Publisher: Wydawnictwo-hm

8625
Loading...
EBOOK

Nowe technologie jako źródło wyzwań dla systemu prawa w Polsce

Piotr Brudnicki, Jakub Grygutis, Piotr Grzebyk, Jowanka...

Monografia Nowe technologie jako źródło wyzwań dla systemu prawa w Polsce składa się z dziewiętnastu opracowań, które prezentowano 31 marca 2023 r. podczas XXIV konferencji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. (...) Uczestników konferencji interesowały skutki stosowania nowoczesnych technologii oraz wynikające z nich wyzwania dla zasad rządzących życiem społecznym, politycznym i gospodarczym w Polsce, co do których prawnicy mogą się w miarę kompetentnie wypowiadać. Głównym celem XXIV konferencji wydziałowej była zatem odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nowoczesne technologie wpływają na istniejący system prawny, jakie zmiany w nim wymuszają i jakie zapowiadają. Znajdujące się w zbiorze opracowania zawierają przemyślenia i wskazówki akademików na temat najbardziej dostrzegalnych przykładów oddziaływania nowych technologii na polskie prawo. dr hab. Piotr Grzebyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego (ze Wstępu) Rozwój nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie zarówno dla gospodarki, jak i sfery społecznej. Niemal zawsze wyzwala też potrzeby w zakresie legislacji, regulacja prawna bowiem pozostaje zwykle w tyle za dynamicznym rozwojem techniki. W obecnych czasach mamy do czynienia ze skokiem technologicznym, związanym zwłaszcza ze sztuczną inteligencją. dr hab. Krzysztof Stefański, prof. Uniwersytetu Łódzkiego (z recenzji wydawniczej) Z satysfakcją należy przyjąć podjęcie przez Autorów problematyki tak ściśle związanej z ciągłym rozwojem społeczeństwa informacyjnego, w którym to społeczeństwie techniki (technologie) ICT mają istotne (jeśli nie kluczowe) znaczenie. Ciągła ekspansja i doskonalenie tych technik (technologii) z jednej strony wpływa na procesy stosowania i tworzenia prawa, natomiast z drugiej - przepisy prawa kształtują sposoby wykorzystywania tychże technik. dr hab. Grzegorz Sibiga, prof. Instytutu Nauk Prawnych PAN (z recenzji wydawniczej) W tomie publikują: Piotr Brudnicki, Jakub Grygutis, Piotr Grzebyk, Jowanka Jakubek-Lalik, Aleksandra Komar-Nalepa, Wojciech Machała, Marcin Michna, Marcin Olechowski, Jakub Orkisz, Szymon Pawelec, Jacek Piecha, Ryszard Piotrowski, Konrad Rydel, Maria Supera-Markowska, Igor Szpotakowski, Karol Świtaj, Paulina Uznańska, Maksymilian Weber-Sitarski, Bartosz Wilk, Kamil Zaradkiewicz, Dawid Ziółkowski, Agnieszka Zwolińska.

8626
Loading...
EBOOK

Nowe trendy w pracy przewodnickiej

Tomasz Lesiów

W książce omówiono najnowsze trendy w turystyce i w pracy przewodnickiej będące skutkiem pandemii, która istotnie wpłynęła na zarówno ruch turystyczny, jak i nastawienie przewodników do turystyki. W monografii przedstawiono zróżnicowane tematycznie zagadnienia. W centrum uwagi autorów znalazły się między innymi takie kwestie, jak: gospodarka obiegu zamkniętego w sektorze turystyki, bushcraft, porty lotnicze jako obiekty turystyczne, trendy związane ze spożywaniem przekąsek, rola kawy w turystyce, uwarunkowania i stan turystyki osób z niepełnosprawnościami w Polsce, saliny jako atrakcja turystyczna i źródło wiedzy o soli morskiej, tradycje kulinarne Dolnego Śląska, wskazówki żywieniowe dla osób po przebytym COVID-19, kościoły drewniane Sudetów, Nowa Huta jako atrakcja turystyczna, działalność Marianny Orańskiej i jej spadkobierców, poeci i pisarze regionu kaliskiego jako przykład do nowego podejścia do zwiedzania, niezwykłości przyrodnicze Madagaskaru, a także turystyczne walory barokowych kaplic we wrocławskiej katedrze.

8627
Loading...
EBOOK

Nowe trendy w rozwoju pieniądza

Janina Harasim, Jacek Karwowski, Paweł Marszałek

Przedmiotem rozważań w monografii są bieżące trendy w rozwoju pieniądza. Wynikają one z głębokich zmian społecznych, gospodarczych i - przede wszystkim - technologicznych. Trendy te dotyczą zarówno samej jednostki pieniężnej, jak i uwarunkowań instytucjonalnych tworzenia pieniądza, odnoszących się do niego regulacji i posługiwania się współczesnym pieniądzem. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują takie kwestie, jak zmiany w formach pieniądza, pojawianie się innowacji płatniczych i walut cyfrowych, a także wyzwania, jakie rodzi to dla tradycyjnej fizycznej gotówki, banków centralnych oraz regulacji sfery monetarnej. Monografia składa się z sześciu rozdziałów. Przedmiotem rozważań w rozdziale pierwszym jest współczesny pieniądz - jego rozumienie, formy, funkcje oraz czynniki kreacji. W rozdziale drugim skupiono się na tradycyjnej formie pieniądza, jaką jest fizyczna (papierowa) gotówka. Treścią rozdziału trzeciego są innowacyjne instrumenty pieniądza bezgotówkowego. Rozdział czwarty dotyczy kryptowalut - ich genezy, definicji, cech oraz tego, na ile można je postrzegać jako pieniądz i czy instrumenty te mogą w przyszłości zająć miejsce tradycyjnych walut. W rozdziale piątym scharakteryzowano swoistą odpowiedź banków centralnych na kryptowaluty, jaką są waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC). Rozdział szósty zaś poświęcono wyzwaniom w zakresie regulacji, jakie generuje rozwój nowych form pieniądza oraz innowacji płatniczych.

8628
Loading...
EBOOK

Nowe trendy w zarządzaniu. New trends in mamagement [DEBIUTY STUDENCKIE]

Letycja Sołoducho-Pelc, Joanna Radomska, Anna Witek-Crabb (red.)

W najnowszym zeszycie "Debiutów Studenckich" zaprezentowano nowe osiągnięcia oraz wyniki badań nad teorią i praktyką zarządzania studentów kierunków zarządzanie i business management. W niniejszym zeszycie młodzi studenci naszej uczelni zaprezentowali swoją interpretację badań nad zarządzaniem, w poszczególnych artykułach przedstawiając wyniki analiz teoretycznych i empirycznych. W publikacji poruszono m.in. problematykę związaną z takimi zagadnieniami, jak: zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, przywództwo kobiet i mężczyzn oraz inteligencja emocjonalna liderów, lean management, zarządzanie marką, kształtowanie zachowań konsumentów, lifestyle branding czy podejście do prywatności i zarządzania danymi osobowymi użytkowników.

8629
Loading...
EBOOK

Nowe wymiary przestrzeni społeczno-ekonomicznej

Dorota Rynio, Andrzej Pawlik, Magdalena Kalisiak-Mędelska, Małgorzata...

Autorzy książki koncentrują się na ważnych elementach gospodarek światowych, takich jak: terytorium, innowacyjność, gospodarka lokalna, łańcuchy dostaw i hybrydyzacja. Publikacja odnosi się do nowych uwarunkowań związanych z zagospodarowaniem i zarządzaniem przestrzenią, a także do funkcjonowania w niej różnych podmiotów: tak społeczności lokalnej, jak i podmiotów innowacyjnych. Szeroki kontekst pozwolił autorom podjąć tematykę nie w pełni przedstawioną w pracach opisujących przestrzeń społeczno-ekonomiczną. Cele monografii to wskazanie nowych wymiarów funkcjonowania przestrzeni społeczno-ekonomicznej i punktów jej obserwacji, a także określenie kierunków zmian w gospodarce globalnej i możliwości szybkiego reagowania na procesy zachodzące w zmiennych warunkach. Publikacja jest skierowana do środowiska akademickiego i praktyków, stanowiąc głos w dyskusji wokół nowych wymiarów przestrzeni społeczno-ekonomicznej, jej priorytetów i celów na przyszłość.

