Suchergebnisse
Druga szansa, czyli jak odzyskać swoją byłą partnerkę
Marcin Szabelski
Opanuj emocje i włącz myślenie Bądź najlepszą wersję siebie Zacznij uwodzić jak specjalista Wskrześ dawne uczucia, wspomnienia i sentymenty Odzyskaj swoją byłą (jeśli wciąż tego chcesz) Ta książka jest dla Ciebie... ...jeśli w Twoim słowniku "sex" wciąż wiąże się z "ex" Stało się. Powiedziała Ci to. "Już Cię nie kocham". "Poznałam kogoś innego". Propozycja "Zostańmy przyjaciółmi" (czy ktokolwiek w to wierzy?) była gwoździem do trumny. Twój stabilny świat rozsypał się niczym domek z kart i nie ma już więcej "was". W głowie tłucze się wciąż uparte dlaczego, dlaczego, dlaczego....? No, Bracie, wystarczy. Co się stało to się nie odstanie. Jeśli po kilku tygodniach lub miesiącach bez swojej dziewczyny/żony/kochanki wciąż nie widzisz ile pięknych, zmysłowych, długonogich blond czy rudych możliwości daje Ci życie, to może faktycznie warto ją odzyskać. Po to, żeby sprobować jeszcze raz, by sprawdzić, czy stara miłość nie rdzewieje, albo po prostu - utrzeć jej nosa. My tu nie oceniamy. My tu pomagamy! Jeśli niczego nie popsujesz, to jakbyś już ją miał. Czemu tak uważamy? Bo już tam byłeś! Byłeś w jej obwodach emocjonalnych, neuronach, myślach i majtkach. Nawet jeśli to gdzieś w niej zasnęło jak rycerze śpiący pod Giewontem, to jest szansa obudzić w niej to na nowo. To Twoja przewaga konkurencyjna. Przestań się mazać. Nie gnij w łóżku. Skończ z zadręczaniem siebie i przyjaciół. Przewartościuj spojrzenie na waszą relację i - pamiętaj - bez względu na to, co się stanie, będzie tylko lepiej. Twoim celem jest ona. Ale Twoim głównym celem jesteś TY!
Ego-rcyzmy. Poznaj, czym jest i jak działa ego
Mateusz Grzesiak
W przyszłości ktoś będzie patrzył na Twoje pokolenie z niedowierzaniem, zastanawiając się, jak ludzie mogli żyć w taki sposób. Mieć głowy wypełnione lękami z przeszłości, mimo że przecież możliwe jest życie tylko w teraźniejszości. Oczekiwać z niepewnością przyszłych rezultatów, tak jakby od nich zależała wartość człowieka, choć każdy przecież jest wartością samą w sobie. Snuć historie na temat swojego "ja", tak jakby można było człowieka określić jakąkolwiek etykietą. Idealizować albo krytykować innych i uznawać siebie za lepszych albo gorszych. Oceniać świat w kategoriach dobra lub zła, tak jakby jakikolwiek umysł był w stanie rozpoznać wyroki boskie i ocenić, co powinno, a co nie powinno się dziać. Będzie to możliwe dopiero za kilkadziesiąt, może kilkaset lat. Ludzkość nie zrozumiała jeszcze, że oświecenie i życie w stanie bezwarunkowego szczęścia oraz mądrości nie jest azjatycką bajką, ale jedyną prawdziwą drogą, dostępną dla każdego. A może Ty już jesteś na tym etapie? Ta książka opisuje funkcjonowanie ego, czyli iluzję istnienia ludzkiego "ja". Tłumaczy, czym są myśli i na jakich zasadach identyfikacja z nimi wciąga nas w świat iluzji. Wyjaśnia pojęcie separacji, oddzielającej nas od prawdziwej rzeczywistości i budującej fałszywe opinie czy poglądy, przez które cierpimy. Jest mapą wskazującą drogę do zrozumienia ego i ciągłego oświecania się, prowadzącego nieuchronnie do absolutnej, bezwarunkowej wolności. Uczy odstawania się zamiast stawania i jest powrotem do źródeł prawdziwej ludzkiej natury. Jeśli sądzisz, że jesteś kimś więcej, niż wydaje Ci się na co dzień, znajdziesz tu rozwiązania, jakich szukasz.
