Verleger: Wydawnictwo Borgis
Agnieszka Buczek
Czy wiesz, nad czym rozmyśla sowa i na co skarżą się muchomory? Kto komponuje leśne melodie? O czym rozmawiają dzięcioły? Sowa, niedźwiadek, dzięcioły i gromadka ciekawych świata przedszkolaków to niektórzy bohaterowie mądrych, pełnych optymizmu wierszy Agnieszki Buczek. Lektura "Spieszę się poznać las" to znakomity wstęp do przygody, jaką jest poznawanie polskich lasów. Najmłodsi czytelnicy nauczą się dzięki wierszykom nie tylko nazw związanych ze światem leśnych roślin i zwierząt. Wiersze inspirują również do rozmów o tym, co niezwykle ważne - jak szanować i dbać o nasze środowisko naturalne. Są również dobrym wyjściem do przemyśleń, jak dobrze przygotować się do wędrowania leśnymi szlakami i zachęcają do aktywności. Notatka o Autorce Agnieszka Buczek pochodzi z niewielkiej miejscowości spod Wrocławia. Jest absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od wielu lat pasjonuje się pisaniem wierszy oraz malowaniem obrazów. Największą inspiracją jest dla niej natura, której piękno nieustannie ją zachwyca.
Mariusz Michalak
Paweł Bury powraca! W ostatniej części trylogii młody, zdolny podkomisarz musi zmierzyć się z dwoma zagadkowymi morderstwami, w tym jednym przypominającym zbrodnię z czasów stanu wojennego. Zamieciona pod dywan zbrodnia dokonana ponad 30 lat temu na młodym chłopaku, Konradzie Skalskim, wypływa ze zdwojoną siłą, kiedy to odnalezione zostają zwłoki – dopiero co zamordowanych – dwóch mężczyzn. Czy znali oni zabitego szesnastolatka i jeśli tak, to co ich z nim łączyło? Dlaczego jeden z nich zginął w ten sam sposób, co młody opozycjonista? Na te pytania musi odpowiedzieć Paweł Bury, w którego ręce trafia ta tajemnicza sprawa. Czy uda mu się odgadnąć kto jest mordercą i wyjść z tego cało...? „Stygmat” to po „Micie” i „Bezsensie” ostatnia część historii o trzydziestoletnim podkomisarzu Pawle Burym. Dokąd zaprowadzi go najnowsza sprawa i jak wpłynie ona na jego życie…?
Krzysztof Michałowski
„Szafira” to bogato ilustrowana, rymowana opowieść dla najmłodszych czytelników. Mali fani literatury znajdą w niej wszystko to, co powinni znaleźć w bajce: smoki, zamek, piękną królową oraz… wątek kulinarny! Nie od dziś przecież wiadomo, że droga do serca (nie tylko królowej) wiedzie przez żołądek.
Andrzej Mateusz Silski
Chłopcy z Olewic nie zaznają nudy w wakacje! Kończy się rok szkolny, a zaczyna czas letniej beztroski, pełnej zabaw i (nie zawsze rozsądnych) pomysłów. Przyjaciół z ulicy Zamkowej w Olewicach zajmie wyjątkowa sprawa. Postanowili odkryć, jaki sekret skrywa ich sąsiadka, starsza dama - pani Matylda Gens. Wszyscy ją znają i trochę się jej boją... Czy to prawda, że skrada się nocą pod mury olewickiego zamku? I co tam robi? Tajemnica Matyldy Gens to barwna, pełna przygód powieść, która rozgrywa się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Książka ukazuje wartość relacji przyjacielskich i rodzinnych, ciekawości świata i samodzielności w rozwoju dziecka. To propozycja, która łączy pokolenia oraz będzie idealnym pretekstem do wspólnego śmiechu, rozmów o dzieciństwie i dawnej Polsce. Notatka o Autorze Andrzej Mateusz Silski Na tym zdjęciu mam 11 lat, marzyłem wtedy o wielu rzeczach, także o tym, kim zostanę w przyszłości. Chciałem być odkrywcą, detektywem lub piłkarzem... A w nogę byłem naprawdę dobry! Lubiłem czytać, znajdowałem w szkolnej bibliotece wspaniałe książki, m.in. Podróż za jeden uśmiech i Wakacje z duchami Adama Bahdaja, Księgę urwisów Edmunda Niziurskiego oraz Szatana z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego. Ostatecznie nie zostałem piłkarzem, ale zrealizowałem marzenie o życiu (literackiego) odkrywcy i detektywa. Książka, którą trzymacie w rękach, to spełnienie jednego z moich dziecięcych marzeń. Oddaję ją Wam z przyjemnością!
