Szczegóły ebooka

Czasopismo Logistyka 2/2022

Czasopismo Logistyka 2/2022

Praca zbiorowa

Ebook

Czasopismo Logistyka to nowoczesny dwumiesięcznik popularno-naukowy, który w nowej odsłonie z powodzeniem wszedł na rynek biznesu. Inspiruje przedsiębiorców i dostarcza praktycznych rozwiązań w oparciu o innowacyjne rozwiązania, aktualne trendy i unikatową wiedzę.

Z uwagi na biznesowy charakter pisma, odbiorcami naszych mediów są głównie managerowie odpowiedzialni za zarządzanie firmą i łańcuch dostaw. Pismo skierowane jest przede wszystkim do średnich i dużych przedsiębiorstw.

W tym wydaniu piszemy m.in. o dwóch latach obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, które  osłabiły branżę transportową. W chwili, gdy wydawało się, że wreszcie uda się odbić od dna, nadszedł kolejny druzgocący cios. Zbrodniczą napaść Rosji na Ukrainę odczuły także przedsiębiorstwa transportowe w naszym kraju. Już w pierwszych dniach wojny kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich kierowców, jeżdżących do tej pory po Polsce, zdecydowało się wrócić na Ukrainę, by chronić rodziny i walczyć z rosyjskim najeźdźcą. W konsekwencji z wielu firm transportowych odeszła nawet połowa kierowców.

Prognozy dotyczące przyszłości polskiej branży TSL nie przedstawiają się różowo, a skutki napaści Rosji na Ukrainę możemy odczuwać jeszcze długo i boleśnie. Pozostaje mieć nadzieję, że branża transportowa otrzyma niezbędne wsparcie ze strony rządu i wyjdzie z kryzysu zwycięsko – tak, jak robiła to dotychczas.

TEMAT NUMERU - Logistyka w czasach kryzysu

- Wyzwania branży transportowej w obliczu wojny i nie tylko. Pandemia i wojna na Ukrainie mają ogromny wpływ na branżę logistyczną i kurierską.
- Kryzys na wschodzie a e-commerce. Pierwsze dni wojny przyniosły spadki w sprzedaży e-commerce.
- Trzyletnia kampania, czyli jak kolej poszła na wojnę. Wojna prowadzona przez Putina zakończyła chińskie plany o kolei euroazjatyckiej.
- Wojna na lądzie. Kryzys na morzu. Wojna na Morzu Czarnym i Azowskim, blokada portów Ukrainy oraz restrykcje nałożone na Rosję wywołały sztorm w łańcuchach dostaw.
- Logistyka w czasie kryzysu. Trudne sytuacje dają często impuls do dynamicznego rozwoju logistyki i pobudzają optymalizację procesów i redukcję kosztów.
- Wojna w Ukrainie a łańcuchy dostaw w Polsce. Kryzysy nasilają dotychczas istniejące wyzwania, z którymi mierzą się łańcuchy dostaw, zwłaszcza w branży FMCG, DIY.
- Nierówne zasady gry. Branża transportowa boryka się z pandemią, szalejącą inflacją, wzrostem cen paliw i Pakietem Mobilności.
- Humanitarne łańcuchy dostaw odporne na kryzys. Skala pomocy ofiarom wojny jest równie bezprecedensowa, jak rozmiar zniszczeń i tragedii milionów ludzi.

WIEDZA

- Zielona ostatnia mila. Na ratunek środowisku. Coraz większego znaczenia nabierają automaty paczkowe jako najbardziej zrównoważony sposób dostawy.
- Kryzysowa potrzeba nowych regulacji. Jak wygląda procedura zatrudniania uchodźców?

PRAKTYKA

- Najpotężniejszy szok dla łańcuchów dostaw. Skutkiem pandemii było zrywanie łańcuchów dostaw i będący ich konsekwencją wzrost cen.
- Magazyn Pomocy Humanitarnej dla Ukrainy na MTP w Poznaniu. Łukasiewicz-PIT opracował propozycję w postaci planu zmian w zagospodarowaniu magazynu.
- Łańcuch dostaw pod kontrolą. Zarządzanie procesem awizacyjnym ma ogromny wpływ na sprawne realizowanie dostaw oraz wydań.
- Przerwany łańcuch dostaw wpłynął na ceny opakowań kartonowych. O ponad 50% mogą w 2022 roku wzrosnąć w Polsce ceny opakowań kartonowych.

TRENDY

- Zarządzanie kryzysem z ekranu smartfona. Jak można przygotować się na nieoczekiwane zdarzenie kryzysowe?
- Trwała zmiana trendów w rozwoju światowych łańcuchów dostaw. Przedłużający się kryzys w logistyce wpływa na funkcjonowanie całej gospodarki.