Ego-rcyzmy. Poznaj, czym jest i jak działa ego
Mateusz Grzesiak
W przyszłości ktoś będzie patrzył na Twoje pokolenie z niedowierzaniem, zastanawiając się, jak ludzie mogli żyć w taki sposób. Mieć głowy wypełnione lękami z przeszłości, mimo że przecież możliwe jest życie tylko w teraźniejszości. Oczekiwać z niepewnością przyszłych rezultatów, tak jakby od nich zależała wartość człowieka, choć każdy przecież jest wartością samą w sobie. Snuć historie na temat swojego "ja", tak jakby można było człowieka określić jakąkolwiek etykietą. Idealizować albo krytykować innych i uznawać siebie za lepszych albo gorszych. Oceniać świat w kategoriach dobra lub zła, tak jakby jakikolwiek umysł był w stanie rozpoznać wyroki boskie i ocenić, co powinno, a co nie powinno się dziać. Będzie to możliwe dopiero za kilkadziesiąt, może kilkaset lat. Ludzkość nie zrozumiała jeszcze, że oświecenie i życie w stanie bezwarunkowego szczęścia oraz mądrości nie jest azjatycką bajką, ale jedyną prawdziwą drogą, dostępną dla każdego. A może Ty już jesteś na tym etapie? Ta książka opisuje funkcjonowanie ego, czyli iluzję istnienia ludzkiego "ja". Tłumaczy, czym są myśli i na jakich zasadach identyfikacja z nimi wciąga nas w świat iluzji. Wyjaśnia pojęcie separacji, oddzielającej nas od prawdziwej rzeczywistości i budującej fałszywe opinie czy poglądy, przez które cierpimy. Jest mapą wskazującą drogę do zrozumienia ego i ciągłego oświecania się, prowadzącego nieuchronnie do absolutnej, bezwarunkowej wolności. Uczy odstawania się zamiast stawania i jest powrotem do źródeł prawdziwej ludzkiej natury. Jeśli sądzisz, że jesteś kimś więcej, niż wydaje Ci się na co dzień, znajdziesz tu rozwiązania, jakich szukasz.
Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia
Fryderyk Karzełek
Heksagon Szczęścia. 6 elementów szczęśliwego życia >> PRZECZYTAJ Wywiad z Fryderykiem Karzełkiem - autorem książki "Heksagon szczęścia" >> PRZECZYTAJ Fryderyk Karzełek: Problemy finansowe to nie wyrok >> PRZECZYTAJ Fryderyk Karzełek " Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia" >> PRZECZYTAJ Bo w życiu najważniejszy jest balans Zdrowie, relacje, finanse, praca zawodowa, czas dla siebie, rozwój osobisty. Oto sześć obszarów, między którymi poruszamy się... żyjąc. To ni mniej, ni więcej, tylko sześć stref naszego życia, z których żadna nie jest pierwsza ani ważniejsza od innych. Bez dobrego zdrowia nie może być mowy o sukcesie zawodowym. Bez pracy nie będziemy mieć pieniędzy. Odpowiedni poziom finansowy pozwoli nam realizować własne pasje. Jedną z nich może - a nawet powinno - być spędzanie czasu z bliskimi i przyjaciółmi. Drugą najważniejszą pasją świadomego człowieka jest samorozwój. I tak to się kręci. Tak to się uzupełnia w niekończącym się heksagonie szczęścia. Jak widzisz, problemy w jednej strefie Twojego życia nie pozostają bez wpływu na resztę jego obszarów. I odwrotnie: uzdrowienie konkretnego obszaru wywołuje pozytywny efekt w pozostałych pięciu. Czasem bezpośredni - na przykład uwolniwszy się od bólu w kolanie, będziesz mógł lepiej koncentrować się na swoich zadaniach zawodowych i dzięki temu poprawisz pozycję w pracy. Czasem pośredni - poprawiwszy pozycję w pracy, zwiększysz swoje szanse na awans, także finansowy. Naddatek pieniędzy przeznaczysz na wymarzone wakacje, na których lepiej odpoczniesz i przemyślisz kwestie egzystencjalne... Heksagon szczęścia może działać w Twoim życiu jak dobrze naoliwiona maszyna, która pozwoli Ci na realizację dowolnych celów i marzeń. Kluczem do jej działania jest zrozumienie mechanizmów utrzymujących wszystkie jej części w balansie. Czy chcesz dostroić swój własny heksagon szczęścia? Dowiedz się więcej o książce Fryderyka Karzełka pt. "Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia".
Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic
Paulina Pawłowska
Nastolatek - już nie dziecko, jeszcze nie dorosły, jak się z nim porozumieć? Okres nastoletni to trudny czas. Zarówno dla dorastającego człowieka, jak i dla jego rodziców. To ten moment, kiedy znika dobrze nam znane dziecko, a w jego miejsce pojawia się osoba, która może i przypomina naszą pociechę fizycznie, ale psychicznie... Zrozumienie nastolatków wydaje się pozostawać poza naszym zasięgiem. Mimo wszystko próbujemy - i co jakiś czas zadajemy najbardziej znielubione przez nich pytanie: jak było w szkole? Wiemy, że ono nie pomaga w nawiązaniu kontaktu, ale nadal po nie sięgamy, ponieważ brakuje nam pomysłu na to, co innego można zrobić, by zbliżyć się do nastolatka. Wbrew temu, co czasem możemy odczuwać, jako rodzice wcale nie jesteśmy bezradni wobec nieoczywistego toku myślenia i zachowania naszych dzieci. Kluczem do ich zrozumienia jest poświęcenie odrobiny czasu na to, by się dowiedzieć, czego naprawdę potrzebują nastolatki, a czego zupełnie nie. Jakie pytania mogą wywołać u nich frustrację, a które będą wstępem do pogłębionej rozmowy. Jakiego rodzaju wsparcia rzeczywiście oczekują od nas nastolatki, a czego wolą z naszej strony uniknąć? Z tym poradnikiem będzie Ci łatwiej je dostrzec, zrozumieć. Po prostu - będzie Ci łatwiej dogadać się z Twoim nastolatkiem.
Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic
Paulina Pawłowska
Nastolatek - już nie dziecko, jeszcze nie dorosły, jak się z nim porozumieć? Okres nastoletni to trudny czas. Zarówno dla dorastającego człowieka, jak i dla jego rodziców. To ten moment, kiedy znika dobrze nam znane dziecko, a w jego miejsce pojawia się osoba, która może i przypomina naszą pociechę fizycznie, ale psychicznie... Zrozumienie nastolatków wydaje się pozostawać poza naszym zasięgiem. Mimo wszystko próbujemy - i co jakiś czas zadajemy najbardziej znielubione przez nich pytanie: jak było w szkole? Wiemy, że ono nie pomaga w nawiązaniu kontaktu, ale nadal po nie sięgamy, ponieważ brakuje nam pomysłu na to, co innego można zrobić, by zbliżyć się do nastolatka. Wbrew temu, co czasem możemy odczuwać, jako rodzice wcale nie jesteśmy bezradni wobec nieoczywistego toku myślenia i zachowania naszych dzieci. Kluczem do ich zrozumienia jest poświęcenie odrobiny czasu na to, by się dowiedzieć, czego naprawdę potrzebują nastolatki, a czego zupełnie nie. Jakie pytania mogą wywołać u nich frustrację, a które będą wstępem do pogłębionej rozmowy. Jakiego rodzaju wsparcia rzeczywiście oczekują od nas nastolatki, a czego wolą z naszej strony uniknąć? Z tym poradnikiem będzie Ci łatwiej je dostrzec, zrozumieć. Po prostu - będzie Ci łatwiej dogadać się z Twoim nastolatkiem.
Jedzenie emocjonalne i inne podjadania. Jak poprawić swoje relacje z jedzeniem
Joanna Derda, Marta Pawłowska
O jedzeniu emocjonalnym Jedzenie to konieczność - bez energii, którą nam daje, nie przeżyjemy. Jest jednak czymś znacznie ważniejszym niż tylko naturalnym sposobem na dostarczenie sobie paliwa. Z jedzenia czerpiemy przyjemność, celebrujemy je i potrafimy się nim delektować. Niestety, bywa ono także niebezpieczne - usidleni przez marketing, ale też przez własne, utrwalane latami złe nawyki żywieniowe, sami wyrządzamy sobie krzywdę, nieodpowiednio się odżywiając. Tyjemy, chorujemy, cierpimy z powodu niedoboru witamin i minerałów. Albo wpadamy w pułapkę kompulsywnego odchudzania lub tak restrykcyjnie przestrzegamy reguł zdrowego odżywania, aż... staje się ono niezdrową obsesją. To nie jest kolejna pozycja poświęcona cudownej, jedynie słusznej i skutecznej diecie. To książka o jedzeniu, o naszych z nim relacjach, często niełatwych, a także o mechanizmach powodujących, że pielęgnujemy szkodliwe nawyki żywieniowe, nawet jeżeli wiemy, że są dla nas złe. Zrozumienie przyczyn, dla których zachowujemy się przy stole czy w sklepie tak, a nie inaczej, stanowi punkt wyjścia do tego, by na nowo poczuć smak życia - harmonijnego, zrównoważonego, pełnego dobrych emocji. Jak podkreślają autorki, nie ma tu prostych rad czy kilkunastu punktów z zadaniami do wykonania, książka z założenia bowiem ma być źródłem inspiracji, dodać odwagi do wejścia na drogę mądrej zmiany. O książce w mediach: Anna Maruszeczko - Wojowinicy i Wojowniczki: Marta Pawłowska – "OK, zjedz drożdżówkę, ale w wolności". O naprawie relacji z jedzeniem Radio Klinika: Ptasim mleczkiem dziury w sercu nie zatkasz! Podcast o naszych relacjach z jedzeniem Ofeminin.pl: "Otyłość to często nie nasza wina, ale zawsze nasza odpowiedzialność" Onet:pl (Styl życia): Kaloryczne emocje. W jedzeniu szukamy pocieszenia Charaktery.eu: Jak jeść, żeby nie zwariować, czyli o jedzeniu emocjonalnym Zwierciadlo.pl: Jedzenie emocjonalne - na stres, w nagrodę, na pocieszenie... Styl.pl: Gorzkie emocje przełykamy z cukrem Psychologiaprzykawie.pl: Kaloryczne emocje Pytanie na Śniadanie (PnŚ): Jedzenie a emocje Ketoreva.pl: Jedzenie emocjonalne i inne podjadania Jak przestać zajadać emocje? LIVE z Martą Pawłowską i Joanną Derdą Zwierciadlo.pl: Sabotażyści diety. Kto i dlaczego staje na naszej drodze do zdrowia? pl.aleteia.org: „Czekoladą dziury w sercu nie załatamy”. Czym jest emocjonalne jedzenie? [Wywiad] Radio Warszawa · Recepta 2021 - 09 - 13
Jedzenie emocjonalne i inne podjadania. Jak poprawić swoje relacje z jedzeniem
Joanna Derda, Marta Pawłowska
O jedzeniu emocjonalnym Jedzenie to konieczność - bez energii, którą nam daje, nie przeżyjemy. Jest jednak czymś znacznie ważniejszym niż tylko naturalnym sposobem na dostarczenie sobie paliwa. Z jedzenia czerpiemy przyjemność, celebrujemy je i potrafimy się nim delektować. Niestety, bywa ono także niebezpieczne - usidleni przez marketing, ale też przez własne, utrwalane latami złe nawyki żywieniowe, sami wyrządzamy sobie krzywdę, nieodpowiednio się odżywiając. Tyjemy, chorujemy, cierpimy z powodu niedoboru witamin i minerałów. Albo wpadamy w pułapkę kompulsywnego odchudzania lub tak restrykcyjnie przestrzegamy reguł zdrowego odżywania, aż... staje się ono niezdrową obsesją. To nie jest kolejna pozycja poświęcona cudownej, jedynie słusznej i skutecznej diecie. To książka o jedzeniu, o naszych z nim relacjach, często niełatwych, a także o mechanizmach powodujących, że pielęgnujemy szkodliwe nawyki żywieniowe, nawet jeżeli wiemy, że są dla nas złe. Zrozumienie przyczyn, dla których zachowujemy się przy stole czy w sklepie tak, a nie inaczej, stanowi punkt wyjścia do tego, by na nowo poczuć smak życia - harmonijnego, zrównoważonego, pełnego dobrych emocji. Jak podkreślają autorki, nie ma tu prostych rad czy kilkunastu punktów z zadaniami do wykonania, książka z założenia bowiem ma być źródłem inspiracji, dodać odwagi do wejścia na drogę mądrej zmiany. O książce w mediach: Anna Maruszeczko - Wojowinicy i Wojowniczki: Marta Pawłowska – "OK, zjedz drożdżówkę, ale w wolności". O naprawie relacji z jedzeniem Radio Klinika: Ptasim mleczkiem dziury w sercu nie zatkasz! Podcast o naszych relacjach z jedzeniem Ofeminin.pl: "Otyłość to często nie nasza wina, ale zawsze nasza odpowiedzialność" Onet:pl (Styl życia): Kaloryczne emocje. W jedzeniu szukamy pocieszenia Charaktery.eu: Jak jeść, żeby nie zwariować, czyli o jedzeniu emocjonalnym Zwierciadlo.pl: Jedzenie emocjonalne - na stres, w nagrodę, na pocieszenie... Styl.pl: Gorzkie emocje przełykamy z cukrem Psychologiaprzykawie.pl: Kaloryczne emocje Pytanie na Śniadanie (PnŚ): Jedzenie a emocje Ketoreva.pl: Jedzenie emocjonalne i inne podjadania Jak przestać zajadać emocje? LIVE z Martą Pawłowską i Joanną Derdą Zwierciadlo.pl: Sabotażyści diety. Kto i dlaczego staje na naszej drodze do zdrowia? pl.aleteia.org: „Czekoladą dziury w sercu nie załatamy”. Czym jest emocjonalne jedzenie? [Wywiad] Radio Warszawa · Recepta 2021 - 09 - 13
Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać
Olga Czajka
Relacje determinują nasze życie Więzi towarzyszą nam od początku, odkąd pojawiamy się na świecie. Rodzimy się w stu procentach zależni od rodziców, a potem na gruncie tej miłości rozwijamy się, wyrastamy, dojrzewamy. W rodzinnych relacjach tworzy się nowy człowiek, z jego indywidualnym nastawieniem do świata, ze specyficznym sposobem reagowania w rozmaitych sytuacjach, z własnym wzorcem tworzenia więzi z innymi ludźmi: partnerem, własnymi dziećmi, przyjaciółmi, współpracownikami i wszystkimi, których spotyka na swojej drodze. Relacje są w życiu ważne - zdrowe czynią nas szczęśliwymi, ich brak lub nieadekwatność unieszczęśliwia. Dzieciństwo nas w dużym stopniu kształtuje, ale nie determinuje. To, co w jego trakcie zostało ukształtowane w sposób nieoptymalny, można (i powinno się) skorygować i naprostować na tyle, na ile jest to możliwe. Poprzez pracę nad sobą i nad tym, jak budujemy i podtrzymujemy relacje, możemy ulepszyć swoje życie i stać się osobami szczęśliwszymi, spełnionymi, dysponującymi poczuciem sprawczości. Jak to zrobić? Najlepiej podejść do tematu tak, jak proponuje autorka książki - najpierw się dowiedzieć, co na temat więzi mówią współczesna psychologia i teorie psychoanalityczne, a potem zmienić to, co można zmienić, i zaakceptować to, czego zmienić nie można. Pamiętając, że celem jest dobre życie, wypełnione satysfakcjonującymi relacjami z innymi.
