Szczegóły audiobooka

Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności

Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności

Andrzej Jeznach

Audiobook

Menedżer z empatią ma trzy razy większy wpływ >> PRZECZYTAJ

Sukces firmy, która nie miała szefa >> PRZECZYTAJ

Prawdziwego lidera poznaje się w biedzie >> PRZECZYTAJ

Posłuchaj mistrzów, ale… idź własną drogą >> PRZECZYTAJ

Szefie, podziel się z nami władzą >> PRZECZYTAJ

Zosi samosi biznes nie znosi >> PRZECZYTAJ

Być jak Steve Jobs? A niby po co >> PRZECZYTAJ

Lider angażuje, nie rozlicza >> PRZECZYTAJ


Zarządzanie bez hierarchii i wspólna odpowiedzialność - mrzonka czy nowa realność?

10 lat temu Andrzej Jeznach, polski biznesmen, postawił na dobre życie i zmienił zasady zarządzania. Odszedł od nadzoru i hierarchii i już po kilku latach jego firma pracowała właściwie sama. Kiedy się zdecydował przekazać losy firmy w ręce młodszego pokolenia, jego celem było stworzenie organizacji, w której wszyscy będą w stanie pracować bez przełożonych. Udało się, jednak w praktyce wyszło, że jeśli system ma działać, pracownicy wciąż potrzebują szefa. Dlaczego?

Książka wyjaśnia ten paradoks: po co samozarządzającej się firmie szef?

Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności to książka, która bezstronnie i analitycznie opisuje new work, nowe praktyki zarządzania, znane też jako turkusowe. Kiedy o samozarządzaniu piszą praktycy, robią to zwykle ci, którzy wciąż aktywnie prowadzą firmy, szczerze cieszą się swoimi sukcesami. Zaimplementowanie "turkusu" w każdej firmie może przynieść zupełnie nieoczekiwane skutki uboczne. W najgorszym wypadku, co udowadnia ta książka, może nawet zagrozić stabilności biznesu.

Autor, który w poprzednich książkach przedstawił swoje motywy i drogę do zmian wprowadzanych w firmie, po ostatecznym przekazaniu jej sterów młodszemu pokoleniu zamyka tą pozycją cykl Szef, który... Podsumowuje doświadczenia, przygląda się krytycznie własnym decyzjom, sukcesom i błędom oraz przedstawia konkretny plan na stworzenie organizacji, która funkcjonuje i rozwija się nie tylko wtedy, gdy szef jest w pobliżu. Czyni to w żywej, fascynującej formie, opierając się na praktycznych przykładach z całego świata, lecz także sięgając po solidną wiedzę naukową.


Turkusowa samoorganizacja pracy, choć dla coraz większej liczby liderów stanowi metodę fascynującą i obiecującą, potrafiła niejednemu już przysporzyć problemów. Nie jest to metoda ani łatwa, ani też dająca się zastosować bez głębokiego przygotowania. Idea firmy życzliwej ludziom i planecie, zespołu pracującego bez nadzorców, budowanego na fundamencie zaufania i odpowiedzialności, jest bez wątpienia pociągająca. I jest też możliwa, co nie oznacza, że zrealizuje się sama ani że raz wdrożona, nie musi być pielęgnowana. Turkus to nie stan, ale proces.

Kolejną książkę Andrzeja Jeznacha gorąco polecam tym wszystkim, których pociągają i intrygują nadchodzące zmiany w obszarze nowych paradygmatów organizacji pracy.

prof. Andrzej Jacek Blikle, autor Doktryny jakości


Odważna, szczera i przenikliwa analiza idei i praktyki turkusowego zarządzania i samozarządzających się organizacji. Pozbawia ciężaru złudzeń, otwierając dzięki temu nowe, realistyczne perspektywy dla jakże pilnych wysiłków humanizowania ludzkiej pracy i biznesu. Konieczna lektura dla nowoczesnych przywódców.

