Helion


Szczegóły ebooka

Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa

Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa


Trylogia Henryka Sienkiewicza bawi, wzrusza i wzbudza zainteresowanie przeszłością u kolejnych pokoleń Polaków. Jednak to monumentalne dzieło, mimo wszystkich swoich zalet, zawiera również mnóstwo historycznych kłamstw i niedomówień. Zapytajmy więc: jak było naprawdę?

Izabela Śliwińska-Słomska, zajmująca się naukowo okresem staropolskim, mówi „sprawdzam” powieściom i filmom, które pokochaliśmy i do których wracamy od lat. Okiem badacza pochyla się nad Sienkiewiczowskimi wyobrażeniami o przeszłości i pokazuje czytelnikowi, co jest prawdą, a co tylko fantazją ich twórcy. Dostarcza też solidnej dawki wiedzy o realiach epoki i kontekście wydarzeń, które znamy z „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego”.

Kim byli prawdziwi Andrzej Kmicic, Jan Skrzetuski czy Michał Wołodyjowski? Jak w rzeczywistości wyglądała obrona Jasnej Góry? Czy Bohdan Chmielnicki oraz Janusz Radziwiłł naprawdę zasługują na miano zdrajców? Na to pytanie i wiele innych odpowiada książka „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”.


Izabela Śliwińska-Słomska — doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią nowożytną ze szczególnym uwzględnieniem społecznej historii wojska. Od lat zafascynowana twórczością Henryka Sienkiewicza.

Wstęp

Nieznośny ciężar buławy – Bohdan Chmielnicki

„Prawdziwy” Jan Skrzetuski Sienkiewicza? Łotr jeden!

Nie tylko Chmielnicki – dowódcy kozaccy pierwszego okresu powstania Chmielnickiego

Po trzykroć zdrajca? Trudne wybory Janusza Radziwiłła

„Prawdziwy” Andrzej Kmicic – Samuel Kmicic, pierwowzór bohatera rozdartego

Oblężenie twierdzy jasnogórskiej w dobie potopu

Prawdziwy Michał Wołodyjowski, czyli „przygody pana Jerzego”

Lipka znaczy Litwa, czyli Tatarzy w dawnej Rzeczpospolitej

Twierdza w Kamieńcu Podolskim – polska „perła na kamieniu”

Więzień, kardynał, król – niełatwe losy Jana Kazimierza Wazy

Bibliografia