Szczegóły ebooka

Medytacje

Medytacje

Józef Birkenmajer

Ebook
Józef Birkenmajer Wycieczka Medytacje W cieniu stuletnich buków nad wąwozem, koło klasztoru na górze Alwerni, smutny Panjezus siadł na kolumience; rękoma spętanemi konopnym powrozem podpierał głowę skrwawioną, boć ją przygniotła korona z cierni i srodze cięży Mu pono Usiadł Pan Jezus w smutku okrutnym, myśli o Swojej męce, o Swych krzyżowych stacjach * Pod Panjezusem smutnym, koło wyrębu, na drewnianej ławie, nieraz w godzinę wieczorną pogrążony w medytacjach ...

Józef Birkenmajer

Ur.
19 marca 1897 w Czernichowie
Zm.
26 września 1939 w Warszawie
Najważniejsze dzieła:
Opowiadania Margośki, Łzy Chrystusowe, Poszumy Bajkału, Ulicą i drogą, artykuły i studia krytyczne w czasopismach

Był synem astronoma Ludwika Antoniego Birkenmajera i Zofii z Karlińskich. Miał liczne rodzeństwo. Podczas pierwszej wojny światowej służył dla armii cesarskiej, później znalazł się w niewoli rosyjskiej na Syberii. Poznał tam swoją żonę Marię Jentkiewicz. Mieli syna Krzysztofa. Po I wojnie światowej przeszedł przez wszystkie szczeble naukowe na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku slawistyka. Później, jako profesor, przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie był do 1939 r. W tym samym roku powrócił do Warszawy. Zginął podczas oblężenia stolicy w 1939 r.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
  • Tytuł: Medytacje
  • Autor: Józef Birkenmajer
  • Data wydania: 2020-04-03
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_1hsz
  • Wydawca: Wolne Lektury