Sandra Nosal
Kogo dziś przypomina ta chora na emocje dziewczyna? Czy będzie dziś radosna, pełna wiary w lepsze jutro? Czy przeciwnie - znowu będzie musiała walczyć z lękiem, poczuciem osamotnienia, depresją? Te pytania bohaterka wierszy Sandry Nosal zadawała sobie niemal codziennie. "Tak bardzo mnie przypominasz" to zbiór utworów będących świadectwem wieloletniego zmagania się z nawracającą chorobą nerwową. Kreślą one swego rodzaju sinusoidę - raz pisane są z perspektywy pacjentki oddziału zamkniętego, tworzącej w stanie polekowego otępienia, walczącej z nocnymi koszmarami, kiedy indziej ich autorką jest osoba silna, bez problemu pokonująca niesione przez życie trudności. Wiersze Sandry Nosal stawiają Czytelnika przed trudnymi emocjami i pozostawiają z ważnymi pytaniami. Notatka o Autorce: Sandra Nosal urodziła się w 1995 roku w Koszalinie. Ukończyła studia licencjackie z zakresu kosmetologii oraz studium masażu. Interesuje się anatomią i psychologią. Lubi długie spacery w pogodne dni, czytanie książek o tematyce kryminalnej oraz poezję, a w szczególności utwory Agnieszki Osieckiej. Tomik "Tak bardzo mnie przypominasz" jest jej debiutem literackim.
Tam, gdzie Rokita mówi dobranoc
Anna Zentlik, Krzysztof Zentlik
Przedstawiamy kolejną część niezwykłej podróży literacko-graficznej autorstwa ojca i córki, pokazującej siłę sojuszów i bezcenną wartość dobrych sąsiadów, a także stanowiącej unikalne w skali kraju połączenie języków polskiego i śląskiego. Tam, gdzie Rokita mówi dobranoc to trzecia opowieść stworzona przez Annę i Krzysztofa Zentlików przy ogromnej pomocy i wsparciu Teresy Ogonowskiej. Zapisana w ślōnskij godce i polskiej mowie przenosi Czytelnika po raz kolejny do dawnych dziejów Śląska. Wojowniczy Henryk nie odpuszcza, tym razem patrzy chytrym okiem na pobliską Rokitnicę, w której stacjonuje Czarny Krzysztof z drużyną. Czy da radę ją zająć i jaką rolę tym razem odegrają straszny wilk Wolf, pszczółki i tajemnicze siły natury, dowiecie się po przeczytaniu naszej kolejnej ślōnskij bojki. "Pić, pić" - myślōnki kłymbiły mu sie w gowie. "Ijeee, chciołbych pragniynie ugasić w naszym zimnym potoku, posuchać szumu strōmōw, śpiywu ptŏkōw. Powoniać wōń pieczōnych kołoczy, prziwleczony ostatnim ciepłym duchem latowego wiatru. Oczy nacieszyć paletōm farb skōmpanych w klarze kwiecistych łōnk, złotych pōl, lasōw i jezior tyj rajskij doliny." Notatka o Autorach Anna Zentlik - pomysłodawczyni serii książek, stworzyła Anę i Waltera. Historię niemożliwą, a następnie Małą bitwę, wielkie zwycięstwo, czyli ostatni oddech Peruna oraz Tam, gdzie Rokita mówi dobranoc siłą fantazji, której nie sposób nie wykorzystać; kuźnia pomysłów, dusza towarzystwa, poza tym (tak jak u tatusia) zalet tyle, że nie sposób wymienić. Krzysztof Zentlik - realizator pomysłów Anny Zentlik; Ślonzok od prastarzika. Teresa Ogonowska - wytyka błędy w sposób bezlitosny; silna osobowość i miłośniczka literatury oraz specjalistka od języka śląskiego. Poza tym... tak jak i u reszty, zalet tyle, że nie sposób wymienić.
