, związanych z niedawno zakończoną pandemią COVID-19 oraz wciąż trwającą wojną w Ukrainie.

125
Eлектронна книга

Wiedza i technologie informacyjne w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Damian Dziembek

Współczesne przedsiębiorstwa – w celu zachowania swej pozycji rynkowej i podnoszenia konkurencyjności w dynamicznym otoczeniu rynkowym – powinny dysponować właściwymi zasobami wiedzy oraz niezbędnymi rozwiązaniami technologii informacyjnej. Różnorodne rozwiązania z zakresu technologii ICT (ang. information and communication technologies) umożliwiają przedsiębiorstwom szerokie wspomaganie obszaru zarządzania oraz doskonalenie swych procesów biznesowych. Ponadto szeroki zakres zastosowania różnych rozwiązań wpływa na transformację cyfrową przedsiębiorstw, ułatwiając ich funkcjonowanie na nieustannie zmieniającym się rynku. Z kolei elastyczność dostosowywania się przedsiębiorstwa do zmian turbulentnego otoczenia warunkuje przedsiębiorczość i posiadane aktywa wiedzy (w tym kompetencje cyfrowe), umożliwiające m.in. generowanie nowych produktów, doskonalenie działalności oraz dynamiczne wprowadzanie innowacji. Powyższe zagadnienia stają się niezwykle aktualne w dobie wyzwań cyfrowej rewolucji i e-gospodarki. Postęp technologiczny i zwiększająca się skala informatyzacji w przedsiębiorstwach i gospodarce stymuluje badaczy do podejmowania zagadnień dotyczących implementacji i optymalizacji narzędzi ICT. Niniejsza monografia przedstawia rozważania teoretyczne i wyniki badań autorów pochodzących z różnych ośrodków naukowych, którzy poruszają różnorakie aspekty zastosowania wiedzy i technologii informacyjno-komunikacyjnej. Treści prezentowane w publikacji poszerzą wiedzę Czytelników i mogą inspirować ich do własnych przemyśleń oraz dalszych badań w zakresie znaczenia wiedzy i technologii informacyjnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Zachęcamy do zapoznania się z lekturą.

126
Eлектронна книга

Nowe wyzwania i trendy w inżynierii materiałowej

Józef Iwaszko, Ewa Staniewska (red.)

Niniejsza monografia jest opracowaniem wielowątkowym, efektem 45. Studenckiej Konferencji Naukowej "Potencjał innowacyjny w inżynierii materiałowej i zarządzaniu produkcją", organizowanej cyklicznie przez Politechnikę Częstochowską. Zaprezentowano w niej nowe rozwiązania technologiczne i materiałowe oraz współczesne, udoskonalone metody badawcze. Problematyka badawcza dotyczy m.in. najbardziej perspektywicznej grupy materiałów inżynierskich, tj. kompozytów, niezawodności eksploatacyjnej materiałów w różnych środowiskach, właściwości i możliwości ich kształtowania bądź nadawania im nowych funkcjonalności i cech poprzez modyfikację składu chemicznego lub fazowego czy wykonanie dedykowanej obróbki. Ważny watek stanowi tematyka nowoczesnych metod formowania wyrobów, w tym technologii przyrostowych, a także metod badawczych, kryteriów ich doboru, możliwości oraz ograniczeń, jakie wiążą się z ich stosowaniem. Narzędzia diagnostyczne i metody badawcze są kluczem do kompleksowego poznania i "zrozumienia" materiału, a tym samym do kontroli zmian, jakie chce się wywołać w tym materiale bądź które następują w trakcie jego eksploatacji. Szeroki wachlarz problematyki badawczej prezentowanej w niniejszym opracowaniu pozwala każdemu znaleźć coś interesującego i inspirującego.

127
Eлектронна книга

Rachunkowość finansowa. Wydanie trzecie uzupełnione i poprawione

Jolanta Chluska (red.)

Podręcznik akademicki przybliża podstawowe zagadnienia rachunkowości finansowej, których poznanie stanowi niezbędny warunek zrozumienia zasad prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwie i informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych, w tym skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych grup kapitałowych. W poszczególnych rozdziałach omówiono podstawowe definicje kategorii rachunkowych, źródła prawa, udokumentowanie operacji gospodarczych, wycenę aktywów, pasywów, kosztów i przychodów zarówno na moment ich początkowego ujęcia w księgach rachunkowych, jak i na dzień bilansowy. Każdy rozdział kończą pytania testowe oraz zadania sprawdzające wiedzę i umiejętności. Wersja trzecia podręcznika została zaktualizowana o bieżące akty prawne oraz uzupełniona rozdziałem poświęconym gospodarce aktywami obrotowymi, w tym towarami i wyrobami gotowymi.

128
Eлектронна книга

Metody kalkulacji jednorazowych składek netto w podstawowych typach ubezpieczeń na życie

Edyta Pawlak-Kazior, Sylwia Lara-Dziembek

Niniejsza książka stanowi pierwszą część cyklu publikacji dotyczących ogólnie pojętej matematyki aktuarialnej i jest adresowana do studentów kierunków matematycznych, w głównej mierze o specjalnościach finansowych i ubezpieczeniowych, ale może również stanowić pewne kompendium dla osób zajmujących się problematyką ubezpieczeniową. Jej celem jest przedstawienie metod wyznaczania jednorazowych składek netto dla poszczególnych typów ubezpieczeń na życie. Publikacja powstała na bazie bogatej literatury przedmiotu, doświadczeń dydaktycznych autorek oraz Państwowych Egzaminów Aktuarialnych. Należy podkreślić, że prezentowana problematyka jest bardzo obszerna, a stosowane w różnych źródłach literaturowych odmienne nazewnictwo oraz oznaczenia tych samych pojęć często prowadzi do nieporozumień, dlatego też autorki podjęły próbę ujednolicenia i uporządkowania prezentowanych treści oraz przedstawienia ich w możliwie najbardziej zwięzłej i przejrzystej formie. Prezentowane w rozdziałach treści uzupełniają załączniki, w których zawarto aktualne tablice trwania życia opublikowane w 2020 roku przez Główny Urząd Statystyczny, przykładowe tablice aktuarialne zawierające tablice liczb komutacyjnych oraz zestawienia wzorów z poszczególnych rozdziałów. Mamy nadzieję, że publikacja ta będzie pomocna w zgłębianiu praktycznych aspektów matematyki aktuarialnej. Zapraszamy do lektury.