Szczegóły ebooka

Jańcioland i okolice. Filmowe światy Jana Jakuba Kolskiego

Jańcioland i okolice. Filmowe światy Jana Jakuba Kolskiego

Grażyna Stachówna

Ebook

Jańcioland i okolice. Filmowe światy Jana Jakuba Kolskiego Grażyny Stachówny to pierwsza monografia filmowej twórczości tego wybitnego reżysera i scenarzysty w pełni zasługującego na zaszczytne miano autora filmowego. Oznacza ono, że artysta wypracował własną poetykę kreacyjną, indywidualny i rozpoznawalny styl ekranowy, że jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Jan Jakub Kolski stworzył – w ośmiu filmach fabularnych, dwu krótkometrażowych i czterech wideoklipach – Jańcioland, Mityczną Krainę, której nazwę wywiedziono od tytułu Jańcia Wodnika (1993). Osadzona w mazowieckim pejzażu, zaludniona niezwykłymi mieszkańcami, ma ona swą historię, tradycję i mitologię, emanuje ujmującą aurą, miłym urokiem i specyficznym humorem. Jańcioland stanowi początek i centrum twórczości Kolskiego. Kolejne jego filmy oddalają się od tej Mitycznej Krainy w kierunku coraz bardziej rozszerzającego się horyzontu, obejmując nowe terytoria, odrębne idee i zmieniającą się poetykę autorską.

Tak jak wielu miłośników polskiego kina i twórczości Kolskiego niejednokrotnie przekraczałem granice Jańciolandu, by zanurzać się w tej krainie wraz z kolejnymi filmami autora Pograbka, nigdy jednak nie czyniłem tego w towarzystwie tak kompetentnej przewodniczki jak Grażyna Stachówna. Jej książka stanowi doskonały przewodnik, który oferuje czytelnikowi możliwie kompletną wiedzę o twórczości Kolskiego, autorską propozycję jej odczytania i zarazem inspirację do samodzielnych wędrówek i poszukiwań.
                                                                                       [z recenzji prof. dra hab. Piotra Zwierzchowskiego]

Grażyna Stachówna – niegdyś profesorka nadzwyczajna w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagielońskiego, autorka pięciu książek oraz ponad dwustu artykułów na temat filmu powszechnego i polskiego, redaktorka jedenastu tomów zbiorowych. Obecnie professor emerita – wreszcie może robić to, co naprawdę lubi: napisała książkę Jańcioland i okolice poświęconą filmom Jana Jakuba Kolskiego, pisze nową o Upiorze Opery jako udręczonym Innym, ogląda filmy i seriale tylko z happy endem, czyta grube powieści kryminalne, pasjonuje się śledztwami Cormorana Strike’a, fanuje Benedictowi Cumberbatchowi, słucha belcantowch oper i Elvisa Presleya, dzierga na drutach szaliki dla przyjaciół.

 

Dobrodzieje

Rozdział I. Akta personalne

Horoskop

Rodowód

Historie rodzinne

Autor wśród swoich filmów, krytyków i widzów

Rozdział II. Jańcioland

Mityczna Kraina

Krajobraz

Społeczność

Czas i historia

Tradycje i rytuały

Religijność ludowa

Cudowność

Miłość

Rozdział III. Bliskie okolice

Jasminum

Serce, serduszko

Rozdział IV. Dalekie okolice

Małopole czyli świat

Afonia i pszczoły

Ułaskawienienie

Zabić bobra

Las 4 rano

Rozdział V. Obce strony

Pornografia

Wenecja

Daleko od okna

Kwestionariusz Prousta

Filmografia

Bibliografia (wybrana)

Indeks nazwisk

  • Tytuł: Jańcioland i okolice. Filmowe światy Jana Jakuba Kolskiego
  • Autor: Grażyna Stachówna
  • ISBN: 978-83-242-6589-3, 9788324265893
  • Data wydania: 2021-10-13
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_26bd
  • Wydawca: Wydawnictwo UNIVERSITAS