Wydawca: 16

9385
Ładowanie...
EBOOK

Ćwiczenia laboratoryjne z chemii fizycznej. Wydanie drugie poprawione i uzupełnione

Jadwiga Woźnicka, Henryk Piekarski

Do przygotowania niniejszego opracowania skłoniły nas zarówno zapotrzebowanie ze strony studentów chemii na skrypt zawierający opis ćwiczeń wykonywanych w laboratorium chemii fizycznej, jak i wieloletnie doświadczenie zdobyte w czasie organizowania i prowadzenia zajęć z chemii fizycznej na kierunku chemicznym Wydziału Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Zakres opisanych ćwiczeń laboratoryjnych jest dostosowany do trzydziestu dziewięciu zestawów ćwiczeniowych wykonywanych w Katedrze Chemii Fizycznej UŁ. Skrypt nie uwzględnia ćwiczeń z tych działów chemii fizycznej, które nie są reprezentowane w naszym laboratorium. Poszczególne rozdziały dotyczące wybranych zagadnień z chemii fizycznej zawierają wstępy teoretyczne, które stanowią wprowadzenie do problematyki wykonywanych ćwiczeń. Każde ćwiczenie zawiera dość szczegółowo określony cel, z którego na ogół wynika wybór metody pomiarowej. W opracowaniu ćwiczenia zawarty jest zawsze opis układu pomiarowego (często ze schematem aparatury), spis stosowanych odczynników chemicznych, sposób wykonania eksperymentu oraz opracowanie i dyskusja uzyskanych rezultatów badań. Czasochłonność wykonywania wszystkich ćwiczeń została dostosowana do zajęć czterogodzinnych. Studenci wykonują ćwiczenia indywidualnie, a wyniki pomiarów opracowują w formie sprawozdań. Ze względu na to, że niniejsze opracowanie obejmuje tylko te zagadnienia, które są niezbędne do wykonania ćwiczeń, nie może ono stanowić jedynego źródła wiedzy koniecznej do zdania egzaminu. Spis podręczników i opracowań o charakterze monograficznym z dziedziny chemii fizycznej został zamieszczony za wstępem, natomiast na końcu każdego rozdziału podano numery zalecanych pozycji literaturowych dotyczących omawianej tematyki.

9386
Ładowanie...
EBOOK

Ćwiczenia laboratoryjne z chemii ogólnej i analitycznej

Teresa Znamierowska, Władysława Szuszkiewicz, Tadeusz Beran

Skrypt jest przeznaczony dla studentów wszystkich specjalności zawodowych studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Omówiono w nim podstawowe zagadnienia programu wykładów z chemii ogólnej i nieorganicznej (kinetyka reakcji chemicznych, równowaga chemiczna i in.), podano obowiązujące obecnie ogólne reguły nomenklatury nieorganicznych związków chemicznych, opisano podstawowe techniki stosowane w laboratorium chemicznym oraz występujący tam sprzęt, a także omówiono podstawowe reakcje identyfikujące jony oraz najprostsze oznaczenia ilościowe. Uzupełnienie skryptu stanowią regulaminy: studenckiego laboratorium chemii ogólnej i analitycznej oraz bezpieczeństwa pracy w nim. Dla wygody studentów w skrypcie zamieszczono układ okresowy pierwiastków.

9387
Ładowanie...
EBOOK

Ćwiczenia laboratoryjne z chemii organicznej. Skrypt dla studentów biotechnologii

Grzegorz Świderski, Monika Kalinowska, Mariola Samsonowicz, Renata...

Skrypt "Ćwiczenia laboratoryjne z chemii organicznej" przeznaczony jest dla studentów kierunku biotechnologia. Może być również cenną pomocą w realizacji ćwiczeń laboratoryjnych na innych kierunkach studiów, gdzie realizowany jest przedmiot chemia organiczna. W opracowaniu przedstawiono zestaw instrukcji z materiałem teoretycznym niezbędnym do realizacji zajęć oraz odniesieniem do literatury, wzbogacającej wiedzę dotyczącą omawianych tematów. Zakres przedstawionego materiału obejmuje tematy związane z identyfikacją podstawowych związków organicznych, syntezą wybranych związków organicznych oraz technikami rozdziału, takimi jak destylacja, ekstrakcja i podstawowymi metodami oczyszczania otrzymywanych substancji. W rozdziale pierwszym omówiono zasady bezpieczeństwa pracy i higieny pracy obowiązujące w pracowni chemii organicznej oraz przedstawiono podstawowy sprzęt używany podczas wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych. Ostatni rozdział zawiera przykładowe zadania związane z nazewnictwem.

9388
Ładowanie...
EBOOK

Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki. Teoria i praktyka

Stanisław Kuźmiński, Janusz Dziedzic, Jerzy Pietruszewski

Fizyka jest nauką o otaczającym nas świecie i stanowi podstawę wszystkich nauk przyrodniczych wśród których wysuwa się na pierwsze miejsce, oraz jest podstawą rozwoju techniki. Laboratorium kształci umiejętności obserwacji i przeprowadzania doświadczeń, wykonywania pomiarów oraz stosowanie poznanych praw do rozwiązywania zadań i opracowywania zagadnień.

9389
Ładowanie...
EBOOK

Ćwiczenia laboratoryjne z instalacji budowlanych. Część 1

Adam Rubnikowicz

Skrypt powstał jako materiał pomocniczy do zajęć laboratoryjnych z wentylacji i klimatyzacji prowadzonych w pracowniach Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jest praktycznym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej, przekazywanej na wykładach, ćwiczeniach i podczas projektowania. Ma pomóc efektywnie i bezpieczne przeprowadzić ćwiczenia laboratoryjne, wykonać sprawozdania z badań oraz pozwolić zrozumieć zachodzące procesy i zjawiska w aspekcie praktycznym. „Ćwiczenia laboratoryjne z instalacji budowlanych”, oprócz studentom, mogą być także przydatne inżynierom praktykom przy sprawdzaniu i odbiorach instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Książka zawiera opisy aparatury i przyrządów pomiarowych, jednakże skupiono się głównie na sposobach i metodach wykonywania pomiarów i interpretacji otrzymywanych wyników, co jest istotne przy prowadzeniu samodzielnych badań laboratoryjnych.

9390
Ładowanie...
EBOOK

Ćwiczenia laboratoryjne z mechaniki płynów dla inżynierii chemicznej i procesowej

pod redakcją Antoniego Rożenia

Skrypt z ćwiczeń laboratoryjnych z mechaniki płynów został przygotowany z myślą o studentach kierunku inżynieria chemiczna i procesowa. Może on również służyć pomocą studentom innych kierunków technicznych w nabyciu praktycznej wiedzy o badaniach doświadczalnych stabilności hydrodynamicznej i oporów przepływu płynu, metodach wyznaczania charakterystyk pracy pomp czy metodach kalibracji przepływomierzy zwężkowych. Podstawowym celem skryptu jest pomoc studentom w przygotowaniu się do ćwiczeń laboratoryjnych z mechaniki płynów, poprawnym i bezpiecznym wykonaniu doświadczeń oraz opracowaniu wyników pomiarów. Zestaw ćwiczeń został tak dobrany, aby studenci mogli wykorzystać w praktyce wiedzę teoretyczną nabytą w trakcie wykładów i ćwiczeń projektowych z mechaniki płynów prowadzonych na pierwszym i drugim stopniu studiów.

9391
Ładowanie...
EBOOK

Ćwiczenia logopedyczne dla uczniów klas 1-3

Magdalena Bielenin

Ćwiczenia logopedyczne dla uczniów klas 1-3 zawierają materiały przeznaczone dla rodziców przygotowane przez doświadczoną logopedkę, która dzieli się wiedzą o rozwoju mowy dziecka w pierwszych trzech latach nauki w szkole. Zamieszczone w zeszycie wierszyki pozwalają ćwiczyć i utrwalać artykulację: - głosek środkowojęzykowych ś, ź, ć, dź, ń, j - głosek wargowych p, b, m, f, w i ich zmiękczeń - głosek tylnojęzykowych k, g, h - głosek przedniojęzykowo-dziąsłowych sz, ż, cz, dż - głosek przedniojęzykowo-zębowych t, d, n, l, s, z, c, dz - głoski r oraz różnicować głoski sz-s, cz-c, ż-z, dż-dz, r-l-j

9392
Ładowanie...
KURS VIDEO

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa i inne przypadłości osób przywiązanych do biurka. Kurs wideo

Anna Brzegowa

Obierz kurs na... ruch w pozycji siedzącej! Człowiek został stworzony do chodzenia i biegania, a nie po to, by spędzać wiele godzin nieruchomo za biurkiem. Niestety, obecny model życia zmusza nas właśnie do siedzenia. Pracujemy przytwierdzeni do krzeseł, wpatrzeni w monitory. Jeśli do tego wszystkiego źle dobierzemy pozycję w pracy, cierpimy dodatkowo – boli kręgosłup, cierpną ręce, sztywnieją palce zmuszane do nieustannego stukania w klawiaturę komputera. Brak ruchu i nieodpowiednia postawa mogą z czasem stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych, i to niekoniecznie tylko w obrębie aparatu ruchu. Do bólów pleców, zastojów krwi w nogach i miednicy dołącza osłabienie pracy jelit i spłycenie oddechu. Brzmi nieciekawie, prawda? Na szczęście my, ludzie aktywności biurowej, nie jesteśmy całkowicie bezbronni wobec jej rujnujących zdrowie skutków. Naszą obroną są ćwiczenia fizyczne. Niekoniecznie w terenie czy na siłowni – ten kurs uczy prostych technik ruchowych, których praktykowanie zapobiega występowaniu wyżej wymienionych problemów. Informacje w nim przedstawione pozwalają najkorzystniej przystosować do swoich potrzeb miejsce pracy. Proponowane ćwiczenia poprawiają krążenie, usuwają napięcia w ciele i uelastyczniają zastałe stawy – do wykonania w trakcie przerwy w pracy, trwają tyle co wypalenie jednego papierosa! Krótkie treningi domowe wzmacniają kręgosłup, poprawiają mobilność, redukują skutki stresu i regenerują zdecydowanie skuteczniej niż relaks na kanapie przed telewizorem. Co Cię czeka podczas naszego szkolenia? Z naszego videokursu nauczysz się między innymi: metod stabilizowania kręgosłupa, sposobów na wzmacnianie mięśni grzbietu, ćwiczeń, których praktykowanie poprawia mobilność stawów i elastyczność ciała, technik poprawy równowagi i koordynacji ruchowej, zasad treningu zwiększającego wydolność oddechową, co więcej... zyskasz umiejętność rozluźniania i wyciszania układu nerwowego. Kurs pt. Ćwiczenia na bóle kręgosłupa i inne przypadłości osób przywiązanych do biurka. Kurs video, ucząc prostych do opanowania technik ruchowych i relaksacyjnych, równocześnie przygotowuje ciało do bardziej intensywnych treningów. Popraw swoją kondycję i samopoczuci To nieprawda, że pozycja siedząca koniecznie musi rujnować nasze zdrowie. Z pewnością na dłuższą metę mu nie sprzyja, ale jej negatywne skutki można złagodzić. Jak? Przede wszystkim dopasowując miejsce pracy – biurko, krzesło, ustawienie monitora i klawiatury komputera – do swoich potrzeb. Po drugie włączając zdrowe praktyki w rytm dnia biurowego, tak by proste, nieczasochłonne ćwiczenia stały się czymś normalnym i codziennym. Nawykiem i potrzebą każdego z nas powinno być to, że co jakiś czas wstajemy i się przeciągamy! A gdy dołoży się do tego domowe treningi... Krok po kroku, punkt po punkcie dojdzie się do miejsca, w którym dobra kondycja i mocny kręgosłup będą skutkować brakiem napięcia w ciele, świeżością i gotowością do dalszej aktywności. Nawet po ośmiu godzinach pracy biurowej. Ćwicz z nami! Szkolenie video rozpoczniemy od prezentacji ćwiczeń, jakie można wykonać podczas krótkich przerw w pracy. Skupimy się na następujących obszarach – barki i szyja, nogi i biodra, ręce i nadgarstki, uruchomienie kręgosłupa oraz rozluźnienie głowy i oczu. Drugą część kursu poświęcimy na treningi domowe. Będziemy pracować nad stabilizacją kręgosłupa, wzmocnieniem mięśni grzbietu i mięśni głębokich. Uelastycznimy barki, nogi i biodra. Otworzymy klatkę piersiową. Zrelaksujemy zmęczone plecy. Zregenerujemy i uspokoimy układ nerwowy. Nauczymy się techniki masażu powięziowego z piłeczką. Na koniec – rozruszani, zrelaksowani i rozluźnieni – usiądziemy wygodnie i wysłuchamy porad fizjoterapeuty dotyczących tego, jak pracować na siedząco optymalnie, efektywnie i bezboleśnie. Poznaj naszego eksperta Anna Brzegowa - bsolwentka krakowskiego AWF-u, od 20 lat uczy jogi, inspirując się w szczególności metodą CSV (Core Strength Vinyasa Yoga) oraz ćwiczeniami na meridianach mięśniowo-powięziowych. W oparciu o współczesną wiedzę z anatomii i osobiste doświadczenie stworzyła własny styl – joga fusion. Poszukuje równowagi między kontrolą ciała i oddechu a swobodą tworzenia i wolnością. Z powodzeniem prowadzi zajęcia tradycyjne, a także poprzez swój kanał na YouTube oraz za pośrednictwem Skype'a. Lubi cieszyć się życiem, śmiać, podróżować – szczególnie na południe Europy, a potem wracać do domu dla ochłody. Lubi przyrządzać potrawy z różnych stron świata. Szuka zdrowych sposobów odżywiania i nie boi się eksperymentów w kuchni. Uwielbia psy i wilki.