Helion


Szczegóły ebooka

Dziewczyny z północy

Dziewczyny z północy


„Dziewczyny z północy” to pierwsza powieść Sheng Keyi. Powieść, do której publikacji o mały włos w ogóle by nie doszło. Pisarka, sama pochodząca z małej wioski, opisuje w swej książce problemy, którym stawić czoła muszą wiejskie dziewczyny przybywające do miasta. Należą do nich nie tylko walka o pozycję społeczną, wolność, utrzymanie się, nauka życia na nowych zasadach, ale także problemy wynikające ze starcia konserwatywnego wychowania z miejskimi realiami oraz niskiego poziomu edukacji seksualnej na chińskiej wsi. Autorka nie stroni od tematów tabu – wykorzystywania wiejskich migrantek, licznych aborcji, a nawet przymusowych sterylizacji…

Utwory Sheng Keyi prezentują przede wszystkim codzienną walkę o przetrwanie chińskich kobiet z ubogich warstw społecznych. Autorka pisze dosadnie i ostro, lubi eksperymentować, a jednocześnie potrafi doskonale oddać duchowy, wewnętrzny świat swych bohaterek. Są to postaci z krwi i kości, wzorowane na licznych, anonimowych dziewczynach, których codzienność wymaga heroizmu, a na które mało kto zwraca uwagę.

 

 

Książka jest niczym dziki krzyk, żądanie, by czytelnicy ujrzeli finansowy, emocjonalny, prawny i seksualny wyzysk, jakiego doświadczają miliony dziewcząt z północy, które wyemigrowały do chińskich miast w poszukiwaniu pracy.

Maura Elizabeth Cunningham, „Los Angeles Review of Books”

 

Qian Xiaohong, bohaterka „Dziewczyn północy”, [...] mogłaby być każdą młodą kobietą obsługującą cię w restauracji lub uwijającą się z mopem i patrzącą, jak chodzisz po podłodze, którą właśnie umyła. Albo, choć walczy, aby uniknąć takiego losu – siedzącą za szklanymi drzwiami w oświetlonym na różowo zakładzie „fryzjerskim”, którego obracający się na zewnątrz szyld informuje o nielegalnych usługach seksualnych.

Didi Kirsten Tatlow, „International Herald Tribune”

ROZDZIAŁ I. Prawda wychodzi na jaw
ROZDZIAŁ II. Handel ciałem
ROZDZIAŁ III. Przygody dziewcząt do towarzystwa
ROZDZIAŁ IV. Powrót do starego fachu
ROZDZIAŁ V. Wszystkim nie dogodzisz
ROZDZIAŁ VI. Bałagan
ROZDZIAŁ VII. Nieszczęścia powrotów do domu
ROZDZIAŁ VIII. Sprawa gwałtu i morderstwa
ROZDZIAŁ IX. To chyba miłość
ROZDZIAŁ X. Czysta natura
ROZDZIAŁ XI. Jak listek na wietrze
ROZDZIAŁ XII. Poważny błąd
ROZDZIAŁ XIII. Bez przygotowania
ROZDZIAŁ XIV. Życie toczy się dalej