Szczegóły ebooka

Nigdy osobno. Wielki świat mikrobów, czyli jak bakterie i grzyby kształtują rośliny, zwierzęta oraz cywilizacje!

Nigdy osobno. Wielki świat mikrobów, czyli jak bakterie i grzyby kształtują rośliny, zwierzęta oraz cywilizacje!

Marc-André Selosse

Ebook

Mikroorganizmy rządzą światem! Książka dla ludzi z przyrodniczym bakcylem

Mikroby, zarazki, bakcyle te słowa wciąż budzą negatywne skojarzenia, ale współczesna nauka udowadnia, że żadna forma życia nie byłaby w stanie przetrwać, gdyby nie mikroorganizmy. Marc-André Selosse, profesor paryskiego Muzeum Historii Naturalnej i wykładowca m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, zaprasza nas do fascynującego świata, którym rządzą mikroskopijni władcy, a dzięki tej władzy korzyści odnoszą wszystkie gatunki z człowiekiem na czele.

Wiele gatunków roślin nie byłoby w stanie wykiełkować, gdyby nie grzyby.

Krowa wcale nie jest zwierzęciem roślinożernym ­ żywi się mikroorganizmami, które hoduje wewnątrz swojego żołądka i dokarmia trawą.

Bez bakterii tworzących brodawki korzeniowe roślin motylkowych wegetarianie nie mieliby czym uzupełniać niedoborów białka.

Niektóre gatunki traw wpuszczają do swego wnętrza mikroskopijne grzyby, aby za pomocą wytwarzanych przez nie toksyn bronić się przed roślinożercami.

Piwo, wino, jogurty i sery to rezultat naszej symbiozy z mikroorganizmami.

Na centymetrze kwadratowym skóry dłoni żyje 100 milionów bakterii, a mikroorganizmy obecne w jogurtach poprawiają naszą pamięć i odporność na stres.

Mikroby zawleczone do Nowego Świata przez Europejczyków miały znacznie istotniejszy wpływ na zniszczenie cywilizacji prekolumbijskich niż broń i ognista woda.

Dajcie się zaskoczyć i porwać tej niezwykłej przyrodniczej opowieści. Spójrzcie razem z profesorem Selosseem przez mikroskop, a zobaczycie świat takim, jaki jest naprawdę!

  • Tytuł: Nigdy osobno. Wielki świat mikrobów, czyli jak bakterie i grzyby kształtują rośliny, zwierzęta oraz cywilizacje!
  • Autor: Marc-André Selosse
  • Tytuł oryginału: Jamais seul. Ces microbes qui construisent les plantes, les animaux et les civilisations
  • Tłumaczenie: Sławomir Królak
  • ISBN: 9788308067574, 9788308067574
  • Data wydania: 2019-04-25
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_11lk
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie