Szczegóły ebooka

Joga w ciąży i połogu

Joga w ciąży i połogu

Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób

Ebook

Czy kobieta w ciąży i w połogu może praktykować jogę?

Oczekiwanie na dziecko to szczególny czas w życiu kobiety. Zmienia się ciało, zmienia się podejście do wielu spraw, także do siebie: dotąd byłam ja i moje ciało, teraz jestem ja, moje ciało i ktoś jeszcze... Ktoś, dla kogo to ciało jest całym światem. Przyszła mama bardziej o siebie dba i częściej się zastanawia, czy to, co i jak robi, nie zaszkodzi dziecku. Bada się, uważniej czyta etykiety na opakowaniach żywności, inaczej układa plan dnia, ostrożniej podchodzi do uprawiania sportu. Owszem, w ciąży aktywność fizyczna jest wskazana - ale nie wszystkie jej rodzaje, nie w każdych warunkach i może nieco mniej intensywnie niż dotąd.

Joga jest aktywnością szczególnego rodzaju. To więcej niż po prostu ćwiczenia fizyczne. To także trening oddechu i rozmaite praktyki etyczno-psychologiczne, które uczą przyjmowania przeżyć bez ich wypierania oraz pozostawania spójnym ze swoimi wartościami. Asany, pozycje jogi, mogą usuwać napięcie fizyczne i psychosomatyczne, w wielu wypadkach redukować ból, a czasem nawet leczyć lub wspomagać leczenie pewnych chorób. Joga pomaga zreintegrować ciało w taki sposób, by doświadczać swobody ruchu, żywotności i sprawniej funkcjonować na co dzień. Także w ciąży i w okresie połogu. Jednak, ze względu na specyfikę tego stanu, praktykująca jogę kobieta w ciąży czy świeżo upieczona mama musi dostosować tę aktywność do wymogów swojego ciała i umysłu, by ćwiczenia były bezpieczne, przyjemne i pożyteczne.

 

Słowo wstępne 7

 

1. Podstawy jogi 9

2. Joginka w ciąży - ogólne założenia jogi w ciąży (przeciwwskazania, niebezpieczeństwa, zasady praktyki, nad czym warto pracować) 17

3. Joga w I trymestrze 39

4. Joga w II trymestrze 63

5. Joga w III trymestrze 85

6. Przygotowanie do porodu i praktyka jogi w czasie porodu 115

7. Ciąża z perspektywy ajurwedy. Ajurwedyjskie zalecenia w ciąży 119

8. Pranajama i medytacja w ciąży 127

9. Mistycyzm porodu 147

10. Połóg i joga 153

Dodatkowe informacje i nasze dane kontaktowe 176

  • Tytuł: Joga w ciąży i połogu
  • Autor: Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
  • ISBN: 978-83-283-8044-8, 9788328380448
  • Data wydania: 2021-04-13
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: jogaci
  • Wydawca: Sensus