Szczegóły ebooka

Wojskowość średniowiecznej Rusi

Wojskowość średniowiecznej Rusi

Michał Beczek

Ebook

Prowadzili pełne rozmachu wyprawy morskie oraz wojny podjazdowe wymagające wielkiego sprytu i fantazji. Łączyli w sobie waleczność Skandynawów i gorliwość Słowian. W ten sposób wykuwało się i wzrastało państwo staroruskie. Wydarzenia na wschodzie z uwagą obserwowali pierwsi Piastowie na polskim tronie...

Michał Beczek, autor świetnie przyjętej książki „Wikingowie na Rusi”, kontynuuje podróż przez ogromne obszary położone między Bugiem a Wołgą, Morzem Białym a Morzem Czarnym. Tym razem prezentuje nam klejnot ruskiej państwowości – armię. Zanim nawałnica mongolska na długie lata starła ambicje potomków Ruryka, ich wojska budziły postrach na dalekich stepach i w przesławnym Konstantynopolu.

Kiedy skandynawscy „Rusowie” stali się słowiańskimi „Rusinami”? Jak prezentował się ekwipunek wojsk prowadzonych do boju przez Rurykowiczów? I jak na kształt armii wpłynęły walki wewnątrzdynastyczne? Zatrzymajmy się wspólnie, by usłyszeć ostry szczęk oręża i przeraźliwy okrzyk bojowy dawnych wojowników, niesione przez pradawne legendy!

Michał Beczek – absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował m.in. w piśmie „Societas Historicorum” i materiałach pokonferencyjnych „Colloquia Russica”. Jego zainteresowania skupiają się na historii politycznej wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej i Wschodniej oraz na dziejach średniowiecznej wojskowości.

Wstęp

Organizacja i uzbrojenie wojsk ruskich

Nad Morzem Czarnym. Walki z Cesarstwem Bizantyjskim

Płonące pogranicze. Ruś w bojach z Połowcami

Bratobójcze waśnie. Wojny między Rurykowiczami

Zakończenie

Bibliografia

  • Tytuł: Wojskowość średniowiecznej Rusi
  • Autor: Michał Beczek
  • ISBN: 978-83-65156-50-1, 9788365156501
  • Data wydania: 2021-11-26
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_296h
  • Wydawca: Histmag