Результати пошуку
Orestes Kowalski
Dlaczego lepiej być weganinem Paul McCartney stwierdził kiedyś, że gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem. Może. Może powiedział to Paul, a może jego żona Linda. Może gdyby ubojnie zwierząt były ze szkła, wielu z nas porzuciłoby jedzenie ich ciał. A może ludzie machnęliby ręką i nadal konsumowaliby mięso i produkty odzwierzęce, nawet jeśli nie mogliby dłużej usprawiedliwiać się niewiedzą. Zaraz, zaraz! Przecież w internecie jest mnóstwo informacji. Filmy z rzeźni są dostępne na YouTube, wystarczy jedno kliknięcie... Rzeźnie MAJĄ szklane ściany, co nie powstrzymuje większości ludzi od konsumpcji mięsa. Czyżby wiedza niczego w tym zakresie nie zmieniła? Czyżby ludzie byli po prostu okrutni i nic nie mogło zmienić ich postawy? Weganie, którzy porzucili mięso i produkty odzwierzęce z przyczyn ideowych, mają często skłonność do piętnowania mięso- i nabiałożerców jako osób niemoralnych. Część środowiska wegan lubi uważać się za lepszych. W końcu MY nie krzywdzimy zwierząt. Tylko czy taka postawa daje coś poza poczuciem wyższości? Czy może doprowadzić do zmiany zwyczajów żywieniowych większości społeczeństwa? Owszem, rezygnacja z produktów odzwierzęcych jest decyzją głęboko etyczną, ale droga do jej podjęcia nie wiedzie przez upokarzanie mięsożerców. Właściwą postawą weganina wobec przyszłego weganina powinno być argumentowanie. Odpowiednimi, logicznymi argumentami można dotrzeć do wielu potencjalnych wegan i pomóc im stać się faktycznymi weganami. Ta książka powstała właśnie po to, by przekonać nieprzekonanych.
Orestes Kowalski
Dlaczego lepiej być weganinem Paul McCartney stwierdził kiedyś, że gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem. Może. Może powiedział to Paul, a może jego żona Linda. Może gdyby ubojnie zwierząt były ze szkła, wielu z nas porzuciłoby jedzenie ich ciał. A może ludzie machnęliby ręką i nadal konsumowaliby mięso i produkty odzwierzęce, nawet jeśli nie mogliby dłużej usprawiedliwiać się niewiedzą. Zaraz, zaraz! Przecież w internecie jest mnóstwo informacji. Filmy z rzeźni są dostępne na YouTube, wystarczy jedno kliknięcie... Rzeźnie MAJĄ szklane ściany, co nie powstrzymuje większości ludzi od konsumpcji mięsa. Czyżby wiedza niczego w tym zakresie nie zmieniła? Czyżby ludzie byli po prostu okrutni i nic nie mogło zmienić ich postawy? Weganie, którzy porzucili mięso i produkty odzwierzęce z przyczyn ideowych, mają często skłonność do piętnowania mięso- i nabiałożerców jako osób niemoralnych. Część środowiska wegan lubi uważać się za lepszych. W końcu MY nie krzywdzimy zwierząt. Tylko czy taka postawa daje coś poza poczuciem wyższości? Czy może doprowadzić do zmiany zwyczajów żywieniowych większości społeczeństwa? Owszem, rezygnacja z produktów odzwierzęcych jest decyzją głęboko etyczną, ale droga do jej podjęcia nie wiedzie przez upokarzanie mięsożerców. Właściwą postawą weganina wobec przyszłego weganina powinno być argumentowanie. Odpowiednimi, logicznymi argumentami można dotrzeć do wielu potencjalnych wegan i pomóc im stać się faktycznymi weganami. Ta książka powstała właśnie po to, by przekonać nieprzekonanych.
Ho'oponopono. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii
Paweł Karwat
Nie pozwól zajść słońcu bez Ho’oponopono! Życie nie szczędzi nam stresów: wieczny pośpiech sprzyja powstawaniu konfliktów międzyludzkich i każe nam wciąż wypatrywać nadciągającej katastrofy, a każda drobna porażka urasta do rozmiarów Mount Everestu, wywołując irytację oraz gniew. To prowokuje do szukania kozłów ofiarnych, a próby rozładowania tych emocji kosztem innych ludzi prowadzą do coraz głębszej frustracji, która wyklucza szczęśliwe i spokojne życie — choć przecież za nim tęsknimy. Aby przerwać to błędne koło, potrzebne są nam trzy rzeczy: głęboka samoświadomość, akceptacja siebie i innych oraz rytuał, który pozwoli przywrócić zaburzoną harmonię. Na przykład hawajski Ho’oponopono. W tej książce znajdziesz nie tylko informacje o tym, czym jest Ho’oponopono i jak działa, lecz także sposoby na wzbudzenie w sobie pozytywnych uczuć wobec świata i ludzi, na przywrócenie naturalnej zdolności do przebaczania, na życie bez konieczności angażowania uczuć tak destrukcyjnych jak złość czy poczucie winy. Nauczysz się kochać siebie i czerpać radość z przeżywania „tu i teraz”. Zrozumiesz, jak uwalniającym doświadczeniem jest pozbycie się ciasnych przekonań. Odkryjesz, jak wspaniale jest móc w pełni się zrelaksować i poczuć siłę płynącą z akceptacji. Stań się szczęśliwym człowiekiem dzięki Ho’oponopono! Czym jest Ho’oponopono i na co działa? Ciało, umysł i duch Praca z samym sobą i wewnętrzne rozwiązywanie konfliktów IKE, czyli świadomość i wzbudzanie miłości do siebie Związki damsko-męskie i rozwiązywanie realnych problemów Akceptacja ciała, uczuć i myśli Małe studium konfliktu i rozpoznawanie bieżących problemów Przebywanie w chwili obecnej i usuwanie ograniczających przekonań Zasada relaksacji i postawa braku postawy Bycie całością siebie zamiast częścią czegoś Gniewny aspekt, „wina” i „kara” Praktyka akceptacji Zaakceptuj ludzi i przywróć światu harmonię!
Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic
Paulina Pawłowska
Nastolatek - już nie dziecko, jeszcze nie dorosły, jak się z nim porozumieć? Okres nastoletni to trudny czas. Zarówno dla dorastającego człowieka, jak i dla jego rodziców. To ten moment, kiedy znika dobrze nam znane dziecko, a w jego miejsce pojawia się osoba, która może i przypomina naszą pociechę fizycznie, ale psychicznie... Zrozumienie nastolatków wydaje się pozostawać poza naszym zasięgiem. Mimo wszystko próbujemy - i co jakiś czas zadajemy najbardziej znielubione przez nich pytanie: jak było w szkole? Wiemy, że ono nie pomaga w nawiązaniu kontaktu, ale nadal po nie sięgamy, ponieważ brakuje nam pomysłu na to, co innego można zrobić, by zbliżyć się do nastolatka. Wbrew temu, co czasem możemy odczuwać, jako rodzice wcale nie jesteśmy bezradni wobec nieoczywistego toku myślenia i zachowania naszych dzieci. Kluczem do ich zrozumienia jest poświęcenie odrobiny czasu na to, by się dowiedzieć, czego naprawdę potrzebują nastolatki, a czego zupełnie nie. Jakie pytania mogą wywołać u nich frustrację, a które będą wstępem do pogłębionej rozmowy. Jakiego rodzaju wsparcia rzeczywiście oczekują od nas nastolatki, a czego wolą z naszej strony uniknąć? Z tym poradnikiem będzie Ci łatwiej je dostrzec, zrozumieć. Po prostu - będzie Ci łatwiej dogadać się z Twoim nastolatkiem.
Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic
Paulina Pawłowska
Nastolatek - już nie dziecko, jeszcze nie dorosły, jak się z nim porozumieć? Okres nastoletni to trudny czas. Zarówno dla dorastającego człowieka, jak i dla jego rodziców. To ten moment, kiedy znika dobrze nam znane dziecko, a w jego miejsce pojawia się osoba, która może i przypomina naszą pociechę fizycznie, ale psychicznie... Zrozumienie nastolatków wydaje się pozostawać poza naszym zasięgiem. Mimo wszystko próbujemy - i co jakiś czas zadajemy najbardziej znielubione przez nich pytanie: jak było w szkole? Wiemy, że ono nie pomaga w nawiązaniu kontaktu, ale nadal po nie sięgamy, ponieważ brakuje nam pomysłu na to, co innego można zrobić, by zbliżyć się do nastolatka. Wbrew temu, co czasem możemy odczuwać, jako rodzice wcale nie jesteśmy bezradni wobec nieoczywistego toku myślenia i zachowania naszych dzieci. Kluczem do ich zrozumienia jest poświęcenie odrobiny czasu na to, by się dowiedzieć, czego naprawdę potrzebują nastolatki, a czego zupełnie nie. Jakie pytania mogą wywołać u nich frustrację, a które będą wstępem do pogłębionej rozmowy. Jakiego rodzaju wsparcia rzeczywiście oczekują od nas nastolatki, a czego wolą z naszej strony uniknąć? Z tym poradnikiem będzie Ci łatwiej je dostrzec, zrozumieć. Po prostu - będzie Ci łatwiej dogadać się z Twoim nastolatkiem.
Jak poderwać dziewczynę? Poznaj tajemnice uwodzenia, flirtu i podrywu
Tomasz Marzec
Jak poderwać kobietę? Otóż jest to proste jak… jazda na rowerze. I tak samo można się tego nauczyć. Jednak działanie bez odpowiedniej teorii może poprowadzić Cię w złym kierunku. Natomiast odpowiednia teoria bez działania da Ci jedynie poczucie tego, że dużo wiesz. "Flirt" ze starofrancuskiego znaczy zarówno "kusić", jak i "próbować". No to próbuj, miły kolego — w barach, klubach, na dworcach. Z tym poradnikiem możesz wreszcie z góry uznać Twoje próby za zaliczone. Jesteś dojrzałym mężczyzną. Ja także. I nie mamy się co oszukiwać - na co dzień wyjątkowo często myślimy o najbardziej pociągającym obiekcie naszego pożądania, czyli o kobietach. Chcemy je poznawać, podrywać, uwodzić i flirtować z nimi. Spędzać z nimi czas, śmiać się, tańczyć, jeść, uprawiać seks. Jednak na drodze do tego wszystkiego stoi skomplikowana rzeczywistość relacji damsko-męskich. Stoi mnóstwo zagadek, barier, lęków. W naszych głowach pojawia się mnóstwo pytań. Jak podejść, zagadać, oczarować, zaprosić na kawę, poprosić o numer telefonu i wiele więcej. A gdyby tak za jednym zamachem odpowiedzieć na większość pytań, najczęściej nurtujących naszą płeć? Ta książka jest swoistym know-how w świecie relacji damsko-męskich nastawionych na podryw! Nie czekaj, nie rozmyślaj - działaj!
Jedzenie emocjonalne i inne podjadania. Jak poprawić swoje relacje z jedzeniem
Joanna Derda, Marta Pawłowska
O jedzeniu emocjonalnym Jedzenie to konieczność - bez energii, którą nam daje, nie przeżyjemy. Jest jednak czymś znacznie ważniejszym niż tylko naturalnym sposobem na dostarczenie sobie paliwa. Z jedzenia czerpiemy przyjemność, celebrujemy je i potrafimy się nim delektować. Niestety, bywa ono także niebezpieczne - usidleni przez marketing, ale też przez własne, utrwalane latami złe nawyki żywieniowe, sami wyrządzamy sobie krzywdę, nieodpowiednio się odżywiając. Tyjemy, chorujemy, cierpimy z powodu niedoboru witamin i minerałów. Albo wpadamy w pułapkę kompulsywnego odchudzania lub tak restrykcyjnie przestrzegamy reguł zdrowego odżywania, aż... staje się ono niezdrową obsesją. To nie jest kolejna pozycja poświęcona cudownej, jedynie słusznej i skutecznej diecie. To książka o jedzeniu, o naszych z nim relacjach, często niełatwych, a także o mechanizmach powodujących, że pielęgnujemy szkodliwe nawyki żywieniowe, nawet jeżeli wiemy, że są dla nas złe. Zrozumienie przyczyn, dla których zachowujemy się przy stole czy w sklepie tak, a nie inaczej, stanowi punkt wyjścia do tego, by na nowo poczuć smak życia - harmonijnego, zrównoważonego, pełnego dobrych emocji. Jak podkreślają autorki, nie ma tu prostych rad czy kilkunastu punktów z zadaniami do wykonania, książka z założenia bowiem ma być źródłem inspiracji, dodać odwagi do wejścia na drogę mądrej zmiany. O książce w mediach: Anna Maruszeczko - Wojowinicy i Wojowniczki: Marta Pawłowska – "OK, zjedz drożdżówkę, ale w wolności". O naprawie relacji z jedzeniem Radio Klinika: Ptasim mleczkiem dziury w sercu nie zatkasz! Podcast o naszych relacjach z jedzeniem Ofeminin.pl: "Otyłość to często nie nasza wina, ale zawsze nasza odpowiedzialność" Onet:pl (Styl życia): Kaloryczne emocje. W jedzeniu szukamy pocieszenia Charaktery.eu: Jak jeść, żeby nie zwariować, czyli o jedzeniu emocjonalnym Zwierciadlo.pl: Jedzenie emocjonalne - na stres, w nagrodę, na pocieszenie... Styl.pl: Gorzkie emocje przełykamy z cukrem Psychologiaprzykawie.pl: Kaloryczne emocje Pytanie na Śniadanie (PnŚ): Jedzenie a emocje Ketoreva.pl: Jedzenie emocjonalne i inne podjadania Jak przestać zajadać emocje? LIVE z Martą Pawłowską i Joanną Derdą Zwierciadlo.pl: Sabotażyści diety. Kto i dlaczego staje na naszej drodze do zdrowia? pl.aleteia.org: „Czekoladą dziury w sercu nie załatamy”. Czym jest emocjonalne jedzenie? [Wywiad] Radio Warszawa · Recepta 2021 - 09 - 13
Jedzenie emocjonalne i inne podjadania. Jak poprawić swoje relacje z jedzeniem
Joanna Derda, Marta Pawłowska
O jedzeniu emocjonalnym Jedzenie to konieczność - bez energii, którą nam daje, nie przeżyjemy. Jest jednak czymś znacznie ważniejszym niż tylko naturalnym sposobem na dostarczenie sobie paliwa. Z jedzenia czerpiemy przyjemność, celebrujemy je i potrafimy się nim delektować. Niestety, bywa ono także niebezpieczne - usidleni przez marketing, ale też przez własne, utrwalane latami złe nawyki żywieniowe, sami wyrządzamy sobie krzywdę, nieodpowiednio się odżywiając. Tyjemy, chorujemy, cierpimy z powodu niedoboru witamin i minerałów. Albo wpadamy w pułapkę kompulsywnego odchudzania lub tak restrykcyjnie przestrzegamy reguł zdrowego odżywania, aż... staje się ono niezdrową obsesją. To nie jest kolejna pozycja poświęcona cudownej, jedynie słusznej i skutecznej diecie. To książka o jedzeniu, o naszych z nim relacjach, często niełatwych, a także o mechanizmach powodujących, że pielęgnujemy szkodliwe nawyki żywieniowe, nawet jeżeli wiemy, że są dla nas złe. Zrozumienie przyczyn, dla których zachowujemy się przy stole czy w sklepie tak, a nie inaczej, stanowi punkt wyjścia do tego, by na nowo poczuć smak życia - harmonijnego, zrównoważonego, pełnego dobrych emocji. Jak podkreślają autorki, nie ma tu prostych rad czy kilkunastu punktów z zadaniami do wykonania, książka z założenia bowiem ma być źródłem inspiracji, dodać odwagi do wejścia na drogę mądrej zmiany. O książce w mediach: Anna Maruszeczko - Wojowinicy i Wojowniczki: Marta Pawłowska – "OK, zjedz drożdżówkę, ale w wolności". O naprawie relacji z jedzeniem Radio Klinika: Ptasim mleczkiem dziury w sercu nie zatkasz! Podcast o naszych relacjach z jedzeniem Ofeminin.pl: "Otyłość to często nie nasza wina, ale zawsze nasza odpowiedzialność" Onet:pl (Styl życia): Kaloryczne emocje. W jedzeniu szukamy pocieszenia Charaktery.eu: Jak jeść, żeby nie zwariować, czyli o jedzeniu emocjonalnym Zwierciadlo.pl: Jedzenie emocjonalne - na stres, w nagrodę, na pocieszenie... Styl.pl: Gorzkie emocje przełykamy z cukrem Psychologiaprzykawie.pl: Kaloryczne emocje Pytanie na Śniadanie (PnŚ): Jedzenie a emocje Ketoreva.pl: Jedzenie emocjonalne i inne podjadania Jak przestać zajadać emocje? LIVE z Martą Pawłowską i Joanną Derdą Zwierciadlo.pl: Sabotażyści diety. Kto i dlaczego staje na naszej drodze do zdrowia? pl.aleteia.org: „Czekoladą dziury w sercu nie załatamy”. Czym jest emocjonalne jedzenie? [Wywiad] Radio Warszawa · Recepta 2021 - 09 - 13
Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie. Wydanie II
Małgorzata Trzaskowska
Tylko 70 dni dzieli Cię od prawdziwego poczucia własnej wartości Pomocna, zawsze uśmiechnięta, ustępliwa, pracowita, gotowa do poświęceń dla bliskich i stawiająca potrzeby innych ponad własne ― identyfikujesz się z tymi określeniami? Ze wszystkich sił starasz się taka być, a w środku... ciągła walka. Z jednej strony bowiem masz dosyć bycia miłą, urobioną po pachy kobietą bez prawa do odczuwania smutku i gniewu, z drugiej ― czujesz, że tylko jeśli będziesz uosabiać powyższe cechy, zasłużysz sobie na miano osoby wartościowej. Tyle że to tak nie działa. Ani poświęcanie siebie, ani zaprzeczanie sobie nie doprowadzą Cię do punktu, w którym ludzie będą Cię doceniać i szanować. Co więcej, lekceważąc własne potrzeby, wartości, emocje, zmierzasz do smutnego, ciemnego miejsca, pełnego frustracji, cierpienia i pogardy dla samej siebie. Na szczęście nie jesteś na nie skazana. Możesz wybrać zupełnie inną drogę. W jej trakcie, stosując 10 skutecznych strategii, nauczysz się doceniać siebie taką, jaka jesteś. Strategie te pomogą Ci uwolnić się od lęku przed byciem "nie dość dobrą" i sprawią, że przestaniesz nieustannie siebie naprawiać. Zamiast tego zaczniesz siebie akceptować. W efekcie zrozumiesz, że do poczucia własnej wartości nie potrzeba Ci aprobaty innych ludzi. Będziesz je odtąd czerpać z własnego wnętrza ― z tego, kim naprawdę jesteś. Z całym zestawem Twoich własnych potrzeb, wartości i emocji. Brzmi dobrze? Zatem zaczynamy ― daj sobie 10 tygodni na zmianę!
Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie. Wydanie II
Małgorzata Trzaskowska
Tylko 70 dni dzieli Cię od prawdziwego poczucia własnej wartości Pomocna, zawsze uśmiechnięta, ustępliwa, pracowita, gotowa do poświęceń dla bliskich i stawiająca potrzeby innych ponad własne ― identyfikujesz się z tymi określeniami? Ze wszystkich sił starasz się taka być, a w środku... ciągła walka. Z jednej strony bowiem masz dosyć bycia miłą, urobioną po pachy kobietą bez prawa do odczuwania smutku i gniewu, z drugiej ― czujesz, że tylko jeśli będziesz uosabiać powyższe cechy, zasłużysz sobie na miano osoby wartościowej. Tyle że to tak nie działa. Ani poświęcanie siebie, ani zaprzeczanie sobie nie doprowadzą Cię do punktu, w którym ludzie będą Cię doceniać i szanować. Co więcej, lekceważąc własne potrzeby, wartości, emocje, zmierzasz do smutnego, ciemnego miejsca, pełnego frustracji, cierpienia i pogardy dla samej siebie. Na szczęście nie jesteś na nie skazana. Możesz wybrać zupełnie inną drogę. W jej trakcie, stosując 10 skutecznych strategii, nauczysz się doceniać siebie taką, jaka jesteś. Strategie te pomogą Ci uwolnić się od lęku przed byciem "nie dość dobrą" i sprawią, że przestaniesz nieustannie siebie naprawiać. Zamiast tego zaczniesz siebie akceptować. W efekcie zrozumiesz, że do poczucia własnej wartości nie potrzeba Ci aprobaty innych ludzi. Będziesz je odtąd czerpać z własnego wnętrza ― z tego, kim naprawdę jesteś. Z całym zestawem Twoich własnych potrzeb, wartości i emocji. Brzmi dobrze? Zatem zaczynamy ― daj sobie 10 tygodni na zmianę!
Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne
Julia E. Wahl
Miłość. Uczucie najtrudniejsze, ale przecież najważniejsze Mówi się, że cała nasza kultura - wszystko, co tworzymy, książki i filmy, wiersze i piosenki, obrazy i rzeźby - traktuje o miłości, powstaje dla miłości, z powodu miłości lub jej braku. Bo miłość, ta romantyczna, ale też między przyjaciółmi czy rodzicami i dziećmi, jest w naszym życiu najważniejsza. Każdy chce być kochany, rozumiany, ważny. Niestety, to właśnie z nią miewamy największe problemy. Jest trudna, ponieważ przypomina o innych relacjach, niekoniecznie miłosnych. Czasami o tęsknotach czy lękach, ale również o tym, czego najbardziej pragniemy i czego najbardziej się boimy. W jakimś sensie miłość czyni nas nagimi, a mało komu chcemy się tak pokazywać. Autorka książki podjęła się trudnego zadania: postanowiła przyjrzeć się miłości z różnych perspektyw i w rozmaitych kontekstach. Zaczyna od zdefiniowania tego, czym w ogóle jest miłość, i ustalenia, po co nam relacje i jakie potrzeby zaspokajamy dzięki związkom z innymi ludźmi. Zastanawia się nad tym, czym jest dobra relacja, czego jej potrzeba i jak do jej jakości mają się uważność i współczucie. Przygląda się także jednej z najważniejszych składowych miłości, czyli intymności - rytuałom par, dobrej komunikacji i seksowi, w którym partnerzy dbają o siebie nawzajem. Nie boi się zajrzeć na drugą stronę, tam gdzie czekają na nas "niemiłość" i "nieżycie", trudne emocje, a czasem... rozstanie. Zdarza się przecież, że miłość się kończy. Jednak, odpowiednio pielęgnowana, może trwać nawet całe życie. Miłość i współczucie to partnerzy w związku. Jedno mówi "kocham", drugie "współodczuwam". A uważność pozwala im się usłyszeć. ze wstępu Przeczytałem w swoim dość długim życiu sporo książek o miłości - niewiele jednak pisanych z miłości. Książka dr Julii E. Wahl jest napisana z miłości. I z delikatnością. To rzecz subtelna i mądra. Moja duchowa przewodniczka Simone Weil napisała kiedyś, że "miłość nie jest pocieszeniem, jest światłością". Autorka cytuje tę myśl w swojej pracy. I ta krótka fraza oddaje jej istotę: ta książka nie jest pocieszeniem, ona rozświetla drogę tym, którzy kochają, którzy są kochani, wreszcie tym, którzy nie czują się kochani lub tkwią w przekonaniu, że nie kochają. Część o seksie zaś jest właściwie poematem. Poezją stosowaną. Od kiedy pamiętam, nurtowało mnie, dlaczego o tej najpiękniejszej sferze życia człowieka opowiada się najbardziej niegodziwe dowcipy i dlaczego to od niej tworzy się przekleństwa. Książkę Julii E. Wahl można przeczytać - tyle że gdy się już ją przeczyta, to trzeba zastosować zawarte w niej prawdy, nie ma innego wyjścia. Bogdan Białek, dziennikarz, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Wspaniała i potrzebna w obecnych, trudnych czasach książka dr Julii E. Wahl stawia bardzo ważne, fundamentalne wręcz pytania o to, co jest bazą dla naszego doświadczania świata, funkcjonowania we wszystkich relacjach - o miłość. Dogłębnie traktuje ten temat, wychodząc daleko poza jej romantyczne ramy, prowadząc nas przez koncepcje teoretyczne dotyczące więzi, miłości, bliskości. Delikatnie skłania do refleksji i pozwala sobie uzmysłowić, czym dla nas jest miłość, z całym jej bogactwem różnego rodzaju doświadczeń. W książce nie brakuje momentów zatrzymania, kontemplacji, doświadczania. Miłość jest tutaj praktykowana poprzez kultywowanie uważności i współczucia - w wielu wymiarach relacji, między innymi bycia razem, intymności, wspólnych rytuałów, komunikacji. Poza esencją dotyczącą funkcjonowania w relacjach i miłości to rzecz bogata w wiedzę o uważności i współczuciu, oferująca sporo przydatnej praktyki. Są tu bowiem ćwiczenia, podane w przystępny i klarowny sposób, pozwalające wprowadzić nowe umiejętności w życie, co znacznie je wzbogaci. Z tej książki skorzysta każdy, dla kogo ważna jest relacja z drugim człowiekiem. Szczerze i z serca polecam! Adam Elżanowski, psycholog, psychoterapeuta i superwizor terapii poznawczo-behawioralnej Julia E. Wahl pokazuje, że miłość to działanie, które nie zawsze jest proste i intuicyjne, jak podpowiadają nam romantyczne wizje. Miłość bowiem to, poza czuciem, gotowość do podjęcia wysiłku kochania. Mądra miłość to wychodzenie poza siebie, i to wcale nierzadko, a także bycie bliżej rozumu niż serca, co za sprawą lektury tej książki staje się oczywiste. Dzięki autorce odkrywamy, że do miłości możemy się budzić w każdym momencie naszego życia, miłości możemy się uczyć, o miłości możemy rozmawiać - i to jest wspaniałe. Joanna Flis, psycholożka, terapeutka, autorka podcastu Madame Monday i książki Współuzależnieni Wielu spośród najmądrzejszych lekarzy związanych z holistycznym podejściem jako jedno z ostatecznych źródeł zdrowia, rozumianego jako równowaga na poziomie ciała, umysłu i ducha, podaje... miłość, czyli głęboką więź z innymi, ze sobą, z otaczającą nas naturą, z życiem. Więź opartą na szacunku, empatii, współczuciu, uważności. Julio, jestem Ci wdzięczna za tę fascynującą podróż po meandrach miłości. Mimo że ostatecznie pozostaje ona dla nas tajemnicą, rozkładając ją na czynniki pierwsze i przyglądając się jej różnym formom, zapraszasz nas do refleksji nad nią i pomagasz tym samym ją oswoić, by w większym stopniu zagościła w naszym życiu. Dziękuję! Orina Krajewska, aktorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek "Bądź", propagatorka holistycznego stylu życia i integralnego podejścia do zdrowia Czy dla spełnionego życia jest coś lepszego od namiętnej, czułej i odpowiedzialnej miłości? Jednocześnie jakże trudno taką wzniecić i utrzymać! Dr Julia E. Wahl pisze o tym najpiękniejszym uczuciu. Nie ogranicza się bynajmniej do jego romantycznej odmiany, ale wprowadza cały wachlarz kontekstów. Stawia pytania o relacje, źródła ich problemów i niedociągnięć. I zamiast dawać banalne odpowiedzi, raczej skłania nas do refleksji. Wykorzystując narzędzia praktyki uważności i współczucia, pokazuje, jak możemy rozwijać nasze relacje, by były pełne i satysfakcjonujące. To piękna i szczera książka, napisana bez moralizatorstwa i napuszenia. dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, filozofka i etyczka Książka o miłości i uważności napisana z miłością i uważnością na potrzeby czytelnika. Autorka przekazuje ważne treści, a w licznych ćwiczeniach inspiruje do osobistych refleksji nad bliskimi relacjami. Warto poświęcić czas i uwagę na tę lekturę, by lepiej budować, utrzymywać i rozwijać swoje związki, nie tylko miłosne. Wanda Paszkiewicz, psycholożka, wiceprezeska Stowarzyszenia Niebieska Linia Julia napisała książkę ważną i jakże potrzebną w świecie, w którym rośnie tęsknota za dobrą intymną relacją, jaką coraz trudniej nam stworzyć. W życzliwy i empatyczny sposób pozbawia nas kilku znaczących i fałszywych iluzji na temat związków i miłosnej relacji. Nie zostawia nas jednak samych. Osadzając swoją refleksję i doświadczenie praktyczne we współczesnej myśli filozoficznej i terapeutycznej, głównie opartej na współczuciu, pokazuje, jak możemy budować i pielęgnować prawdziwą intymność, autentycznie być razem. Jak być na siebie uważnym i otwartym, wybaczającym; jak zobaczyć siebie i partnera lub partnerkę realnie i nadal - a może od tego momentu - go lub ją w ludzki sposób kochać. I choć czyta się fantastycznie, to praktyka nie jest już taka prosta. Przed nami ciekawa i rozwojowa praca, czeka nas radość, poleją się pot i łzy, ale warto. drka Agata Wytykowska-Kaczorek, prodziekanka ds. studenckich, Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie W swojej książce dr Julia E. Wahl przygląda się miłości z różnych perspektyw. Na pierwszy plan wysuwa się ta, która jest skoncentrowana na współczuciu. Myślę, że każdy z nas zadaje sobie takie kluczowe pytania. Czym jest dla nas miłość? Jakie ma dla nas znaczenie? Jak jej doświadczamy, a jak chcielibyśmy doświadczać? Czy jedna osoba jest w stanie zaspokoić wszystkie nasze potrzeby? Jakie są formy i przejawy miłości? Jak poprawić nasze relacje? Jakie rytuały służą pogłębieniu więzi? To, jak autorka przedstawia temat, jest bliskie mojej życiowej filozofii i moim wartościom; chociażby fakt, że żyjemy we wzajemnych zależnościach i na każdą relację składają się te wcześniejsze. Jednakże przeszłość nie determinuje naszego życia w całości, mimo to warto zbadać, jaki ma na nas wpływ. Autorka prowokuje nas do powyższych dociekań. Joanna Zapała, psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii Integralnej, wykładowczyni akademicka O książce w mediach: Onet.pl/styl-zycia: Stan zakochania porównywany jest do szaleństwa lub uzależnienia... Psychologiaprzykawie.pl: Kochać się mądrze Twojstyl.pl: Psycholożka o współczuciu: "Dzięki empatii lepiej rozumiemy innych, ale dzięki współczuciu im pomagamy" Naturalnieozdrowiu.pl: Jak uważność i współczucie mogą wspierać relację? Rozmowa z psycholożką dr. Julią E. Wahl, autorką książki „Kochać (się) mądrze” Charaktery.eu: Wykształceni i dobrze zarabiający, ale w miłości błądzą jak dzieci we mgle Opsychologii.pl: "Autentyczna miłość jest aktem politycznym, a nie ckliwą walentynką" Vege.com.pl: Kochać (się) mądrze - fragment książki i konkurs! Vogue.pl (podcast Oriny Krajewskiej OSOBISTE ROZMOWY HOLISTYCZNE): Dlaczego uważność i współczucie są dzisiaj tak ważne? Mariuszchrapko.com (podcast): Współczuj! Przetrwają najbardziej życzliwi Medonet.pl (podcast RESET): Czym jest samowspółczucie i jak się go nauczyć? Polskieradio.pl: Miłość - jak uważność i współczucie mogą wspierać relację? Wysokowrażliwy Podcast: Przestrzeń na niedoskonałość Dlalejdis.pl: Recenzja
Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne
Julia E. Wahl
Miłość. Uczucie najtrudniejsze, ale przecież najważniejsze Mówi się, że cała nasza kultura - wszystko, co tworzymy, książki i filmy, wiersze i piosenki, obrazy i rzeźby - traktuje o miłości, powstaje dla miłości, z powodu miłości lub jej braku. Bo miłość, ta romantyczna, ale też między przyjaciółmi czy rodzicami i dziećmi, jest w naszym życiu najważniejsza. Każdy chce być kochany, rozumiany, ważny. Niestety, to właśnie z nią miewamy największe problemy. Jest trudna, ponieważ przypomina o innych relacjach, niekoniecznie miłosnych. Czasami o tęsknotach czy lękach, ale również o tym, czego najbardziej pragniemy i czego najbardziej się boimy. W jakimś sensie miłość czyni nas nagimi, a mało komu chcemy się tak pokazywać. Autorka książki podjęła się trudnego zadania: postanowiła przyjrzeć się miłości z różnych perspektyw i w rozmaitych kontekstach. Zaczyna od zdefiniowania tego, czym w ogóle jest miłość, i ustalenia, po co nam relacje i jakie potrzeby zaspokajamy dzięki związkom z innymi ludźmi. Zastanawia się nad tym, czym jest dobra relacja, czego jej potrzeba i jak do jej jakości mają się uważność i współczucie. Przygląda się także jednej z najważniejszych składowych miłości, czyli intymności - rytuałom par, dobrej komunikacji i seksowi, w którym partnerzy dbają o siebie nawzajem. Nie boi się zajrzeć na drugą stronę, tam gdzie czekają na nas "niemiłość" i "nieżycie", trudne emocje, a czasem... rozstanie. Zdarza się przecież, że miłość się kończy. Jednak, odpowiednio pielęgnowana, może trwać nawet całe życie. Miłość i współczucie to partnerzy w związku. Jedno mówi "kocham", drugie "współodczuwam". A uważność pozwala im się usłyszeć. ze wstępu Przeczytałem w swoim dość długim życiu sporo książek o miłości - niewiele jednak pisanych z miłości. Książka dr Julii E. Wahl jest napisana z miłości. I z delikatnością. To rzecz subtelna i mądra. Moja duchowa przewodniczka Simone Weil napisała kiedyś, że "miłość nie jest pocieszeniem, jest światłością". Autorka cytuje tę myśl w swojej pracy. I ta krótka fraza oddaje jej istotę: ta książka nie jest pocieszeniem, ona rozświetla drogę tym, którzy kochają, którzy są kochani, wreszcie tym, którzy nie czują się kochani lub tkwią w przekonaniu, że nie kochają. Część o seksie zaś jest właściwie poematem. Poezją stosowaną. Od kiedy pamiętam, nurtowało mnie, dlaczego o tej najpiękniejszej sferze życia człowieka opowiada się najbardziej niegodziwe dowcipy i dlaczego to od niej tworzy się przekleństwa. Książkę Julii E. Wahl można przeczytać - tyle że gdy się już ją przeczyta, to trzeba zastosować zawarte w niej prawdy, nie ma innego wyjścia. Bogdan Białek, dziennikarz, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Wspaniała i potrzebna w obecnych, trudnych czasach książka dr Julii E. Wahl stawia bardzo ważne, fundamentalne wręcz pytania o to, co jest bazą dla naszego doświadczania świata, funkcjonowania we wszystkich relacjach - o miłość. Dogłębnie traktuje ten temat, wychodząc daleko poza jej romantyczne ramy, prowadząc nas przez koncepcje teoretyczne dotyczące więzi, miłości, bliskości. Delikatnie skłania do refleksji i pozwala sobie uzmysłowić, czym dla nas jest miłość, z całym jej bogactwem różnego rodzaju doświadczeń. W książce nie brakuje momentów zatrzymania, kontemplacji, doświadczania. Miłość jest tutaj praktykowana poprzez kultywowanie uważności i współczucia - w wielu wymiarach relacji, między innymi bycia razem, intymności, wspólnych rytuałów, komunikacji. Poza esencją dotyczącą funkcjonowania w relacjach i miłości to rzecz bogata w wiedzę o uważności i współczuciu, oferująca sporo przydatnej praktyki. Są tu bowiem ćwiczenia, podane w przystępny i klarowny sposób, pozwalające wprowadzić nowe umiejętności w życie, co znacznie je wzbogaci. Z tej książki skorzysta każdy, dla kogo ważna jest relacja z drugim człowiekiem. Szczerze i z serca polecam! Adam Elżanowski, psycholog, psychoterapeuta i superwizor terapii poznawczo-behawioralnej Julia E. Wahl pokazuje, że miłość to działanie, które nie zawsze jest proste i intuicyjne, jak podpowiadają nam romantyczne wizje. Miłość bowiem to, poza czuciem, gotowość do podjęcia wysiłku kochania. Mądra miłość to wychodzenie poza siebie, i to wcale nierzadko, a także bycie bliżej rozumu niż serca, co za sprawą lektury tej książki staje się oczywiste. Dzięki autorce odkrywamy, że do miłości możemy się budzić w każdym momencie naszego życia, miłości możemy się uczyć, o miłości możemy rozmawiać - i to jest wspaniałe. Joanna Flis, psycholożka, terapeutka, autorka podcastu Madame Monday i książki Współuzależnieni Wielu spośród najmądrzejszych lekarzy związanych z holistycznym podejściem jako jedno z ostatecznych źródeł zdrowia, rozumianego jako równowaga na poziomie ciała, umysłu i ducha, podaje... miłość, czyli głęboką więź z innymi, ze sobą, z otaczającą nas naturą, z życiem. Więź opartą na szacunku, empatii, współczuciu, uważności. Julio, jestem Ci wdzięczna za tę fascynującą podróż po meandrach miłości. Mimo że ostatecznie pozostaje ona dla nas tajemnicą, rozkładając ją na czynniki pierwsze i przyglądając się jej różnym formom, zapraszasz nas do refleksji nad nią i pomagasz tym samym ją oswoić, by w większym stopniu zagościła w naszym życiu. Dziękuję! Orina Krajewska, aktorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek "Bądź", propagatorka holistycznego stylu życia i integralnego podejścia do zdrowia Czy dla spełnionego życia jest coś lepszego od namiętnej, czułej i odpowiedzialnej miłości? Jednocześnie jakże trudno taką wzniecić i utrzymać! Dr Julia E. Wahl pisze o tym najpiękniejszym uczuciu. Nie ogranicza się bynajmniej do jego romantycznej odmiany, ale wprowadza cały wachlarz kontekstów. Stawia pytania o relacje, źródła ich problemów i niedociągnięć. I zamiast dawać banalne odpowiedzi, raczej skłania nas do refleksji. Wykorzystując narzędzia praktyki uważności i współczucia, pokazuje, jak możemy rozwijać nasze relacje, by były pełne i satysfakcjonujące. To piękna i szczera książka, napisana bez moralizatorstwa i napuszenia. dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, filozofka i etyczka Książka o miłości i uważności napisana z miłością i uważnością na potrzeby czytelnika. Autorka przekazuje ważne treści, a w licznych ćwiczeniach inspiruje do osobistych refleksji nad bliskimi relacjami. Warto poświęcić czas i uwagę na tę lekturę, by lepiej budować, utrzymywać i rozwijać swoje związki, nie tylko miłosne. Wanda Paszkiewicz, psycholożka, wiceprezeska Stowarzyszenia Niebieska Linia Julia napisała książkę ważną i jakże potrzebną w świecie, w którym rośnie tęsknota za dobrą intymną relacją, jaką coraz trudniej nam stworzyć. W życzliwy i empatyczny sposób pozbawia nas kilku znaczących i fałszywych iluzji na temat związków i miłosnej relacji. Nie zostawia nas jednak samych. Osadzając swoją refleksję i doświadczenie praktyczne we współczesnej myśli filozoficznej i terapeutycznej, głównie opartej na współczuciu, pokazuje, jak możemy budować i pielęgnować prawdziwą intymność, autentycznie być razem. Jak być na siebie uważnym i otwartym, wybaczającym; jak zobaczyć siebie i partnera lub partnerkę realnie i nadal - a może od tego momentu - go lub ją w ludzki sposób kochać. I choć czyta się fantastycznie, to praktyka nie jest już taka prosta. Przed nami ciekawa i rozwojowa praca, czeka nas radość, poleją się pot i łzy, ale warto. drka Agata Wytykowska-Kaczorek, prodziekanka ds. studenckich, Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie W swojej książce dr Julia E. Wahl przygląda się miłości z różnych perspektyw. Na pierwszy plan wysuwa się ta, która jest skoncentrowana na współczuciu. Myślę, że każdy z nas zadaje sobie takie kluczowe pytania. Czym jest dla nas miłość? Jakie ma dla nas znaczenie? Jak jej doświadczamy, a jak chcielibyśmy doświadczać? Czy jedna osoba jest w stanie zaspokoić wszystkie nasze potrzeby? Jakie są formy i przejawy miłości? Jak poprawić nasze relacje? Jakie rytuały służą pogłębieniu więzi? To, jak autorka przedstawia temat, jest bliskie mojej życiowej filozofii i moim wartościom; chociażby fakt, że żyjemy we wzajemnych zależnościach i na każdą relację składają się te wcześniejsze. Jednakże przeszłość nie determinuje naszego życia w całości, mimo to warto zbadać, jaki ma na nas wpływ. Autorka prowokuje nas do powyższych dociekań. Joanna Zapała, psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii Integralnej, wykładowczyni akademicka O książce w mediach: Onet.pl/styl-zycia: Stan zakochania porównywany jest do szaleństwa lub uzależnienia... Psychologiaprzykawie.pl: Kochać się mądrze Twojstyl.pl: Psycholożka o współczuciu: "Dzięki empatii lepiej rozumiemy innych, ale dzięki współczuciu im pomagamy" Naturalnieozdrowiu.pl: Jak uważność i współczucie mogą wspierać relację? Rozmowa z psycholożką dr. Julią E. Wahl, autorką książki „Kochać (się) mądrze” Charaktery.eu: Wykształceni i dobrze zarabiający, ale w miłości błądzą jak dzieci we mgle Opsychologii.pl: "Autentyczna miłość jest aktem politycznym, a nie ckliwą walentynką" Vege.com.pl: Kochać (się) mądrze - fragment książki i konkurs! Vogue.pl (podcast Oriny Krajewskiej OSOBISTE ROZMOWY HOLISTYCZNE): Dlaczego uważność i współczucie są dzisiaj tak ważne? Mariuszchrapko.com (podcast): Współczuj! Przetrwają najbardziej życzliwi Medonet.pl (podcast RESET): Czym jest samowspółczucie i jak się go nauczyć? Polskieradio.pl: Miłość - jak uważność i współczucie mogą wspierać relację? Wysokowrażliwy Podcast: Przestrzeń na niedoskonałość Dlalejdis.pl: Recenzja
To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie
Monika Kotlarek
Obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć depresję? Przeczytaj koniecznie! Okres dojrzewania to w życiu młodego człowieka niezwykle trudny czas. Zmiany zachodzące w ciele i psychice, zawieszenie między już-nie-dzieciństwem a jeszcze-nie-dorosłością, poczucie niezrozumienia ― to tylko wybrane czynniki stojące za nastoletnim buntem. Buntem, za który często brana jest depresja. Łatwo bowiem potraktować jej objawy jako zwyczajne rozdrażnienie. Dla nastolatków najmniejsza porażka nierzadko oznacza koniec świata, brak im umiejętności patrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy ― trudno więc czasem zauważyć, kiedy naturalna w tym wieku skłonność do izolacji przeradza się w coś o wiele groźniejszego. Tymczasem badania dowodzą, że na depresję chorują już kilkulatki, wśród nastolatków natomiast dotkniętych nią jest około czterech procent, a objawy depresyjne wykazuje nawet co piąty. Tym ważniejsze jest odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Bez specjalistycznej pomocy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie: czy moje dziecko ma depresję? Oczywiście ta książka też nie zastąpi wizyty u specjalisty, zawiera jednak wiele cennych wskazówek, które przydadzą się rodzicom ― i tym zaniepokojonym, że ich dziecko może być zagrożone, i tym, którzy już przechodzą wraz z nim przez proces terapeutyczny. O książce i Autorce w mediach: Onet.pl: Jak rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży? Rozmowa z Moniką Kotlarek Zdrowieradiozet.pl: Smutek czy depresja u nastolatka? Zwróć uwagę na jedną rzecz Charaktery.eu:Czego NIE MÓWIĆ nastolatkom z depresją? I co powiedzieć w zamian? Skorzystaj z rad doświadczonej psycholożki! Medonet.pl: Gdy pada diagnoza "depresja", młodzi czują ulgą. Rodzice są przerażeni Lepiej nie mówić (podcast): Psycholożka Monika Kotlarek o depresji u nastolatków Zawód & Ojciec - Mikołaj Foks: Jak rozoznać depresję u nastolatków? Rozmowa z Moniką Kotlarek Sensus.pl/blog: „Wszechogarniający smutek, poczucie pustki i beznadziei” – psycholożka Monika Kotlarek opowiada o depresji dzieci i młodzieży
To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie
Monika Kotlarek
Obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć depresję? Przeczytaj koniecznie! Okres dojrzewania to w życiu młodego człowieka niezwykle trudny czas. Zmiany zachodzące w ciele i psychice, zawieszenie między już-nie-dzieciństwem a jeszcze-nie-dorosłością, poczucie niezrozumienia ― to tylko wybrane czynniki stojące za nastoletnim buntem. Buntem, za który często brana jest depresja. Łatwo bowiem potraktować jej objawy jako zwyczajne rozdrażnienie. Dla nastolatków najmniejsza porażka nierzadko oznacza koniec świata, brak im umiejętności patrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy ― trudno więc czasem zauważyć, kiedy naturalna w tym wieku skłonność do izolacji przeradza się w coś o wiele groźniejszego. Tymczasem badania dowodzą, że na depresję chorują już kilkulatki, wśród nastolatków natomiast dotkniętych nią jest około czterech procent, a objawy depresyjne wykazuje nawet co piąty. Tym ważniejsze jest odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Bez specjalistycznej pomocy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie: czy moje dziecko ma depresję? Oczywiście ta książka też nie zastąpi wizyty u specjalisty, zawiera jednak wiele cennych wskazówek, które przydadzą się rodzicom ― i tym zaniepokojonym, że ich dziecko może być zagrożone, i tym, którzy już przechodzą wraz z nim przez proces terapeutyczny. O książce i Autorce w mediach: Onet.pl: Jak rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży? Rozmowa z Moniką Kotlarek Zdrowieradiozet.pl: Smutek czy depresja u nastolatka? Zwróć uwagę na jedną rzecz Charaktery.eu:Czego NIE MÓWIĆ nastolatkom z depresją? I co powiedzieć w zamian? Skorzystaj z rad doświadczonej psycholożki! Medonet.pl: Gdy pada diagnoza "depresja", młodzi czują ulgą. Rodzice są przerażeni Lepiej nie mówić (podcast): Psycholożka Monika Kotlarek o depresji u nastolatków Zawód & Ojciec - Mikołaj Foks: Jak rozoznać depresję u nastolatków? Rozmowa z Moniką Kotlarek Sensus.pl/blog: „Wszechogarniający smutek, poczucie pustki i beznadziei” – psycholożka Monika Kotlarek opowiada o depresji dzieci i młodzieży
Lawendowe lata. Odkryj w sobie moc dojrzałości
Urszula Sołtys-Para
Wiek średni, czyli życie w pełni Wszyscy razem i każdy z osobna, podążamy w jednym kierunku ku przyszłości, czyli czekającej na nas późnej dorosłości, jesieni życia, starości. Nim jednak ona nastąpi, pomiędzy byciem osobą młodą i byciem osobą w latach, czeka nas dojrzałość. Czerpiąca z doświadczeń dotychczasowego życia, mądra, rozważna, piękna i owocna. Oczywiście, o ile jej na to pozwolimy. Urszula Sołtys-Para za symbol dojrzałości proponuje przyjąć lawendę. Ta niezwykła roślina kwitnie dwa razy na wiosnę i jesienią. Dwa razy w ciągu cyklu życia daje światu to, co ma najlepszego. Podobnie może być z nami. Jak odkryć w sobie moc dojrzałości? Z czego czerpać zasoby? Jakie cele stawiać przed sobą podczas lawendowych lat, które na nas czekają po przekroczeniu umownej granicy wieku średniego? Jak oswoić lęk, który może się pojawić w związku z upływającym czasem? I jak zyskać akceptację dla siebie w tym procesie? Czytaj. Zainspiruj się. I rusz do przodu z nową energią. Energią dojrzałości.
Mądrość ciała. Odkrywanie harmonii i uwolnienie napięć
Dorota Jędrasik
Twoje ciało mówi. Czy rozumiesz, co chce Ci powiedzieć? Umysł i ciało nie są odrębnymi bytami. To, co się dzieje z ciałem, wpływa na stan umysłu. I na odwrót: w ciele, niczym w lustrze, odbijają się nasze przeżycia, wspomnienia i emocje. Kto wie, gdzie patrzeć, dostrzeże napięcia, skurcze i nienaturalne wygięcia postawy i będzie w stanie je poprawnie zinterpretować, a także ― poprzez odpowiednią pracę z ciałem ― uleczyć; uwolnić od tłumionej złości, smutku, nadmiernego lęku, czasem również wstydu. Badaniu związku zdrowia ciała ze zdrowiem umysłu i psychiki poświęcił życie amerykański psychiatra i psychoterapeuta Alexander Lowen. Opracował autorskie podejście do pracy z pacjentem zwane bioenergetyką. Polska psycholożka i psychoterapeutka Dorota Jędrasik od ponad dekady pomaga swoim pacjentom, stosując i rozwijając metody Lowena. W jej książce znajdziesz między innymi opis tych metod, historie pacjentów autorki, a także polecane przez nią ćwiczenia bioenergetyczne, których praktykowanie pomoże Ci odzyskać zdrowie, spokój i pełnię życia.