Kryminał
Jimmie Dale and the Phantom Clue
Frank L. Packard
The third book Jimmie Dale and the Phantom Clue in the Gray Seal series is quite fantastic! Jimmie Dale, alias The Gray Seal, alias Smarlinghue, the gentleman adventurer, is back on the scent with the King of crim and quarry. Over the head of the woman he loves hangs a menace from the gang, she and Jimmie have often thwarted, and through the previous volume saw the leader disposed of, and they free to marry and live their own lives. But Marie knows that there is still one, The Phantom, who menaces her. She again disappears to work out her own salvation... Jimmie too resumes his underworld work. A fast-paced, adventurous story riddled with aliases, disguises, gunfire and opium dens.
Szymon Grot
Warszawski śledczy Borys Iwanicki przyjeżdża do niewielkiego miasteczka na północy Kaszub, by rozwiązać sprawę makabrycznego morderstwa. Po dotarciu do hotelu nie potrafi wyjaśnić, dlaczego przyjechał na miejsce spóźniony o kilka godzin, skąd wzięło się błoto na jego butach i po co wynajął aż dwa pokoje. Nie ma jednak czasu się nad tym zastanawiać, bo już pierwszej nocy zderza się z kaszubską obrzędowością, w której stare i mroczne rytuały mieszają się z ludowymi przesądami i katolicką religijnością. W powieści trup ściele się gęsto, jawa miesza się ze snem i szybko okazuje się, że psychopatę schwytać może jedynie drugi psychopata. Morderca zastawia wiele pułapek, ale w tą najniebezpieczniejszą próbuje schwytać czytelnika, który nie raz podczas czytania będzie musiał zadawać sobie pytania o podstawy ludzkiej moralności. Łukasz Muszyński, zastępca redaktora naczelnego portalu Filmweb, stwierdził, że ta historia to Harry Angel i Wicker Man po kąpieli w chłodnej bałtyckiej toni. Gęsty kaszubski wywar z kryminału, folkowego horroru oraz psychologicznego dreszczowca. Pełna zwrotów akcji, rozgrywająca się na granicy jawy i snu opowieść o potworach w ludzkiej skórze. Autor sięga po znajome gatunkowe tropy i z wprawą przenosi je na rodzime podwórko. Mocne wrażenia gwarantowane.
John Adderley (tom 3). Cichy ptak
Peter Mohlin, Peter Nyström
W ptasim gnieździe zostaje znaleziona część ludzkiego szkieletu, co wywołuje niemałe zamieszanie. Trzydzieści lat wcześniej bliźniacy Brodin w tajemniczy sposób zniknęli z miejskiego placu zabaw. Czy kość może pochodzić od jednego z chłopców? Dlaczego akurat teraz wychodzi to na jaw? Na ulicy przy której mieszkali chłopcy znów zaczynają się spekulacje. Kiedy na miejsce wraca dawno nieobecny mężczyzna, w sąsiedztwie rozprzestrzenia się nieprzyjemna energia. Coś się dzieje. Były agent FBI John Adderley obecnie funkcjonariusz policji w Karlstad ma się zająć nowo rozpoczętym śledztwem. Jest jednak rozdarty. Prowadzenie śledztwa w sprawie morderstwa i jednoczesna opieka nad dziewięcioletnią siostrzenicą wystawiają go na zupełnie nową próbę. Duet Mohlin & Nyström powracają z trzecią książką o Johnie Adderleyu. To historia, która zarówno głęboko porusza, jak i wywołuje dreszcze napięcia. Kreacje bohaterów i umiejętnie utkana fabuła sprawiają, że od książki nie można się oderwać.
Edgar Wallace
Acht bis an die Zähne bewaffnete Männer von Scotland Yard bewachen einen Transport von 73000 Pfund Sterling. Aber der Geldtransporter mit Geld und seine Bewacher verschwindet auf der Straße von London nach Tilbury. Nach dem mysteriösen Verschwinden fehlt jede Spur. As wirklich geschehen?
Mary Elizabeth Braddon
Edward, a handsome young soldier, considers Mary a charming child. John, the widow, is sick and poor, and asks Edward to keep an eye on Mary after his imminent death, whenever that happens. John stands in line, behind several other relatives, to inherit a huge mansion and income, and he warns Edward if he ever happens before his own death, beware of the evil relative who is next in line after himself because this person will do everything to snatch the inheritance from Mary.
R. Austin Freeman
Dr. Thorndike is a physician and lawyer who lectures on medical jurisprudence. He is also a Grade A detective with a first-rate brain and excellent powers of observation, as well as a talent for scientific analysis. He aids the purposes of justice by reading out a completely unforeseen decision from a set of clues that the authorities have misinterpreted.
H.C. McNeile
The story goes on the background of a heavy war. A person whose physical growth is impressive, but his mental state is not considered the best. This is a story about the wonderful awakening of the main character on one hot May day, when he serves in the trenches of the front line. The reader also learns about the exciting military experience of the protagonist.
Marta Grzebuła
Akcja powieści toczy się w mieście, którego w rzeczywistości nie ma. Istnieje za to naprawdę piękny stan Nevada. Nie istnieją też ludzie – bohaterowie książki. To moja wyobraźnia ich stworzyła, dała imiona, nazwiska, wygląd i historię. A jeśli się mylę? Jeśli istnieją? To jakiekolwiek podobieństwo do kogokolwiek jest całkowicie przypadkowe i niezamierzone. A teraz drogi Czytelniku... Jesteś spragniony wrażeń? Pragniesz silnych emocji? To zapraszam Cię do czytania. W tej powieści poznasz losy czterech mężczyzn, trzech braci i policjanta oraz kobiety. Inni, choć równie ważni są tylko postaciami pomocniczymi do tego, aby i Tobie podszepnąć, kto jest seryjnym mordercą. Książka uwikła Cię także w ciekawą intrygę. Poruszam w tej powieści dwa aspekty: czy pod „płaszczem” obrony własnej, można ukryć chęć zemsty? Czy można znaleźć usprawiedliwienie dla tego czynu? I czy źle rozumiane oddanie, lojalność, zaślepienie w imię miłości braterskiej może być usprawiedliwieniem dla knowań, spisku, mającego na celu zafałszowanie zbrodni? Znajdziesz w tej powieści odpowiedzi na te pytania. Będziesz podążać za porucznikiem Erykiem Bernardem, który zawiłymi drogami kłamstw, intryg i zdrad będzie usiłował dojść do prawdy, do sprawcy lub sprawców. Przeczytasz, jak będzie musiał pokonywać kolejne labirynty dróg, by dotrzeć do sedna, także tych dróg, w które wciągnie go... No właśnie. Kto? Może piękna kobieta o twarzy bogini, o słodko brzmiącym imieniu? A może wieloletni przyjaciel? A może ktoś, komu i tak nie ufał? Zacznij czytać i podążaj w ślad za tropem, ramię, w ramię za doświadczonym, ambitnym porucznikiem Erykiem Bernardem. Gra się zaczyna. „Myśli, to nie rafy koralowe, nie trzeba ich omijać… Na częstotliwości chaosu, jest tylko jedna droga… Donikąd”. Marta Grzebuła – Jarzębina