8630
Loading...
EBOOK

Nowe wyzwania i możliwości rozwoju turystyki

Andrzej Rapacz

Monografia stanowi kompleksowe opracowanie odnoszące się do występujących na współczesnym rynku turystycznym zjawisk i tendencji. Zawiera zagadnienia z zakresu ekonomii doświadczeń, innowacji w branży gastronomicznej, turystyki osób z niepełnosprawnościami oraz niestandardowych produktów turystycznych. Autorzy poszczególnych rozdziałów wskazują na potrzebę podejmowania przez władze samorządowe miejscowości i regionów oraz podmiotów gospodarki turystycznej wspólnych działań, które wpisują się w dalszy rozwój turystyki i są odpowiedzią na nowe wyzwania ze strony potencjalnych turystów. Opracowanie jest przeznaczone dla praktyków i teoretyków zajmujących się turystyką i rynkiem turystycznym oraz studentów studiów ekonomicznych na kierunku turystyka, turystyka i rekreacja. Można je uznać za pozycję na rynku wydawniczym będącą merytorycznym wsparciem dla praktyków oraz ważnym narzędziem w procesie dydaktycznym.

8631
Loading...
EBOOK

Nowe wzorce formowania i rozwoju rodziny w Polsce

Anna Matysiak, Anna Baranowska-Rataj, Monika Mynarska, Anna...

Książka przedstawia najważniejsze wyniki uzyskane w ramach interdyscyplinarnego projektu badawczego ,,Nowe wzorce formowania rodziny w Polsce - kontekst społeczno-ekonomiczny, preferencje i wpływ na zadowolenie z życia" (FAMWELL). Celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat przyczyn rozpowszechniania się nowych wzorców tworzenia i rozwoju rodzin w Polsce oraz ich konsekwencji dla dobrostanu psychicznego ludności. W kolejnych rozdziałach badamy, jak różnego rodzaju zasoby i ograniczenia, o charakterze ekonomicznym, instytucjonalno-prawnym czy społecznym, a także wyznawany system wartości wpływają na formowanie związków - w tym związków nieformalnych - i ich rozpad, na decyzje o urodzeniu pierwszego i kolejnego dziecka, a także na zjawisko bezdzietności. Praca prezentuje wartościowe rezultaty, które należy ocenić jako wzbogacające wiedzę w zakresie kształtowania się nowych wzorców formowania i rozwoju rodziny w Polsce z uwzględnieniem ich wpływu na zadowolenie z życia. Wszystko to gwarantuje, że publikacja znajdzie liczne grono nabywców wśród demografów, ekonomistów, socjologów, polityków społecznych, zainteresowanych procesami demograficznymi, ich społeczno-ekonomicznymi uwarunkowaniami i konsekwencjami oraz możliwościami aplikacyjnymi otrzymanych wyników. z recenzji dr hab. Jolanty Kurkiewicz, prof. UE w Krakowie

8632
Loading...
EBOOK

Nowe wzory ojcostwa w Polsce

Marta Magdalena Bierca

Książka Marty Biercy została oparta na pracy doktorskiej z dziedziny socjologii, którą autorka broniła na Uniwersytecie SWPS. I mimo że są to głównie badania, to po książkę może sięgnąć każdy, ponieważ napisana została w sposób przystępny nawet dla tych, którzy nie są specjalistami w tej tematyce. „Nowe wzory ojcostwa w Polsce” to książka charakteryzująca współczesnych ojców, którzy realizują model rodzicielstwa znacznie różniący się od tego, jaki znany był wcześniejszym pokoleniom, a jednocześnie czerpiący z tradycyjnego modelu wychowania.