Helion


Szczegóły ebooka

To jest taki Russian Style! 12000 kilometrów na kraniec Rosji... i z powrotem

To jest taki Russian Style! 12000 kilometrów na kraniec Rosji... i z powrotem


„To jest taki Russian Style! 12 000 kilometrów na kraniec Rosji... i z powrotem" nie jest klasyczną książką podróżniczą. Nie jest relacją z podróży, choć o podróży opowiada. Podróży pełnej nieplanowanych zwrotów i przypadków. Maciej Stroiński, pojechał na koniec kontynentu, aż do Magadanu nad Morzem Ochockim.

Koleją Transsyberyjską i autobusem. Choć nie jest podróżnikiem, to świadomie zrezygnował z wygód, które gwarantuje samolot, choć w jego książce samolot też musiał się pojawić. Stroiński, jako rasowy reporter, uważnie obserwuje świat, który znika na naszych oczach i barwnie go opisuje. Te obrazy mają różne odcienie. Jest feria barw syberyjskiej przyrody, ale zaraz obok zdarta niebieska farba ze ścian porzuconych budynków, w których kiedyś toczyło się życie. Prawdziwy koloryt tej książki jednak tworzą ludzie. Opowiadają swoje historie i pokazują swój świat. Zapraszają do niego Stroińskiego, który koduje każdy szczegół, czytelnikom podpowiadając hasła potrzebne do zrozumienia tytułowego „russian style”.

Maciej Stroiński nie jest zakochany w Rosji. Nie jest także jej antagonistą. Jest obserwatorem, który próbuje zrozumieć zjawiska. Brutalnie nazywa absurdy, którymi ten potężny kraj otacza mieszkańców, ale gdy jest ku temu okazja, pisze o kraju Puszkina, Lenina i Putina z prawdziwą sympatią. Choć można chwilami odnieść wrażenie, że najczęściej występującym odczuciem autora jest… niedowierzanie.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę Macieja Stroińskiego – To jest taki Russian Style!”? Bo czyta się ją jak książkę przygodową, a chwilami nawet awanturniczą. Autor, który wyjeżdżając kompletnie nie pamiętał języka rosyjskiego, po kilkunastu dniach w królestwie Miszki, postanowił rzucać się chwilami w najgłębszą rosyjską wodę. I nie chodzi tu tylko o Bajkał, w którym Stroiński postanowił popływać pomimo ostrzeżeń miejscowych…

 • Okładka
 • Strona tytułowa
 • Strona redakcyjna
 • Wstęp. Rosja to kraj, który trzeba postrzegać w wielu płaszczyznach. Równocześnie potrafi fascynować i szokować. Każdy, kto zdecydował się na podróż w jej głąb, zbiera indywidualne doświadczenia, które układają się w obraz mniej lub bardziej prawdziwy.
 • Rozdział 1. Transsyberyjska gubi pasażerów, czyli o tym, że ogromny skład kolejowy pędzi do przodu nawet wtedy, gdy powinien chwilę poczekać. Poza tym obyczaje w pociągu, który jest w trasie tydzień, a jakoś żyć trzeba.
 • Rozdział 2. Irkuck nas nie rozpieszcza, ale fascynuje. Temperatura nawet w nocy nie spada poniżej trzydziestu stopni Celsjusza.
 • Rozdział 3. Ksenia Makarowa, czyli ruda milicjantka, która strzela w Irkucku.
 • Rozdział 4. Bajkał latem jest zimny, a zimą jeździ się po nim jak po autostradzie, czyli jezioro, które kryje podobno wiele tajemnic.
 • Rozdział 5. Disneyland w Magadanie, czyli o tym, że miasto, które dla tysięcy było przystankiem w drodze na Sybir wciąż jest bramą na Sybir.
 • Rozdział 7. Witajcie na Kołymie w złotym sercu Rosji, czyli o tym, że wszyscy kopią złoto i nie ma to nic wspólnego z romantyczną przygodą.
 • Rozdział 8. Powroty bywają strasznie trudne, czyli o tym, że jak masz w plecaku nóż, to jesteś przestępcą. Chyba że masz zezwolenie A w samolocie i tak na twoim miejscu siedzi kura
 • Epilog. Wszystko dobre, co się dobrze kończy, czyli o tym, że Rosja to stan umysłu, a powrót tam wcale nie będzie łatwy.