Helion


Szczegóły ebooka

Bizancjum. Krótkie Wprowadzenie 31

Bizancjum. Krótkie Wprowadzenie 31


> KRÓTKIE WPROWADZENIE

- książki, które zmieniają sposób myślenia!

 

Publikacja stanowi syntezę dziejów i znaczenia Bizancjum, które po przetrwaniu upadku zachodnioeuropejskiego Cesarstwa Rzymskiego w V w. rozkwitało jako jedna z najpotężniejszych sił gospodarczych, kulturalnych i militarnych w Europie przez tysiąc lat. Peter Sarris przedstawia wyjątkowe połączenie rzymskiej kultury politycznej, greckiej tradycji intelektualnej i wiary chrześcijańskiej, które złączyły się w cesarskiej stolicy Bizancjum za panowania cesarza Konstantyna i jego spadkobierców. Analizując wpływ wojny ze światami perskimi i islamskimi, bada kreatywność bizantyńskiego państwa i jego strategii.

*

Interdyscyplinarna seria KRÓTKIE WPROWADZENIE piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. – od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. To publikacje popularnonaukowe, które w formule przystępnej, dalekiej od akademickiego wykładu, prezentują wybrane kwestie.

Książki idealne zarówno jako wprowadzenie do nowych tematów, jak i uzupełnienie wiedzy o tym, co nas pasjonuje. Najnowsze fakty, analizy ekspertów, błyskotliwe interpretacje.

Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.

Wprowadzenie 9

Przedmowa do wydania polskiego          11

Spis ilustracji     13

Spis map            15

1. Czym było Bizancjum?            17

2. Konstantynopol, miasto panujące      35

3. Od antyku do średniowiecza 57

4. Bizancjum i islam       77

5. Strategie przetrwania              91

6. Tekst, obraz, przestrzeń i duch            107

7. Kres cesarstwa           127

Cesarze bizantyńscy (zestawił Andrzej Kompa)   141

Bibliografia        147

Polecane lektury             153

Indeks  159