Helion


Szczegóły ebooka

Startup, scaleup, klęska. 42 ścieżki rozwijania biznesu w duchu Lean i Agile

Startup, scaleup, klęska. 42 ścieżki rozwijania biznesu w duchu Lean i Agile


Zakładaniu startupu towarzyszą marzenia. By mogły się spełnić, firma musi się rozwinąć i pomyślnie przejść proces skalowania. O tym, że nie jest to łatwe, przekonało się już wielu przedsiębiorców. Aby się udało, trzeba umieć tworzyć i utrzymywać modele biznesowe, a także wiedzieć, kiedy i jak się z nich wycofać. Każdy chce skalować swoją firmę, ale niekiedy deskalowanie jest najlepszym rozwiązaniem. Cóż więc zrobić? Poznać odpowiednie narzędzia i dowiedzieć się, kiedy i jak z nich skorzystać.

Ta książka zawiera bezcenne rady dla każdego, kto chce wprowadzić na rynek nowy produkt czy usługę. Pokazuje, jak liderzy tworzą wizję innowacyjnego produktu i przedstawiają oczekiwane korzyści dla użytkowników. Opisano tu różne opcje finansowania, zasady budowania zespołu pracowników, a także problemy związane z wprowadzaniem produktu na rynek. Narzędzia i wskazówki, które tu znajdziesz, mają przyspieszać rozwój biznesu działającego w nurcie Lean i Agile. Odnoszą się one do takich tematów jak praca z zespołem rozproszonym, optymalizacja przepływu pracy czy mapy podróży użytkownika.

W książce:

  • jaki jest naturalny cykl życia firm i jak nim zwinnie zarządzać
  • jak i po co tworzyć biznesowe patchworki, koła wartości i protopersony
  • co to jest wir innowacyjności i co ma wspólnego refleksja z usprawnieniami
  • które wskaźniki są przydatne przy kierowaniu biznesu na ścieżkę rozwoju
  • lejki rekrutacji, testy behawioralne i zarządzanie talentami
  • jak przygotować startup na skalowanie

Zakładasz startup? Pilnuj, by tego nie schrzanić!

Prolog (ix)

1. Trwałość obrazu: Inspiruj zespół, klientów i inwestorów swoją wizją produktu: mentalnym obrazem oczekiwanej przyszłości (1)

2. Historia Twojego życia: Odkryj cykl życia startupów i firm w fazie skalowania, zastanów się nad eksploracją i realizacją oraz dopasowaniem produktu do rynku (7)

3. Zbieranie kawałków układanki: Zrób biznesowy patchwork, mieszając ze sobą elementy szablonu Lean (LC) oraz szablonu modelu biznesowego (BMC) i dodając wymiar czasu (21)

4. Persona: Lepiej poznaj swoich klientów i ich zadania do wykonania, tworząc protopersony (35)

5. Koło fortuny: Opracuj swoją propozycję unikalnej wartości poprzez określenie bolączek i korzyści klientów oraz stworzenie koła propozycji wartości (41)

6. Królestwo cieni: Poznaj zalety crowdfundingu udziałowego i zdecyduj, czy chcesz prowadzić kampanię na jednej z platform, czy wolisz zrobić to samodzielnie (49)

7. Kafejka u lunatyków: Spotykaj się z zespołem na codzienną kawę i "pracujcie na głos", wysyłając do siebie codzienne aktualizacje statusu (55)

8. Strumienie srebra: Wizualizuj swoją pracę przy użyciu tablic kanban i optymalizuj przepływ pracy za pomocą limitów pracy w toku (61)

9. Wynalazek nad wynalazki: Odkryj wir innowacyjności, który powstał z połączenia myślenia projektowego z metodą Lean Startup (67)

10. Eksperyment terminalny: Weryfikuj hipotezy za pomocą eksperymentów, abyś mógł wykonać zwrot, wprowadzać poprawki lub kontynuować działania na drodze do dopasowania modelu biznesowego do rynku (77)

11. Refleksje i przypowieści: Spotkaj się z zespołem na retrospektywę dla refleksji i aby popracować nad planem usprawnień (87)

12. Królowie Północy: Kieruj swój biznes we właściwym kierunku za pomocą najważniejszego wskaźnika i przy zastosowaniu miar wspierających i sprawdzających (95)

13. Entropijne tango: Utrzymuj aktualny rejestr produktu z historyjkami opisującymi minimalnie satysfakcjonujące funkcjonalności oraz eksperymenty, które służą jego ciągłemu doskonaleniu (103)

14. Przyjemność spalania: Kontroluj postępy za pomocą wykresów spalania, wykresów wypalania i skumulowanych wykresów warstwowych (113)

15. Nowy rekrut: Ułóż swój proces rekrutacyjny za pomocą lejka rekrutacyjnego, poszukiwań kandydatów przez sieć społeczną założycieli oraz testów umiejętności i próbek pracy (119)

16. Rozwiązywanie zagadki: Zacznij planować zatrudnienie i zarządzanie talentami w swojej firmie przy użyciu kart oceny, które pomagają odsiewać niedopasowanych kandydatów (129)

17. Typowy bohater: Naucz się dobrego podejścia do rozmów kwalifikacyjnych przy użyciu pytań i testów behawioralnych (135)

18. Najmroczniejsza droga: Zarządzaj oczekiwaniami interesariuszy za pomocą mapy drogowej produktu, którą opracujesz za sprawą eksperymentów, rezultatów (wyników) oraz planowania kroczącego (141)

19. Autor widmo na niebie: Nastaw się na content marketing i e-mail marketing przy użyciu kalendarza treści i rejestru treści (149)

20. Ryzykanci: Dąż do zwinnego finansowania swojego przedsięwzięcia z wykorzystaniem krótkich okresów, niewielkich budżetów i otwarcia na różne możliwości (155)

21. Strefy wpływów: Dowiedz się, jak tworzyć prezentacje i które slajdy są niezbędne, a które opcjonalne (167)

22. Podróż serca: Opisz optymalną podróż klienta oraz doświadczenie użytkownika na mapie podróży i odkryj chwilę prawdy (177)

23. Piracka opowieść: Odnajdź swoją ścieżkę do sukcesu, od świadomości do przychodu, mierzonych pirackimi wskaźnikami (185)

24. Próba bliźniaków: Poznaj hakowanie wzrostu oraz optymalizację współczynnika konwersji przy użyciu testów porównawczych, analizy wielowymiarowej oraz analizy kohortowej (193)

25. Zderzenie kultur: Określ podstawowe wartości, opisz kulturę organizacyjną, wykorzystuj opowieści i nagrody, by przygotować swoją firmę na skalowanie (201)

Epilog (209)

Podziękowania (212)

O autorze (213)