Szczegóły ebooka

Krótka historia psychologii

Krótka historia psychologii

Joanna Zaręba

Ebook

Czy możemy wierzyć własnym oczom? Czy świat istnieje naprawdę? Czy psy mogą mieć nerwicę? Co potrafią noworodki? Czy sztuczna inteligencja może zagrażać ludzkości? Gdzie w mózgu ukrywają się wspomnienia? Czy kształt czaszki mówi coś o naszym charakterze? I po co psychologom potrzebne były żaby?

Krótka historia psychologii pokazuje, jak fascynujący może być świat umysłu i jak długą drogę w dziedzinie psychologii pokonaliśmy od starożytności do dziś. Chociaż nazwa „psychologia” po raz pierwszy użyta została dopiero w 1520 roku, to jednak korzenie dziedziny sięgają daleko głębiej i opowieść o niej zaczyna się już w starożytnej Grecji. Greckie korzenie ma również sama nazwa, która składa się ze słów logos (oznaczającego myśl lub słowo) i psyche (oznaczającego duszę). W mitologii starożytnej Grecji Psyche jest piękną, skrzydlatą boginią, zakochaną w Erosie i uosabiającą ludzką duszę. Psychologia zaczęła się zatem od próby udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym owa dusza jest. Pytanie to wciąż jest aktualne, choć zmienia się jego rozumienie i zmieniają się udzielane odpowiedzi – a próbujących było wielu: od Platona i Arystotelesa przez Locka, Kanta, Freuda czy Junga aż po Philipa Zimbardo. Książka Joanny Zaręby zabiera czytelnika w podróż po tej fascynującej historii.  

Poznaj filozofów, teologów i naukowców, którzy rozszerzali granice wiedzy. Dowiedz się, jak odkrywano tajemnice mózgu, i sprawdź, co ma do zaoferowania współczesna psychologia.

To pierwsza na polskim rynku książka, która syntetycznie, ale ze znawstwem opowiada o historii psychologii. Autorce udała się bardzo trudna sztuka – książka opowiada o najważniejszych nurtach w dziejach psychologii, jednocześnie pozostawiając czytelnika z poczuciem, że psychologia jest jedna a jej rozwój był nieprzypadkowy. To bardzo ciekawa propozycja, szczególnie dla tych Czytelników, którzy dopiero rozpoczynają poznawanie tej dziedziny. dr Adam Sobolewski, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

1 Wprowadzenie
2 Co Grekom w duszy grało
3 Rzymianie i chrześcijanie
4 Kartezjusz budzi psychologię
5 Angielskie podejście do psychologii
6 Trochę filozofii i nieco ekstrawagancji
7 Hipnoza i histeria
8 Podejrzane praktyki i ciekawe wyniki
9 Mechanika i żaby
10 Uparty profesor
11 Duży James i mały Jimmy
12 Psychoanaliza
13 Freud a seksualność
14 Uczniowie i odstępcy
15 Archetypy i symbole
16 Statystyka i eugenika
17 Awantura o inteligencję
18 Kwestia osobowości
19 Zachowuj się
20 Gestalt
21 Człowiek i społeczeństwo
22 Dęby i żołędzie
23 Ciało i umysł razem w zaprzęgu
24 Co i jak do nas dociera
25 Uczuciowo
26 Rozpętać rewolucję naukową
27 Zapamiętaj sobie
28 Języki nieobce
29 Skorzystaj z terapii
30 Spróbuj czegoś nowego
31 Pożyteczna psychologia
32 Co dziś słychać w psychologii
Warto przeczytać…

  • Tytuł: Krótka historia psychologii
  • Autor: Joanna Zaręba
  • ISBN: 978-83-777-3908-2, 9788377739082
  • Data wydania: 2018-10-16
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_0ykq
  • Wydawca: Wydawnictwo RM