Szczegóły ebooka
Rojber. Występki Walsera
Łukasz Musiał
Był sobie rojber. W gwarze poznańskiej tym słowem określa się nicponia, psotnika, urwisa. O nim jest ta książka. A dokładniej: o twórczości Roberta Walsera. Pisarza, którego jedni uwielbiają, inni lekceważą, a większość w ogóle nie zna.
Czym są opowieści Walsera? Jedna z odpowiedzi: próbą uchwycenia wibrującego bezruchu chwili teraźniejszej, tej zarezerwowanej dla rzeczy małych. Rzeczy małe nie oślepiają, nie ogłuszają, nie przytłaczają. Są nieśmiałym zaproszeniem do gry, w której każdy wygrywa.
Każdy jest wygranym: zabrzmiało jak banał? Trudno. Przywykliśmy do tego, że literatura „wysoka” najczęściej wysuwa oskarżenia pod adresem świata i ludzi. Uważamy, że jej głównym powołaniem jest demaskowanie zła, kłamstwa, zbrodni, niegodziwości; że musi się skupiać na „udrękach istnienia”; że powinna pokazywać przede wszystkim problemy, z jakimi się zmagamy. Tymczasem utwory Walsera chcą – nie popadając w naiwniactwo – budować zaufanie do świata. Takiego, jakim on jest.
Nietzsche chciał wiedzy radosnej – ja wołam o radosne pisarstwo. I odnajduję je u Roberta Walsera.
Łukasz Musiał
- Okładka
- Karta tytułowa
- Intro
- Część I Walser, albo krytyka literackiego rozumu
- Rozdział I Literatura: Bauplan
- Rozdział II Nobody
- Rozdział III Kynicznie
- Część II Rojber, albo znośna lekkość bytu
- Rojber
- Ucho/oko/ucho/oko/ucho/oko/ucho/oko/uch/ok/uc/o/u
- Delikatność
- Beztroska
- Gęstość
- Wola niemocy. Ekskurs
- Poiesis
- Fuga
- Brzytwa Walsera
- Parabaza
- Summa
- Błędny zbój z Berna
- Outro
- Podziękowania
- Przypisy końcowe
- Bibliografia
- Indeks
- Karta redakcyjna
- Tytuł:Rojber. Występki Walsera
- Autor:Łukasz Musiał
- ISBN:978-83-66511-73-6, 9788366511736
- Data wydania:2023-05-22
- Format:Ebook
- Identyfikator pozycji: e_3a74
- Wydawca: Officyna