Szczegóły ebooka

Tajemnice początku. Mity o stworzeniu świata

Tajemnice początku. Mity o stworzeniu świata

Anna Onichimowska

Ebook

Fascynująca książka dla każdego.

Co było Początkiem? Kosmiczne jajo? Chaos, nicość lub bezkresne wody? Czyżby inne byty wyłoniły nasz? A może ktoś nas wymyślił lub nazwał, zgodnie z teorią, że co nie nazwane, nie istnieje? Jak powstał świat?

W ponad dwudziestu opowieściach autorka omawia początek świata według mitów czy tradycji: germańskich, greckich, fińskich, słowiańskich, skandynawskich, egipskich, australijskich, muzułmańskich, chińskich, sumeryjskich, indyjskich i eskimoskich. A także według: Dogonów, australijskiego ludu Karadjeri, Indian z plemienia Czirokezów, Indian Zuñi, indonezyjskiego ludu Yami, mitu z Wyspy Banksa, Indian Nawaho, Indian znak rzek Thompson, Okanagan i Colville, mitu spisanego na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez kongijskiego poetę Tchicaya U Tam’si, ludu Wahungwe Makoni (Zimbabwe), według Jorubów (Nigeria). Nie pomija też biblii.

Anna Onichimowska – autorka: „Wszystkie kultury mają swoje mity o stworzeniu świata. Sięgając zarówno do mitologii powszechnie znanych, jak i przekazów małych plemion indiańskich czy afrykańskich, opisałam te, które wydały mi się najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe. Potraktowałam je autorsko, pozwalając sobie w niektórych przypadkach nie tylko na fabularyzację, ale również ich dość swobodne łączenie czy wybór interesujących mnie wątków, proszę więc nie traktować ich źródłowo. Byłabym szczęśliwa, gdybyście – czytając tę książkę – zachwycili się, podobnie jak ja, bogactwem ludzkiej wyobraźni”.

Projekt okładki: Marta Ignerska

Słowo wstępne od autorki
Siedem dni stworzenia
Cudowny jesion
Ludzie i bogowie
Matka Wód
O Panu Bogu i Diable
Oszroniony Olbrzym
Rozdzielenie bogów
Czas Snu
Kobieta-gwiazda
Z głębin Ziemi
Świat pełen słów
Kojot i Stary Człowiek
Na Górze i Na Dole
Wielki Garncarz
Człowiek, który był księżycem
Po pajęczej nici
Na życzenie Allacha
Zabawy bogów
Kosmiczne jajo
Bambus i Kamień
Samotność Poruszy
Dwunastu braci
Pływający Most Niebios
Sześć światów
Bibliografia

  • Tytuł: Tajemnice początku. Mity o stworzeniu świata
  • Autor: Anna Onichimowska
  • ISBN: 978-83-66719-90-3, 9788366719903
  • Data wydania: 2021-06-13
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_22ge
  • Wydawca: Estymator