Matka. O pierwszej, najważniejszej i nie zawsze łatwej relacji
Izabela O'Sullivan
Matka: więź na dobre i na złe Matka, mama, mamusia, mamunia albo jeszcze inaczej. Słów, jakimi ją nazywamy, bardziej lub mniej czule, jest mnóstwo. Bo - na dobre czy na złe - ona jest najważniejsza. Choćby dlatego, że to z nią tworzymy naszą pierwszą relację. Biologiczną i społeczną. Z konsekwencjami, które ciągną się za nami przez całe życie. Jeśli relacja matki i dziecka jest prawidłowa, nie za bliska i nie za daleka, daje mu możliwość, by harmonijnie wzrastać, usamodzielnić się i wychodzić ze zmagań z życiem obronną ręką. Taka matka, nawet wtedy, gdy już jej z nami nie ma, zawsze daje wsparcie. Jeżeli jednak coś w układzie matka - córka czy matka - syn zostanie mocno zaburzone, będzie nam trudniej. Taka niezdrowa relacja wymaga przepracowania, byśmy mogli wziąć odpowiedzialność za siebie i zacząć żyć własnym życiem. Tylko czy to możliwe, zwłaszcza jeśli czujemy do matki złość i obwiniamy ją za to, jaka była w przeszłości? A co, jeśli nie respektuje granic, które próbujemy stawiać? Czy w ogóle warto odbudowywać taką więź? Poznaj prawdziwe historie o relacjach dorosłych dzieci z ich matkami. Może w którejś z nich odnajdziesz siebie? Książka zawiera komentarze Iwony Michalak-Jędrzejczak, psycholożki i psychoterapeutki „Książka, w której z pewnością odnajdzie kawałeczek siebie – każda z nas. Bo relacja matki i córki jest tłem codziennych wyborów, zachowań, dążeń i trudów każdej kobiety. Matka to książka napisana bardzo przystępnym językiem, zawierająca mnóstwo - z życia wziętych historii, które poruszają, wstrząsają, otwierają. Dzięki nim rozpoznajemy, jak bardzo potrafimy zapomnieć siebie, nieświadomie, w imię tego – by zasłużyć na miłość i akceptację swojej mamy”. Sylwia Kocoń, autorka książki Zranieni w dzieciństwie. Jak uleczyć matczyną lub ojcowską ranę „Książka jest niezwykle poruszająca i autentyczna. Przez pryzmat prawdziwych historii matek i dzieci czytelnicy mają szansę zgłębić złożoność i głębię relacji, które kształtują nasze życie od najmłodszych lat. Komentarze psychologa pomagają lepiej zrozumieć i przepracować własne doświadczenia. Całość inspiruje, wzrusza i skłania do refleksji nad najważniejszymi więziami w naszym życiu. Gorąco polecam wszystkim, którzy pragną zrozumieć siebie i swoich bliskich na głębszym poziomie”. Sylwia Sitkowska, psycholożka, autorka książek Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów i Przytul swoje wewnętrzne dziecko O książce w mediach: Charaktery.eu: „Do niedawna myślałam, że miałam normalne dzieciństwo, dopiero niedawno pojawiły się wspomnienia”. Jak relacja z toksyczną i narcystyczną matką wpływa na dorosłość? Newsweek.pl: Dagmara miała trudności z jedzeniem. Diagnoza lekarza ją zaskoczyła Lubimyczytac.pl: Przeczytaj fragment książki Medonet.pl: Jej choroba zaostrza się przy matce. Iza tylko czeka, aż ona umrze Wysokieobcasy.pl: Była spowiedniczką, księgową, kierowcą. Przyjmowała rolę w zależności od zachcianek matki Wyborcza.pl: "Funkcje" Kobieta.wp.pl: Bez matki nie umie funkcjonować. Jest dorosłą kobietą. Rozmowa Izabelą O'Sullivan Tygodnik Przegląd: Głos matki zawsze w głowie Rdc.pl (Kobiecy Wieczór): Kobiecy Wieczór: Kobiety dawniej i dziś, o zmieniającej się roli kobiet na przestrzeni lat Lm.pl: Opowieść o relacjach na całe życie. "Matka" Izabeli O'Sullivan
Matka wystarczająco dobra. Jak nie dać sobie wmówić, że inni wiedzą lepiej
Katarzyna Wasilewska
