Helion


Szczegóły ebooka

Gardeners' World Edycja Polska. 9/2022

Gardeners' World Edycja Polska. 9/2022


Lato powoli dobiega końca i z niezwykłym wdziękiem zmierza ku jesieni. Wrzesień jest wspaniały na swój własny, charakterystyczny sposób. Mimo że na horyzoncie majaczy koniec sezonu, to ogród jest wciąż bogaty: pełen kwiatów, dojrzewających owoców i warzyw, a jego blaknąca elegancja dodaje mu dostojeństwa. Gdy ostatnie promienie letniego słońca stają się coraz bardziej ulotne, ogród mieni się złotem. To jedne z najpiękniejszych momentów w roku. Delektuj się tym i zachwycaj każdym kolorem, motylem i kwiatem. Świadomość, że te piękne dni mogą być jednymi z ostatnich (w tym sezonie), czyni je jeszcze cenniejszymi. Nasze ogrody są gotowe, abyśmy znów mogli się nimi zająć. Przed nami długa lista zadań, które trzeba wykonać przed zmianą pogody. Ale od czego zacząć?

We wrześniu panują idealne, ciepłe i wilgotne warunki do sadzenia nowych roślin. Jest to miesiąc pełen obietnic i planów na kolejny sezon. Aby pomóc Ci stworzyć najpiękniejszy wiosenny pokaz, niezależnie od tego, jak dużą lub małą masz przestrzeń, przygotowaliśmy 17-stronicowy przewodnik po wiosennych cebulkach (str. 60). Ich uprawa jest wyjątkowo łatwa – wystarczy wykopać dziurę, włożyć cebulki, zakopać i... zapomnieć. Ale nie na długo, bo wraz z wiosennym ciepłem i słońcem wystrzelą niczym fajerwerki. W każdej małej, suchej cebulce, którą trzymasz w dłoni jest zaklęta obietnica pięknego kwiatu – bo przecież wiadomo nie od dziś, że najlepsze prezenty kryją się w niewielkich paczuszkach.

Jesień to świetny czas, aby odwiedzić inne ogrody w poszukiwaniu inspiracji – zebraliśmy je dla Ciebie, byś przez wiele wieczorów nie mógł zasnąć (planując, gdzie posadzić nowe rośliny). Tworzenie ogrodu od podstaw może zniechęcić początkujących ogrodników. W specjalnym 12-częściowym cyklu podpowiadamy, jak opanować podstawowe umiejętności i dodać pewności siebie. W tym miesiącu (str. 50) wyjaśniamy, jak zrozumieć ogród, którym obecnie dysponujesz i przekształcić go w taki, o jakim marzysz. Zajrzyj koniecznie do naszych jesiennych gwiazd (str. 8-21) oraz pomysłów z tegorocznej wystawy w Chelsea (str. 24). A jeśli wolisz rośliny doniczkowe, stwórz prawdziwy skarb w butelce lub słoju (str. 80). Nie zabraknie też dzikich roślin (str. 88) do każdego miejsca w ogrodzie – słonecznego, zacienionego i uprawy w doniczkach. Ale ostrzegam – po przeczytaniu tych artykułów, Twoja lista zakupów niepokojąco się wydłuży.

Ciesz się ostatnimi promieniami lata!
Paweł Romanowski
Redaktor naczelny