Helion


Szczegóły ebooka

 
DoSłownie. Rzecz o porozumiewaniu się

DoSłownie. Rzecz o porozumiewaniu się


Porozmawiajmy o porozumiewaniu się

Ta książka nie jest poradnikiem psychologicznym, choć została napisana przez psycholożkę. Nie jest także instruktażem, z którego dowiecie się, jak żyć. Stanowi za to swoiste źródło inspiracji. Autorka, zainspirowana wyborem cytatów, od których gęsto w internecie, postawiła sobie za cel stworzyć połączenie między sobą i czytelnikiem, a potem dalej - między czytelnikiem i drugim człowiekiem. Każdy cytat otwiera konkretny temat, ważny w tej sferze naszego funkcjonowania, którą nazywa się społeczną. Inicjowane cytatami teksty są filozoficzno-psychologicznymi traktatami skoncentrowanymi na porozumiewaniu się.

Ta książka jest moim subiektywnym komentarzem do codzienności. Ten komentarz ma datę ważności, a zatem pewien limit słuszności. Być może stawiając w niej ostatnią kropkę, inaczej zobaczę, usłyszę i zrozumiem to, o czym tu do was napisałam. Jeśli tak właśnie się stanie, to napiszę do was jeszcze raz.

A wy tymczasem sobie dopowiadajcie swoje własne słowa do moich słów i do słów autorów tych mądrych cytatów. Przystawiajcie swoje myśli do moich; mierzcie, krójcie, przycinajcie na swoją miarę.

Autorka

WSTĘP DO WSTĘPU (9)

WSTĘP WŁAŚCIWY (11)

"DWA MONOLOGI NIE CZYNIĄ DIALOGU" (21)

"NASZE UMYSŁY SĄ JAK SPADOCHRONY - DZIAŁA JĄ TYLKO, GDY SĄ OTWARTE" (33)

"OD SŁOWA DO SŁOWA IDZIE CZŁOWIEK CAŁE ŻYCIE" (47)

"MĄDRY CZŁOWIEK UCZY SIĘ OD KAŻDEGO, GŁUPI WIE WSZYSTKO" (65)

"WIDZIEĆ TO WIEDZIEĆ" (79)

"PODSTAWOWĄ ZASADĄ DIALOGU JEST GŁĘBOKIE SŁUCHANIE" (95)

"ZE SZCZĘŚCIEM BYWA TAK, JAK Z OKULARAMI; SZUKA SIĘ ICH, A ONE SIEDZĄ NA NOSIE" (111)

"TO, ŻE MILCZĘ, NIE ZNACZY, ŻE NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA" (125)

"KOLOSALNY TO BŁĄD POZWOLIĆ SOBIE NA ŻYCIE BEZ MIŁOŚCI" (137)