Szczegóły ebooka

Świat według Hollywood. Jak mądrze oglądać filmy

Świat według Hollywood. Jak mądrze oglądać filmy

Brian Godawa

Ebook

Oglądanie filmów jest często ćwiczeniem polegającym na zawieszaniu niedowierzania. Pozwalamy, aby światła wokół przygasły i dajemy się emocjonalnie unieść biegowi opowieści, która rozgrywa się na naszych oczach.

Niestety prowadzi to zwykle do zawieszenia także tego, w co wierzymy – do ulegania filmowemu przesłaniu o tym, jak należy postępować i jak postrzegać rzeczywistość. Nic dziwnego, przecież filmy wyszły od mistrzów opowieści, którzy – świadomie lub nie – przekonują nas do swojego światopoglądu i systemu wartości. Czy wobec tego chrześcijanie powinni zupełnie unikać kinowej rozrywki? Czy może istnieje sposób na mądre oglądanie filmów, pozwalające ocenić ich przesłanie? Brian Godawa w książce „Świat według Hollywood” przekonuje, że przy odpowiednim podejściu oglądanie filmów może być nie tylko dobrą zabawą, ale także okazją do refleksji, a nawet duchowego rozwoju.

„Świat według Hollywood” to jedna z tych książek, do których zarówno filmowi anorektycy jak i obżartuchy powinni wracać, by uświadamiać sobie, jak złożonym zjawiskiem jest filmowa opowieść. Brian Godawa kieruje spojrzenie swoje i czytelnika przede wszystkim na twórczość amerykańską, lecz zaproponowana przez niego metoda oglądania i oceniania filmów pozwala na odkrywanie nieoczywistych znaczeń, jakie niosą filmy. Ważne dla czytelnika są nie tylko erudycyjne interpretacje kolejnych filmów dokonywane z perspektywy chrześcijańskiej, lecz także zaproszenie do samodzielnego wchodzenia w swoisty dialog z twórcami filmowych opowieści za sprawą ćwiczeń i zadań, podsumowujących kolejne części książki.

ks. prof. dr hab. Marek Lis (Uniwersytet Opolski), filmoznawca, teolog filmu i mediów

Każdy chrześcijanin pragnący zrozumieć film z punktu widzenia jego przesłania i wartości moralnych uzna książkę „Świat według Hollywood” za lekturę obowiązkową. Aby oddać sprawiedliwość obrazowi filmowemu, należy na niego spojrzeć z różnych punktów widzenia, jednak zrozumienie prezentowanego w nim światopoglądu jest warunkiem absolutnie koniecznym. Nie ma lepszej książki, która by o tym traktowała.

Jack Hafer, producent filmowy, dziekan wydziału filmoznawstwa i mediów  na Biola University

To ważna książka. Brian Godawa otwiera nieznane drzwi prowadzące do zrozumienia filmów. Dostarcza mapę poznawczą, dzięki której można zrozumieć, co się dzieje ze sztuką filmową z filozoficznego i teologicznego punktu widzenia. Mówiąc wprost, Brian napisał jak dotąd najlepszą książkę o wizjach świata ukrytych w filmach z Hollywoodu. Polecam ją z całego serca.

David Bruce, webmaster, HollywoodJesus.com

Najważniejszym efektem specjalnym każdego filmu jest dobra opowieść. Brian Godawa, z zawodu scenarzysta, doskonale to rozumie i zdaje sobie sprawę z elementów leżących u podstaw wciągającej historii. Jego znakomita książka będzie dużą pomocą dla każdego, kto chce oglądać filmy bez zadawania pytania, czy nie zapomniał o swojej wierze przy drzwiach kina.

Paul Sailhamer, nauczyciel seminarium, Faith Goes to the Movies

 

Brian Godawa - Nagradzany hollywoodzki scenarzysta (Droga do wolności) z ponad 15-letnim stażem, bloger zajmującym się tematyką filmu i kultury (www.Godawa.com), znany mówca podejmujący tematy wiary, światopoglądu i opowieści oraz autor powieści biblijnej zaliczanej do bestsellerów Amazona (Chronicles of the Nephilim). Jego wielokrotnie wznawiana książka Świat według Hollywood służy jako podręcznik w wielu szkołach filmowych w Stanach Zjednoczonych. Mieszka niedaleko Los Angeles w Kalifornii z żoną Kimberly.

 

Summa

Nazwa serii nawiązuje do tytułu dwóch wielkich dzieł świętego Tomasza z Akwinu, który koncentrował się na tym, że chrześcijaństwo nie podważa wartości poznania intelektualnego. Proponujemy czytelnikowi publikacje, których autorzy nie boją się rzeczowej dyskusji prowadzącej do wykazania prawdziwości chrześcijaństwa. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała lektura i nieocenione źródło wiedzy dla tych, którzy szukają argumentów na rzecz chrześcijaństwa oraz wszystkich wątpiących, a nawet niewierzących. Ci ostatni znajdą okazję, by wypróbować swoją niewiarę.

  • Tytuł: Świat według Hollywood. Jak mądrze oglądać filmy
  • Autor: Brian Godawa
  • Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
  • ISBN: 978-83-66665-55-2, 9788366665552
  • Data wydania: 2022-02-09
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_2am1
  • Wydawca: Fundacja Prodoteo