Szczegóły ebooka

Niemieckie działa szturmowe II Wojny Światowej

Niemieckie działa szturmowe II Wojny Światowej

Thomas Anderson

Ebook

Dzieje niemieckiej artylerii szturmowej, która zadebiutowała bojowo w kampanii francuskiej w 1940 roku.
W 1935 roku w niemieckich wojskach lądowych przystąpiono do tworzenia Sturmartillerie – jednostek artylerii szturmowej złożonych z oddziałów wozów pancernych i piechoty, zdolnych do przełamywania nieprzyjacielskich umocnień. Na ich potrzeby powstały wozy bojowe charakteryzujące się niską sylwetką i silnym opancerzeniem czołowym, które były idealnym typem broni do wspierania oddziałów niemieckiej piechoty i niszczenia dział, gniazd broni maszynowej oraz bunkrów przeciwnika.

Thomas Anderson przedstawia szczegółowo dzieje niemieckiej artylerii szturmowej, która zadebiutowała bojowo w kampanii francuskiej w 1940 roku, a następnie przeszła prawdziwy test ogniowy na froncie wschodnim. Opisuje opracowanie i rozwój samobieżnych dział szturmowych (StuG) i innych pojazdów pomocniczych używanych przez jednostki Sturmartillerie. Przedstawia ich charakterystykę techniczną oraz zmiany modernizacyjne. Omawia też taktykę stosowaną przez te formacje w różnych fazach wojny. Oto rzetelnie udokumentowana praca prezentująca rozwój i szlak bojowy innowacyjnych jak na swoje czasy formacji niemieckiej artylerii szturmowej.

Thomas Anderson jest znawcą niemieckiej broni pancernej z czasów drugiej wojny światowej i autorem poczytnych książek z dziedziny historii militarnej. W Wydawnictwie RM po polsku ukazały się jego monografie poświęcone słynnym niemieckim czołgom: Tygrys (2017) i Pantera (2018), oraz oba tomy kompendium Niemiecka broń pancerna (2019–2020).

WPROWADZENIE

ROZDZIAŁ 1: NARODZINY ARTYLERII SZTURMOWEJ

ROZDZIAŁ 2: STURMARTILLERIE: POWSTANIE I ORGANIZACJA

ROZDZIAŁ 3: UDERZENIE NA FRANCJĘ

ROZDZIAŁ 4: BAŁKANY I „BARBAROSSA”

ROZDZIAŁ 5: 1942: U WRÓT STALINGRADU

ROZDZIAŁ 6: BITWA STALINGRADZKA I PÓŹNIEJSZE LATA WOJNY

ROZDZIAŁ 7: STURMGESCHÜTZ: OCENA WALORÓW BOJOWYCH

PODZIĘKOWANIA

BIBLIOGRAFIA

  • Tytuł: Niemieckie działa szturmowe II Wojny Światowej
  • Autor: Thomas Anderson
  • Tłumaczenie: Grzegorz Siwek
  • ISBN: 978-83-8151-469-9, 9788381514699
  • Data wydania: 2021-03-04
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_1zd8
  • Wydawca: Wydawnictwo RM