Helion


Szczegóły ebooka

Topeka

Topeka


Najczęściej komentowana amerykańska powieść ostatnich lat!

Jedna z najlepszych książek roku według Baracka Obamy, The New York Timesa i The Washington Post.

Przenikliwy portret współczesnej rodziny. Opowieść o dojrzewaniu i szukaniu własnej drogi.

Adam Gordon jest uczniem ostatniej klasy liceum, miłośnikiem poezji i polityki. Często bierze udział w konkursach oratorskich i międzyszkolnych debatach, zostawiając konkurencję daleko w tyle. Jest też świetnym sportowcem i niestety pozerem, co czyni go wśród rówieśników prawdziwą gwiazdą.

Jego matka to znana pisarka i działaczka feministyczna. Ojciec, ekspert w pracy z trudną młodzieżą, ukształtowany przez traumę wywołaną wczesną śmiercią matki, nie potrafi dochować wierności żonie. Oboje pracują w klinice psychiatrycznej, która przyciąga pacjentów z całego świata.

Ich syn wyrasta na osobę konfliktową, niestabilną psychicznie i silnie przeżywającą losy swojego kraju.

Zręcznie żonglując perspektywami i płaszczyznami czasowymi, Ben Lerner stworzył przenikliwy portret współczesnej rodziny oraz przemian kulturowych i społecznych ostatnich lat. Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych, ale historia ma wymiar uniwersalny. To opowieść o bolączkach dojrzewania, trudach poszukiwania tożsamości, próbach pogodzenia własnej wizji siebie z bieżącymi trendami i oczekiwaniami otoczenia.

Topeka to ekscytująco erudycyjne, wnikliwe studium społeczeństwa napisane z psychologiczną czułością.

- Sally Rooney, Normalni ludzie

W Topece mistrzowsko splata się prywatne i polityczne. Odważna, szalona - wreszcie pełna miłości proza.

- Ocean Vuong, Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę

Topeka to owoc pracy jednego z najbardziej bystrych, ambitnych, nowatorskich współczesnych pisarzy nad najbardziej błyskotliwą, ambitną, nowatorską i aktualną powieścią.

- Maggie Nelson, Argonauci

Ben Lerner (ur. 1979) amerykański pisarz i poeta, pochodzi z Topeki. Jest autorem cieszących się międzynarodowym uznaniem powieści (Leaving the Atocha Station, 10:04), tomów poezji (The Lichtenberg Figures, Angle of Yaw i Mean Free Path) oraz monografii The Hatred Poetry. Finalista National Book Award in Poetry, stypendysta Fundacji Fulbrighta, Guggenheima i MacArthura, laureat wielu nagród literackich. Profesor języka angielskiego w Brooklyn College

  • Tytuł: Topeka
  • Autor: Ben Lerner
  • Tytuł oryginału: The Topeka School
  • Tłumaczenie: Robert Sudół
  • ISBN Ebooka: 9788308071793, 9788308071793
  • Data wydania: 2021-07-07
  • Identyfikator pozycji: e_22b8
  • Kategorie:
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie