Details zum E-Book
Interes publiczny i ochrona klienta w przymusowej restrukturyzacji banku
Andrzej R. Stopczyński
W prezentowanej monografii analizowana jest złożoność procesu przymusowej restrukturyzacji banków w świetle dyrektywy BRR, zwłaszcza w odniesieniu do kryteriów podejmowania decyzji o wszczęciu resolution oraz jej znaczenia dla klientów banku. Omawiane są przypadki banków w Unii Europejskiej uznanych za upadające lub zagrożone upadłością po wdrożeniu BRRD, ze szczególnym uwzględnieniem przykładów z Polski.
Zdecydowana większość banków poddanych przymusowej restrukturyzacji to małe i średnie podmioty, dla których uzasadnienie przeprowadzenia resolution w ramach obowiązujących regulacji napotyka trudności. Wykorzystując metody ilościowe, ustalono, że oprócz wielkości banku i jego udziału w sektorze, istotne dla oceny interesu publicznego oraz decyzji o przeprowadzeniu resolution jest lokalne znaczenie banku.
Analiza przypadków, wsparta autorskim modelem wyboru wariantu postępowania, pozwoliła na stwierdzenie, że wyższa wartość aktywów zachowana jest w przymusowej restrukturyzacji, dzięki czemu lepiej chronione są interesy większości klientów.
Podkreślono również, że brak precyzyjnych zapisów w BRRD osłabia pozycję organów resolution, mogąc prowadzić do konieczności wypłat rekompensat poza standardowymi mechanizmami określonymi w tej dyrektywie. Wyniki badań uwidaczniają potrzebę doprecyzowania kryteriów oceny interesu publicznego oraz modyfikacji niektórych praktyk postępowania z upadającymi bankami.
Wstęp 7
Rozdział 1. Przymusowa restrukturyzacja banków 15
-
- Uwarunkowania i cele przymusowej restrukturyzacji 15
- Regulacje w Unii Europejskiej – Dyrektywa BRR 25
- Finansowanie przymusowej restrukturyzacji 34
- Zmiany w architekturze sieci bezpieczeństwa organów przymusowej restrukturyzacji 36
- Podsumowanie 41
Rozdział 2. Banki w Unii Europejskiej uznane za instytucje będące na progu upadłości lub zagrożone upadłością w latach 2015–2022 45
-
- Charakterystyka banków uznanych za instytucje będące na progu upadłości lub zagrożone upadłością 45
- Przegląd banków uznanych za instytucje będące na progu upadłości lub zagrożone upadłością w Unii Europejskiej po wdrożeniu BRRD 53
- Charakterystyka przeglądu 53
- Przypadki z 2015 r. 55
- Przypadki z 2016 r. 60
- Przypadki z 2017 r. 62
- Przypadki z 2018 r. 65
- Przypadki z 2019 r. 70
- Przypadki z 2020 r. 71
- Przypadki z 2021 r. 75
- Przypadki z 2022 r. 77
- Podsumowanie 81
Rozdział 3. Ocena przesłanki interesu publicznego 89
-
- Interes publiczny w działalności banków 89
- Przesłanka interesu publicznego w przymusowej restrukturyzacji 92
- Determinanty oceny przesłanki interesu publicznego dla małych i średnich banków 106
- Podsumowanie 121
Rozdział 4. Ochrona klienta banku zagrożonego upadłością 123
-
- Zagrożenie upadłością banku a ochrona klienta 123
- Konsekwencje przymusowej restrukturyzacji dla klientów banku 127
- Czynniki wspierające ochronę klientów 132
- Wartość aktywów w przymusowej restrukturyzacji banku 139
- Wsparcie finansowe przymusowej restrukturyzacji 159
- Rekompensaty wypłacane wierzycielom banków poddanych przymusowej restrukturyzacji 164
- Podsumowanie 169
Rozdział 5. Decyzje i działania w przymusowej restrukturyzacji polskich banków 171
-
- Upadłość banków w Polsce po okresie transformacji 171
- Ocena przesłanki interesu publicznego przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny 172
- Program pomocy państwowej dla banków spółdzielczych i małych banków komercyjnych 175
- Działania w ramach przymusowej restrukturyzacji 178
- Podsumowanie 203
Zakończenie 209
Summary 215
Zusammenfassung 217
Bibliografia 219
Spis tabel 243
Spis ilustracji 245
- Titel:Interes publiczny i ochrona klienta w przymusowej restrukturyzacji banku
- Autor:Andrzej R. Stopczyński
- ISBN:978-83-8331-560-7, 9788383315607
- Veröffentlichungsdatum:2024-12-04
- Format:E-Book
- Artikel-ID: e_468e
- Verleger: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego