Helion


Szczegóły audiobooka

Więzienie

Więzienie


więzienie maleją źrenice dnia    przysłonięte rzęsami choin    od myśli do myśli od pnia do pnia    po ciemku chodzić się boisz    przed chatą dotykając chust kwiatem podstrzesza  kobieta w słonecznikach bieliznę rozwiesza    kipi rąk oceanem betonowy stadion  gdy gibki bicz biegnących u mety się zagiął    na przestrzeni z szafirów i oliwnej wodzie  statek pod dymem dąży ku białej pogodzie    wszystko wszystko jest na ziemi    w szpitalu zmiele łóżka płonąca pokrzywa  w ślad zębatej gorączki topią się leniwo    nad wiotszą niż łodygi kolumną obliczeń  astrofizyk natchnione unosi oblicze    bijąc młotem w żelazo na niebios otchłani  murarz przy chmur drapaczu świeci jak archanioł    wszystko wszystko jest na ziemi  tak wiele  wszystko  tak mało    [...]

Józef Czechowicz
Ur. 15 marca 1903 r. w Lublinie Zm. 9 września 1939 r. w Lublinie Najważniejsze dzieła: ballada z tamtej strony, żal, nic więcej, nuta człowiecza, tomy wierszy: Kamień (1927), Dzień jak co dzień (1930), Ballada z tamtej strony (1932), W błyskawicy (1934), Nic więcej (1936), Nuta człowiecza (1939). Polski poeta dwudziestolecia międzywojennego, w latach trzydziestych związany z grupą literacką Kwadryga, przedstawiciel tzw. drugiej Awangardy, której twórczość cechował katastrofizm. Jako ochotnik jeszcze przed zdaniem matury wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Z wykształcenia, zamiłowania i zawodu nauczyciel (ukończył też studia w zakresie pedagogiki specjalnej). Redaktor m. in. czasopism dla dzieci "Płomyk" i "Płomyczek". Współpracował z wieloma pismami: "Reflektorem" (tu debiutował jako poeta w 1923 r.), Zet, Głosem Nauczycielskim, Pionem i Kameną, w Polskim Radiu pracował w dziale literackim, pisał słuchowiska radiowe. Zginął tuż po wybuchu II wojny światowej, podczas bombardowania. Charakterystyczną cechą wierszy Czechowicza jest niestosowanie wielkich liter i znaków interpunkcyjnych, co decyduje o poetyckiej wieloznaczności tekstów.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.