Wojciech Dubiel, Sara Brych
Wyobraźcie sobie, że siadacie naprzeciwko osoby, której każda cząstka ciała krzyczy z powodu wewnętrznego cierpienia, ale ten krzyk nie jest zwykłym krzykiem. Jest głuchym wyciem bezradności! Takie wrażenie, jak pisze we wstępie, odnosił Wojciech Dubiel – psychoterapeuta – na pierwszych sesjach terapeutycznych z Sarą, swoją niezwykłą pacjentką, której bolesne przeżycia, poruszające doświadczenia, ale też jej ciężka praca nad sobą stanowią główną treść książki. Sara, ofiara skrajnie brutalnej przemocy domowej, wrażliwa, młoda kobieta, trafia na terapię po próbie samobójczej. Potrzebuje czasu, aby otworzyć się przed psychoterapeutą i mu zaufać. W końcu jednak zaczyna ujawniać przed nim okruchy swojej historii, dzięki czemu powoli zaczyna się jej proces odnajdywania prawdziwej siebie i radzenia sobie z demonami przeszłości. Okruchy, którymi dzieli się z psychoterapeutą, przedstawia w formie zapisków i od tej pory spisuje dla niego większość swoich przemyśleń. Na bazie tych osobistych, intymnych i często wstrząsających notatek powstaje właśnie ta poruszająca i wzruszająca książka, która daje nadzieję, że dobrze poprowadzona terapia oraz ciężka i uczciwa praca nad sobą mogą pomóc w poradzeniu sobie z traumatycznymi doświadczeniami. Tesi. Moje życie z borderline to książka pełna bólu i cierpienia, ale też pełna siły, chęci życia i pragnienia cieszenia się życiem. To jedna z tych książek, które na długo zostają w pamięci.
W poszukiwaniu magnetyzmu materii
Tomasz Lendzian
Pasjonujący wyścig w pogoni za prawdą o swoim pochodzeniu i losie biologicznego ojca trwa. Tajemnice są sprytnie ukryte na kartach pewnej książki, lecz jej posiadaniem jest zainteresowanych więcej osób, w tym agent ABW. Każdy z bohaterów szuka własnej prawdy, a dla osiągnięcia celu nie cofnie się przed niczym. Dlaczego ulegamy złudzeniom? Czy przyczyną jest "magnetyzm materii"? Czy bańka medialna, która nas spowiła pajęczyną sieci, jest bardziej realna od jaskini Platona? Czy naprawdę kochamy, czy jedynie nam się wydaje, że bez wzajemności? Czy wydaje nam się, że Bóg istnieje, czy największym złudzeniem człowieka jest to, że Go nie ma? Jaka jest prawda? Co to jest prawda? Druga część perypetii Maćka Dobruckiego dostarczy nam kolejnej porcji przygód, zwrotów akcji, okraszonych tym samym ciętym humorem i dużą dawką ciekawostek naukowych. Nowi bohaterowie, jeszcze większe tarapaty i stała bystrość umysłu Maćka zapewnią nam rozrywkę na najwyższym poziomie. Nastoletnia przygoda się skończyła, zaczyna się walka o prawdę i o własne życie. Notka o Autorze Tomasz Lendzian urodził się 7 lutego 1970 roku w Nowej Sarzynie. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra prawa. Karierę zawodową rozpoczął jako asesor w Żarach (województwo lubuskie). Obecnie mieszka i pracuje na Mazowszu. Od zawsze interesowała go fizyka wszechświata. Pierwsza książka popularnonaukowa jego autorstwa, "Sztuczna inteligencja w ogniu", powstała z dialogów z SI na temat Wielkiego Wybuchu. "W poszukiwaniu magnetyzmu materii" to kontynuacja debiutanckiej powieści Tomasza Lendziana pt. "W poszukiwaniu skrycie tęsknionej", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Borgis w 2023 roku.