Szczegóły ebooka

Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą

Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą

Peter Kreeft

Ebook

Nie ma zagadnienia bardziej brzemiennego w skutki dla cywilizacji niż relatywizm moralny. Rezygnacja z obiektywnego systemu wartości i uniwersalnych zasad moralnych, które na przestrzeni wieków stanowiły ostoję cywilizacji, prowadzi ostatecznie do samozagłady. To wszechobecne współczesnemu człowiekowi zjawisko Benedykt XVI nazwał „dyktaturą relatywizmu”. Peter Kreeft w „Krytyce relatywizmu moralnego” w charakterystyczny dla siebie, lekki, a zarazem bardzo logiczny i wręcz druzgocący sposób rozprawia się z relatywizmem moralnym. Zwraca uwagę, że historia nie zna ani jednego przypadku społeczeństwa, które odniosło sukces, odrzuciwszy moralne absolutyzmy. Czy możemy jednak wiedzieć na pewno, co jest obiektywnie dobre, a co złe? Czy te kwestie nie zależą wyłącznie od naszych subiektywnych przekonań, kultury i wychowania? Kreeft odpowiada na te i podobne pytania na temat absolutyzmu moralnego, przedstawiając dobitne dowody na jego prawdziwość i potrzebę jego obecności w życiu społecznym oraz życiu jednostki.


Od wybitnego apologety Petera Kreefta możemy spodziewać się, jak zawsze, wartych przeczytania i wciągających książek. Posiada on niezwykły dar ujmowania głębokich prawd i przekazywania ich za pomocą ciekawej i fascynującej rozmowy, tak jak ma to miejsce tutaj. Raz jeszcze Kreeft nas nie zawodzi.
-    Chuck Colson, autor „Loving God”


W swojej pouczającej i błyskotliwej książce Kreeft proponuje nam śmiałe połączenie emocjonującej rozmowy i solidnej logiki. Nigdzie nie znajdziecie lepszej obrony moralnych absolutyzmów ani bardziej druzgoczącej krytyki relatywizmu niż ta, którą przedstawia Kreeft, nie tracąc przy tym nic ze swego dowcipu. Niezwykle przyjemna i satysfakcjonująca lektura.
-    William K. Kilpatrick, autor  „Why Johnny Can't Tell Right from Wrong”

 

Peter Kreeft
Apologeta katolicki, profesor filozofii, przez wiele lat wykładowca uniwersytecki w Boston College. Prowadził wykłady także w wielu innych kolegiach, instytucjach edukacyjnych, podczas licznych seminariów. Jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, m.in. „Miłość silniejsza niż śmierć”; „Tak czy nie? Łatwe odpowiedzi na trudne pytania dotyczące chrześcijaństwa”; „Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Niebie… ale nie śniło Ci się zapytać”.

Seria Apologetyka
Objawienie jest niezmienne, ponieważ odsłania wieczne prawdy dotyczące natury Wszechświata, ludzi, a nade wszystko Boga. Zmienia się jednak kontekst intelektualny, społeczny i kulturowy, w którym rozbrzmiewa słowo Boga. Dlatego, by prawda chrześcijańska mogła być rozumiana, trzeba wyrażać ją i głosić wciąż na nowo. W niniejszej serii ukazują się książki prezentujące właściwe rozumienie i uzasadnienie wiary. Powstaje ona z myślą o każdym, kto chce poznać racjonalnie uzasadnione argumenty za prawdziwością objawienia.
SERIĘ OPRACOWUJĄ: Wydawnictwo W drodze, które od  1973 roku publikuje treści pomagające łączyć wiarę z codziennością. Fundacja Prodoteo, której misją jest propagowanie stylu życia opartego na wartościach chrześcijańskich, m.in. poprzez popularyzację wiedzy z zakresu apologetyki chrześcijańskiej i znajomości Pisma Świętego.

Nota edytorska 
Wstęp
Rozmowa 1: Waga moralnego relatywizmu: Czy rzeczywiście jest „przekleństwem dla duszy i końcem nas jako gatunku?” 
Rozmowa 2: Czym jest moralny relatywizm? 
Rozmowa 3: Historia relatywizmu 
Rozmowa 4: Dane 
Rozmowa 5: Argumenty za relatywizmem pochodzące z samooceny i z relatywności kulturowej
Rozmowa 6: Argumenty za relatywizmem pochodzące z warunkowania społecznego, wolności i tolerancji
Rozmowa 7: Argumenty za relatywizmem z sytuacji, intencji, projekcji i ewolucji
Rozmowa 8: Korzenie relatywizmu – redukcjonizm
Rozmowa 9: Argument za moralnym absolutyzmem
Rozmowa 10: Filozoficzne założenia absolutyzmu
Rozmowa 11: Przyczyna relatywizmu i program leczenia 

  • Tytuł: Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą
  • Autor: Peter Kreeft
  • Tłumaczenie: Jolanta Czapczyk
  • ISBN: 978-83-66665-32-3, 9788366665323
  • Data wydania: 2021-07-29
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_23zv
  • Wydawca: Fundacja Prodoteo