Wojciech Eichelberger, psycholog, trener i doradca biznesu


W dzisiejszej rzeczywistości jakość zarządzania i osoba lidera nabrały szczególnego znaczenia. Zespół tworzą ludzie, ale to właśnie szef ma największy wpływ na to, czy zespół jest czymś więcej niż tylko sumą osób, które go tworzą. Jako pełniący funkcję szefa wyciągnąłem z książki Andrzeja wiele wniosków dla siebie, które będę wprowadzać w życie już od jutra. Wiele rozważań na temat leadership niekoniecznie znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Prawdziwy lider, działając w teraźniejszości, tworzy lepszą wersję przyszłości. Polecam książkę Andrzeja tym, którzy chcą być takimi szefami.

Marek Kamiński, podróżnik, filozof, przedsiębiorca, ekspert w sprawach motywacji i przywództwa, wykłada na najbardziej prestiżowych uczelniach i konferencjach na całym świecie


Od kilku dziesięcioleci literatura menedżerska i naukowa oferuje wiele rozważań i zaleceń, jaki rodzaj przywództwa należy stosować, aby być efektywnym i skutecznym liderem. Jednak naprawdę istotne jest to, że każdy z nas w swojej praktyce odkrywa właściwą drogę wyłącznie przez własne doświadczenie. Obecne przyspieszenie zmian rynkowych i społecznych daje nam doświadczenia, które powodują znaczące rozszerzenie naszej świadomości w zakresie tego, jakiego kierunku przywództwa oczekujemy i jaki powinniśmy sami oferować. W książce Andrzej fantastycznie analizuje i ilustruje główny obecnie trend, który też od kilku lat wiele polskich firm próbuje zaimplementować. Bardzo polecam książkę każdemu liderowi, który stanął na skrzyżowaniu dróg, gdy poprzednie modele przywództwa przestały działać!

Nikolay Kirov, Partner w Strategic Negotiators Kirov.pl oraz LifeEnergy.pl, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego


Szef, którego szukamy to barwna, świetnie napisana książka, pokazująca nowoczesny styl zarządzania na wielu różnych poziomach: wartości i odpowiedzialności, koncepcji teoretycznych i wielu "soczystych" przykładów oraz własnych doświadczeń Andrzeja Jeznacha. Szczególnie cenny jest przekaz książki: bezwarunkowy szacunek dla ludzkiej godności, poszukiwanie wspólnego sensu i dążenie do sukcesu we współodpowiedzialności. Takie podejście jest nie tylko etyczne, ale też skuteczne!

dr hab. Ryszard Praszkier, profesor w International Institute for Social & European Studies, skoncentrowany na badaniach dynamiki zmian społecznych, w szczególności tego, jakie czynniki powodują, że zmiany stają się trwałe i nieodwracalne.


Długo czekaliśmy na tę książkę, "zawieszeni" pomiędzy idealizmem "wyznawców turkusu" a zachowawczym pragmatyzmem zwolenników tradycyjnych paradygmatów zarządzania. Autor dowodzi, że merytokracja, partycypacja, poczucie wspólnoty, oparte na zaufaniu, głębokie delegowanie procesów decyzyjnych i uprawnień są możliwe i mogą przekładać się na wyniki firmy. Wymaga to jednak łączenia przytomności i realizmu "do bólu" z zaufaniem i wiarą, doboru właściwych ludzi i biznesowej pokory ― gdzie lider ma ego, jednak ego "nie ma jego".

Jacek Santorski, prof. hon. w Szkole Biznesu PW, gdzie prowadzi autorską Akademię Psychologii Przywództwa


Wiara w człowieka, entuzjazm, odwaga, sens pracy, odpowiedzialność, dobre życie ― to cechy, które przewijają się wielokrotnie w książce Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności. Bez nich nie można stworzyć samozarządzającej się organizacji. Autor podsumowuje swoje doświadczenia związane z prowadzeniem firmy, ale nie boi się mówić o własnych błędach. Cenne wnioski i przemyślenia odchodzącego z organizacji lidera z pewnością będą pomocne dla wszystkich chcących prowadzić własne biznesy w sposób inny niż tradycyjny.

Ewa Walenda, redaktor naczelna magazynu "Personel & Zarządzanie", INFOR PL SA


Celem każdego biznesmena jest założenie, utrzymanie i nieustający rozwój jego firmy. Doświadczony biznesmen wie więcej: równie ważnym celem jest to, by pracujący w tej firmie ludzie poczuli się nie tylko spełnieni, ale też zechcieli przejąć osobistą odpowiedzialność za jej sukces. Wszyscy wiemy, że nie jest to łatwe zadanie, a właśnie o tym, jak to osiągnąć, opowiada Andrzej Jeznach. Polecam!

Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl

Liderzy zawsze byli potrzebni. A czasach trudnych, niespokojnych, pełnych ciągłych zmian, ich rola jeszcze wzrasta. Pandemia przypomniała nam, że nic nie jest pewne, nawet ludzkie życie. Dlatego trzeba o nie dbać, umieć rozłożyć akcenty. Ta książka jest właśnie o tym — jak być szefem, który umie sensownie organizować pracę innym i sam się w niej nie pogrąża kosztem najbliższych i samego siebie. Pozycja warta przeczytania przez każdego, który ma wątpliwości czy umie sobie z tym radzić.

dr Małgorzata Bonikowska, Prezydent Ośrodka THINKTANK

 

Od wydawcy 11

 

1. Czy ich zdradziłem? 15

2. O firmie, w której każdy jest szefem 21

 • 2.1. Czy zarządzanie jest nauką ścisłą? 27
 • 2.2. Zarządzanie humanistyczne gwarantem sukcesu firmy? 38
 • 2.3. Sens naszej pracy 45

3. New Harmony, socjalistyczna komuna w USA 57

 • 3.1. Owen jako przywódca 62

4. Photo Porst, rewolucjonista i wizjoner 67

 • 4.1. Porst jako przywódca 74

5. Empowering leadership 79

 • 5.1. Kiedy szef staje się przywódcą? 89
 • 5.2. Czym jest empowering? 93
 • 5.3. Teoria złożoności 97
 • 5.4. Warunki konieczne dla środowiska samozarządzania 103
 • 5.5. Definicja systemowa: empowering leadership 109
 • 5.6. Od teorii do praktyki 113

6. Król kiełbasy, który zapragnął zmienić świat pracy 119

 • 6.1. Stayer jako przywódca 136

7. Semco: brazylijski rebeliant, Ricardo Semler 145

 • 7.1. Ricardo Semler jako przywódca 153

8. W.L. Gore - zarabiać i mieć przy tym frajdę! 159

 • 8.1. System przywództwa 171

9. Haufe-Umantis: eksperymentalna flota 183

 • 9.1. Stoffel jako przywódca 188
 • 9.2. Arnold jako przywódca 192

10. Zappos: rozwój jako ciągły proces zmian 197

 • 10.1. Tony Hsieh jako przywódca 203

11. Haier - puszcza przetrwa wszystkie zmiany 207

 • 11.1. Jak funkcjonują mikroprzedsiębiorstwa Haiera 213
 • 11.2. Zhang Ruimin jako przywódca 220

12. Co ja z tego zrozumiałem? 229

 • 12.1. Wspólny sens 243
 • 12.2. Liderzy, jakich szukamy 252
 • 12.3. Umowa sprawiedliwa 257
 • 12.4. Odpowiedzialność lidera 266

13. Szef między teorią a praktyką 275

 • 13.1. Każda firma da radę 276
 • 13.2. Zarządzać każdy może 278
 • 13.3. To musi wprawdzie nieco potrwać... 279
 • 13.4. To działa, na to są dowody 281
 • 13.5. Należy jak najszybciej zacząć, choćby od jednego działu 282
 • 13.6. Po co zmieniać zasady, wystarczy nadać ludziom role 283
 • 13.7. Wszyscy potrafią sami sobą zarządzać 284
 • 13.8. Samozarządzanie i kooperacja leżą w ludzkiej naturze 286
 • 13.9. Wszyscy na tym zyskają, także szefowie 287
 • 13.10. Przyszłość jest pewna 289

Materiały źródłowe 295

 • Tytuł: Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności
 • Autor: Andrzej Jeznach
 • Czas trwania: 10:24:20
 • Lektor: Marcin Fugiel
 • ISBN: 978-83-283-8108-7, 9788328381087
 • Data wydania: 2021-05-25
 • Format: Audiobook
 • Identyfikator pozycji: szefkt
 • Wydawca: Onepress