Helion


Szczegóły ebooka

Bracia Wright

Bracia Wright


Pierwsze polskie wydanie jedynej biografii braci Wright współtworzonej przez samego Orville'a Wrighta! Dzięki tej pozycji Czytelnik pozna przede wszystkim historię lotnictwa jako wynalazku, zrozumie charakter i postawę braci Wright, pozna sposób ich pracy i zobaczy, jak zawiłą drogę musi przebyć przełomowe odkrycie, zanim zostanie powszechnie zaakceptowane. W toku lektury dowiemy się również m.in. dlaczego najtrudniej być prorokiem we własnym domu oraz jak to się stało, że samolot braci Wright musiał emigrować ze Stanów Zjednoczonych. To jedyna książka opisująca historię pierwszego lotu oraz dalsze wydarzenia związane z wdrażaniem, popularyzacją i komercjalizacją tego wynalazku, która została autoryzowana przez samego Orville’a Wrighta i zawiera szereg bardzo wnikliwie przedstawionych informacji dotyczących tego, jak trudną drogę musiał przebyć fizyczny i namacalny dowód na naukowy cud, zanim udało się do niego przekonać opinię publiczną i rozwinąć skrzydła komercyjnego przedsiębiorstwa braci Wright. 

 

Książka ta jest także źródłem szczegółowej wiedzy o długości i wysokości poszczególnych lotów, szybkości pokonywanego dystansu, historii związanych z podbojem przez braci Wright Europy i wielu ciekawych wydarzeń, które stały się ich udziałem w toku realizacji jednego z największych marzeń w historii ludzkości.

 

Kiedy w 1916 roku niemiecki samolot bojowy Albatros o zasięgu 300 km wzbił się do lotu uzbrojony w podwójny karabin maszynowy po to, aby w toku I wojny światowej wzmocnić niemiecką siłę uderzenia, od debiutu „latającej maszyny lżejszej od powietrza” minęło zaledwie 13 lat! To, co jeszcze dwadzieścia lat wcześniej byłoby obiektem kpin i popularnych żartów, stało się częścią rzeczywistości. 

 

Co wydarzyło się w czasie tych dwudziestu lat, w trakcie których niewiara zamieniła się w podziw, a podziw w wojenną grozę? Jak to się stało, że wielkie marzenie dwóch braci zmaterializowało się w formie, która na zawsze odmieniła naszą rzeczywistość? Tego i wiele więcej możemy dowiedzieć się z tej książki, autoryzowanej przez Orville’a Wrighta i napisanej przez bliską mu osobę, dziennikarza Freda C. Kelly’ego, którego gruntowna dziennikarska praca pozwala nam na zapoznanie się z najlepszym dokumentem przedstawiającym panoramę lotniczych dokonań braci Wright i wielu związanych z nimi historii.

 

Życzymy owocnej lektury

Wydawnictwo Horyzont Idei

 

SPIS TREŚCI:
OD AUTORA 15
PROLOG 17
I. DZIECIŃSTWO 19
II. OTOCZENIE 35
III. DRUKOWANIE I ROWERY 45
IV. PIERWSZE MYŚLI O LOCIE 61
V. S Z Y B O W A N I E W KITTY HAWK 75
VI PIERWSZY UDANY LOT Z SILNIKIEM 101
VII. PO WYDARZENIU 129
VIII. EKSPERYMENTY W LATACH 1904–1905 137
IX. TO WCIĄŻ NIE BYŁA „WIADOMOŚĆ” 157
X. BRAK ZAINTERESOWANIA
ZE STRONY AMERYKAŃSKIEJ ARMII 167
XI. EUROPA ODKRYWA BRACI WRIGHT 189
XII. BRACIA WRIGHT W EUROPIE 219
XIII. UMOWA ZE STANAMI ZJEDNOCZONYMI 233
XIV. KONIEC NIEWIARY 253
XV. JAK WILBUR WRIGHT ZDOBYŁ FRANCJĘ 261
XVI. DALSZE PRZYGODY W 1909 ROKU 283
XVII. W PRZEDSIĘBIORSTWIE LOTNICZYM 297
XVIII ROSZCZENIA PATENTOWE 317
XVIII DLACZEGO SAMOLOT BRACI WRIGHT „EMIGROWAŁ” 331