Helion


Szczegóły ebooka

Knajpa

Knajpa


knajpa Tłumnie mijały się auta  centkowane kręgami lamp  wracano z rautu    Nagie ramiona w bransoletach pochylały się nad brukiem  równolegle poziomo i w ukos  z gestów dam  wynikało że chcą spędzić wieczór w gabinetach  pić wesoło i długo    Błysła zabawa    Nie było gwiazd  nie wiadomo było czy noc już schodzi  w czterech jedwabnych ścianach nie ma ulic miast  nikt nie przechodził    Głosy w pijaństwie gasły głaskały się coraz dalej  smukły pan całował ażurowe pantofelki  jedna para tańczyła  spadała komenda pij nalej  z ust panienki w sukience lila  gulgotały nad kieliszkami butelki    Nagle zaczęły się przesuwać kąty gabinetu  żeby nie upaść musieli usiąść  czarne nocne okno błądziło ze ściany na ścianę  kwadraty posadzki goniły za daleką metą  wydęte banie portier wirowały nad stołów oceanem    Usiedli usnęli  gabinet jak wagon pomknął ku świtowi  głowy pijane odrzucili w tył  żyły im nabrzmiewały krwią i alkoholem  a z niemocy tych głów z gorączki żył  realizuje się fantom-Golem    Byłby może zmiażdżył tę gromadę  ale oto  w liryce dalekiego tanga  zaczął warczeć codzienny motor  zmieniło się niebo blade  w jaskrawy prześwietlisty hangar    [...]

Józef Czechowicz
Ur. 15 marca 1903 r. w Lublinie Zm. 9 września 1939 r. w Lublinie Najważniejsze dzieła: ballada z tamtej strony, żal, nic więcej, nuta człowiecza, tomy wierszy: Kamień (1927), Dzień jak co dzień (1930), Ballada z tamtej strony (1932), W błyskawicy (1934), Nic więcej (1936), Nuta człowiecza (1939). Polski poeta dwudziestolecia międzywojennego, w latach trzydziestych związany z grupą literacką Kwadryga, przedstawiciel tzw. drugiej Awangardy, której twórczość cechował katastrofizm. Jako ochotnik jeszcze przed zdaniem matury wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Z wykształcenia, zamiłowania i zawodu nauczyciel (ukończył też studia w zakresie pedagogiki specjalnej). Redaktor m. in. czasopism dla dzieci "Płomyk" i "Płomyczek". Współpracował z wieloma pismami: "Reflektorem" (tu debiutował jako poeta w 1923 r.), Zet, Głosem Nauczycielskim, Pionem i Kameną, w Polskim Radiu pracował w dziale literackim, pisał słuchowiska radiowe. Zginął tuż po wybuchu II wojny światowej, podczas bombardowania. Charakterystyczną cechą wierszy Czechowicza jest niestosowanie wielkich liter i znaków interpunkcyjnych, co decyduje o poetyckiej wieloznaczności tekstów.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.