Helion


Szczegóły ebooka

Wigilia

Wigilia


wigilia kolędo czarujesz a łowisz jak niewód  a rośniesz jedlicznyś żywiczny bór  tak radziśmy cackom i świeczkom i drzewu  co z gęstwin przybyło w zieleni piór  lulajże Jezuniu lulajże lulaj  a ty go Matuniu w płaczu utulaj  królowie i święci w kamiennych portalach  czuwają noc każe natężyć słuch  muzyką sypnęło z wysoka i z dala  zachrzęścił jak perły pierwszy ruch  lulajże Jezuniu  widziadło śnieżycy wyszydza to świszcze  dłoń trędowatą raniące o głóg  wiesz w łunie wigilii śpiewają chórmistrze  krzewino zaiste zrodził się bóg  lulajże Jezuniu lulajże lulaj  ty nigdy nie będziesz chodził o kulach    ach ślepi ach głodni nakryci gazetą  po bramach śpią ludzie centurie chór  im sianem stajenki jest asfalt i beton  z ciał można ułożyć piękny wzór  lulajże człowieku lulajże lulaj  ulubione pieścidełko samotności    [...]

Józef Czechowicz
Ur. 15 marca 1903 r. w Lublinie Zm. 9 września 1939 r. w Lublinie Najważniejsze dzieła: ballada z tamtej strony, żal, nic więcej, nuta człowiecza, tomy wierszy: Kamień (1927), Dzień jak co dzień (1930), Ballada z tamtej strony (1932), W błyskawicy (1934), Nic więcej (1936), Nuta człowiecza (1939). Polski poeta dwudziestolecia międzywojennego, w latach trzydziestych związany z grupą literacką Kwadryga, przedstawiciel tzw. drugiej Awangardy, której twórczość cechował katastrofizm. Jako ochotnik jeszcze przed zdaniem matury wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Z wykształcenia, zamiłowania i zawodu nauczyciel (ukończył też studia w zakresie pedagogiki specjalnej). Redaktor m. in. czasopism dla dzieci "Płomyk" i "Płomyczek". Współpracował z wieloma pismami: "Reflektorem" (tu debiutował jako poeta w 1923 r.), Zet, Głosem Nauczycielskim, Pionem i Kameną, w Polskim Radiu pracował w dziale literackim, pisał słuchowiska radiowe. Zginął tuż po wybuchu II wojny światowej, podczas bombardowania. Charakterystyczną cechą wierszy Czechowicza jest niestosowanie wielkich liter i znaków interpunkcyjnych, co decyduje o poetyckiej wieloznaczności tekstów.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.