Szczegóły ebooka

Siedem krótkich lekcji fizyki

Siedem krótkich lekcji fizyki

Carlo Rovelli

Ebook

„Choć to, czego się uczymy, ma swoje granice, pali nas pragnienie wiedzy. Granice te leżą w najdrobniejszych zagłębieniach materii przestrzeni, w początkach kosmosu, w naturze czasu, w zjawisku czarnych dziur i w działaniu naszej własnej myśli. Tutaj — na krawędzi tego, co wiemy, u brzegu oceanu tego, czego nie wiemy — połyskuje tajemnica świata, piękno świata i zapiera nam dech w piersiach”.

Takie jest założenie tych „krótkich lekcji”, które prowadzą nas z godną podziwu przejrzystością przez najistotniejsze etapy rewolucji, jaka wstrząsnęła fizyką w XX wieku i jaka wstrząsa nią nadal: począwszy od ogólnej teorii względności Einsteina i mechaniki kwantowej aż po otwarte kwestie architektury kosmosu, cząstek elementarnych, grawitacji kwantowej, natury czasu i umysłu.

Carlo Rovelli (ur. 3 maja 1956 roku) – znakomity włoski fizyk teoretyk. Zajmuje się grawitacją kwantową, jest współtwórcą teorii grawitacji pętlowej i współodkrywcą gwiazdy Plancka. Zajmuje się także historią i filozofią nauki. Autor wielu artykułów i książek popularyzujących naukę. Siedem krótkich lekcji fizyki przetłumaczono na 41 języków.

Spis treści

Przedmowa / 7

Lekcja pierwsza

Najpiękniejsza z teorii / 8

Lekcja druga

Kwanty / 15

Lekcja trzecia

Architektura kosmosu / 21

Lekcja czwarta

Cząstki / 27

Lekcja piąta

Ziarna przestrzeni / 32

Lekcja szósta

Prawdopodobieństwo, czas i ciepło czarnych dziur / 39

Na zakończenie

My / 48

Indeks analityczny / 58

  • Tytuł: Siedem krótkich lekcji fizyki
  • Autor: Carlo Rovelli
  • ISBN: 978-83-66056-36-7, 9788366056367
  • Data wydania: 2020-12-17
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_1weg
  • Wydawca: Oficyna Naukowa