Helion


Szczegóły audiobooka

Między nami nic nie było

Między nami nic nie było


Między nami nic nie było Między nami nic nie było!  Żadnych zwierzeń, wyznań żadnych!  Nic nas z sobą nie łączyło —  Prócz wiosennych marzeń zdradnych;    Prócz tych woni, barw i blasków,  Unoszących się w przestrzeni;  Prócz szumiących śpiewem lasków  I tej świeżej łąk zieleni;    Prócz tych kaskad i potoków,  Zraszających każdy parów,  Prócz girlandy tęcz, obłoków,  Prócz natury słodkich czarów;    Prócz tych wspólnych, jasnych zdrojów,  Z których serce zachwyt piło;  Prócz pierwiosnków i powojów,—  Między nami nic nie było! [...]

Adam Asnyk
Ur. 11 listopada 1838 r. w Kaliszu Zm. 2 sierpnia 1897 r. w Krakowie Najważniejsze dzieła: Pijąc Falerno, Piosnka pijacka, Między nami nic nie było, Gdybym był młodszy, Jednego serca..., Nad głębiami (cykl sonetów), Daremne żale, Do młodych Poeta, epigon romantyzmu tworzący w epoce pozytywizmu i Młodej Polski, autor dramatów i opowiadań. Syn powstańca 1831 r., zesłańca. Podejmował różne kierunki studiów (rolnicze, medyczne, nauki społeczne), prowadząc działalność spiskową. Był więziony w Cytadeli (1860). W powstaniu styczniowym zaangażowany po stronie ?czerwonych?, był członkiem rządu wrześniowego. Po upadku zrywu uzyskał stopień dra filozofii w Heidelbergu (1866), zaczął wydawać pierwsze utwory w prasie lwowskiej (1864-65). W 1870 r. osiadł w Krakowie, brał czynny udział w życiu samorządowym, był posłem na Sejm Krajowy z ramienia demokratów (1889). Amator Tatr, wiele podróżował (Włochy, Tunezja, Algieria, Cejlon, Indie). Pochowany na Skałce.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.