Helion


Szczegóły ebooka

 
Wrocławianki. Książka herstoryczno- -artystyczna

Wrocławianki. Książka herstoryczno- -artystyczna


„Wrocławianki – książka herstoryczno-artystyczna” to jedna z pierwszych w dziejach Wrocławia publikacji poświęconych tylko kobietom. Żyły w różnych okresach. Niemki i Polki. Katoliczki, protestantki, żydówki. Kobiety heteronormatywne i nieheteronormatywne. Zajmowały się zawodami artystycznymi, były działaczkami społecznymi, lekarkami, naukowczyniami, sportowczyniami, przedsiebiorczyniami. Żonami, partnerkami, matkami. Część z nich stała się emigrantkami lub uchodźczyniami. W świecie zdominowanym przez mężczyzn potrafiły zawalczyć o swoją pozycję, przełamać społeczne tabu, kształcić się mimo zakazu studiowania, przeciwstawić się nazistom. Ich biografie odzwierciedlają ważne aspekty społeczne i powolny proces emancypacji kobiet w patriarchalnym społeczeństwie. Wymienione w książce kobiety to wrocławianki. Związane z miastem na wiele sposobów. Każda z wymienionych kobiet wniosła wkład w rozwój miasta, a niektóre przyniosły mu międzynarodową sławę. Są w wśród nich kobiety już znane jak naukowczyni Clara Immerwahr czy pisarka Anna Kowalska. Ale większość to wciąż biografie do odkrycia jak pedagożka Lotte Kaliski czy neurochirurżka Alice Rosenstein. To książka o mieszkankach Wrocławia i jego wciąż pomijanej, kobiecej stronie historii.

 

Niezwykłe ilustracje do książki stworzyły wrocławskie artystki: Justyna Baśnik, Jagoda Dobecka, Agata Kalinowska, Katarzyna Kmita, Anna Kołodziejczyk, Karina Marusińska, Iwona Ogrodzka, Daniela Tagowska, Viktoriia Tofan, Alex Urban.

 

Za projekt graficzny książki odpowiedzialna jest Joanna Jopkiewicz (Grupa Projektor).

 

Autorką książki jest Ewa Pluta – historyczka sztuki, opowiadaczka historii podczas licznych miejskich spacerów, a szczególnie herstorii i queerstorii. Pracowniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia. Związana także – na wiele sposobów – z fundacją Art Transaprent i jako audiodeskryptorka z fundacją Katarynka. Obecnie pracuje nad książką – biografią malarki i aktywistki Hanny Krzetuskiej.

Anna Grobecker
Margarete Friedenthal
Hanna Krzetuska
Dina Alma de Paradeda
Wanda Bibrowicz
Hedwig Kohn
Friederike Kempner
Elfriede Reichelt
Anna Kowalska
Baladine Klossowska
Ilse Beckmann
Erika Bruck
Gertrud Staats
Antonie „Toni” Neisser
Agnes Sorma
Ellen Malchen
Käthe Kruse
Eva Siewert
Paula Ollendorff
Clara Immerwahr
Maria Prokopowicz-Wierzbowska
Hettie Dyhrenfurth
Lina Radke
Katharina Staritz
Lina Morgenstern
Alice Rosenstein
Lotte Kaliski
Augusta Stein
Ilse Molzahn
Maria Von Maltzan