Helion


Szczegóły ebooka

Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości

Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości


Ostatnie stulecie to czas intensywnego rozwoju paleoantropologii. Poszukiwania ludzkich przodków, prowadzone na czterech kontynentach, doprowadziły do odkrycia setek skamieniałości. Podczas gdy większość z tych znalezisk wiedzie cichy żywot w muzealnych kolekcjach, kilka z nich stało się znanymi na całym świecie ambasadorami nauki, ciesząc się niemal statusem celebrytów.

 

Dr Lydia Pyne prezentuje sylwetki siedmiu najbardziej znanych ludzkich skamielin: metrowego "hobbita" z wyspy Flores, neandertalczyka z La Chapelle, dziecka z Taung, mitycznego człowieka z Piltdown, człowieka pekińskiego, Australopithecus sediba oraz Lucy.


Czerpiąc informacje z archiwów, muzeów i wywiadów, Pyne tworzy kulturową historię każdego słynnego okazu – począwszy od jego odkrycia, życia pozagrobowego jako eksponatu muzealnego, aż po wpływ na kulturę masową.

 

Ta fascynująca lektura przedstawia paleoantropologię w zupełnie nowym kontekście, przypominając nam o tym, jak przeszłość naszego gatunku w zadziwiający sposób wpływa na naszą obecną kulturę i wyobraźnię.

 

Siedem szkieletów to ważne przypomnienie, że jesteśmy gatunkiem mającym obsesję na swoim punkcie, który uwielbia wspaniałe legendy o bohaterach - "The Wall Street Journal"                                          

Rozdział 1. Starzec z La Chapelle: patriarcha paleoantropologii

Rozdział 2. Piltdown: nazwa bez skamieliny

Rozdział 3. Dziecko z Taung: narodziny ludowego bohatera

Rozdział 4. Człowiek pekiński: interesujący przypadek ciemnej karty paleontologii

Rozdział 5. Narodziny ikony: Lucy na niebie

Rozdział 6. Klejnot: żywot Flo jako hobbita

Rozdział 7. Sediba: DU (do ustalenia)

Podziękowania
Przypisy
Bibliografia
Indeks