Odczaruj swoje macierzyństwo! Gdy zostajemy matkami, natychmiast zaczynamy się martwić. Dręczą nas pytania o to, czy robimy wszystko jak należy. Czy nasze dziecko dostaje od nas to, co powinno. Czy niczego ważnego nie zaniedbujemy. Trapią nas sprawy błahe i najwyższej wagi. Wszystko zaczyna się w dniu narodzin lub w ciąży, a kończy... Cóż, troska o dziecko i o jakość opieki, jaką mu zapewniłyśmy, dla niektórych z nas nie kończy się nigdy. Kultura masowa nam tego nie ułatwia, wciąż atakując kobiety na łamach prasy, radia, telewizji i internetu radami w stylu "matka powinna", "matce nie wolno". Dokładają nam znajomi i nawet obcy ludzie na ulicy. Bo przecież w dobrym tonie jest upominanie matek i ich pouczanie, prawda? Prawda. Znamy to. I mamy tego serdecznie dość! W pewnym momencie dochodzimy do ściany i do wniosku, że droga do własnego sposobu na macierzyństwo, do poczucia kompetencji w roli matki nie wiedzie tropem wyznaczonym przez świat, popkulturę, doświadczenia innych i "dobre" rady wszystkich dookoła. Prowadzi wyłącznie przez nasze wnętrze. I tą drogą autorka poprowadzi Cię w tej książce. Chciałaby, abyś po jej przeczytaniu była bardziej świadoma złożonych mechanizmów, które wpływają na Twoje poczucie własnej wartości i kompetencji macierzyńskich. Pragnie również, abyś umiała doceniać się za to, co robisz dobrze jako matka i jako kobieta. Mówi się nam od urodzenia, jak mamy żyć, jak się zachowywać, wychowywać dzieci. A przecież istotą jest to, byśmy znalazły własną drogę rozwoju! Także tego w roli matki. Jesteśmy silne i umiemy dać sobie radę bez tabunu ekspertów, którzy powiedzą nam, jak żyć. Ta książka pomaga uwierzyć w siebie i wyruszyć własną ścieżką do spełnionego, przebudzonego macierzyństwa. Małgosia Ohme, psycholożka, dziennikarka, podcasterka Praca z ojcami w fundacji Share the Care uświadamia mi, jak wysoko my, mamy, zawieszamy sobie poprzeczkę w obszarze macierzyństwa (zresztą w innych obszarach również). Niemożliwe do spełnienia oczekiwania są potęgowane przez inne matki i stają się przyczyną niepewności, frustracji, a nawet realnego cierpienia młodych mam. Lektura tej książki pozwala uspokoić swoje wnętrze, nabrać dystansu, a przede wszystkim zaufać sobie. Wzmacnia życzliwość dla samej siebie, dla swojego partnera. Buduje umiejętność radzenia sobie z trudami macierzyństwa bez niepotrzebnych wyrzutów sumienia, oceniania i ranienia samej siebie. Karolina Andrian, prezeska fundacji Share the Care Jako matki szukamy wsparcia, pokrzepienia, akceptacji dla swoich myśli i uczuć. Próbujemy urealniać oczekiwania wobec siebie, aby (trawestując Brunona Bettelheima) pozostać wystarczająco dobrą matką. Ta książka może być znakomitą pomocą na tej drodze. Autorka z wprawą i ze znawstwem tematu przywołuje różnorodne narracje i doświadczenia psychologiczne matek. Pomaga w poszukiwaniu satysfakcji i rodzicielskiej autoakceptacji. Anna Resler-Moskwa, psycholożka, terapeutka dzieci, młodzieży i rodzin Ta książka to brama do poszerzenia zaufania, jakim obdarzamy same siebie. Wszystkie mamy chcą dobrze dla swoich dzieci. Ale chyba wszystkie też znają uczucie wątpliwości: robimy "dobrze" czy "źle"? W swoich rodzicielskich decyzjach kierujemy się troską, miłością do dziecka i zaufaniem do siebie. I tego zaufania nam czasami brakuje! Ta książka pomaga je wzmocnić. Pomaga poczuć własną wartość, otworzyć się, zmienić ograniczające przekonania i odkryć swój wewnętrzny kompas. Maria Konarowska, aktorka O książce w mediach: Hellozdrowie.pl: "Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom" Twojstyl.pl: Mówimy o wystarczająco dobrych matkach, ale wciąż brakuje kategorii wystarczająco dobrego dziecka Polskieradio.pl: Matka "wystarczająco dobra". Jak nie złapać się w pułapkę ideału? Newsweek.pl: Sprawdź, czy popełniasz ten błąd. "Zatykamy sobie usta, milcząc o ważnych sprawach" Wprost.pl: Perfekcyjne macierzyństwo nie istnieje! Sprawdź, dlaczego pogoń za ideałem to pułapka Medonet.pl: "Należą ci się brawa, że w ogóle urodziłaś? Strasznie mnie to drażni!" Ostry Dyżur Literacki (podcast): Rozmowa z dr Katarzyną Wasilewską Mintmag.pl: Nie potrzebujesz złotych rad, by być mamą. Wystarczy, że jesteś sobą
Matka wystarczająco dobra. Jak nie dać sobie wmówić, że inni wiedzą lepiej
Katarzyna Wasilewska
Odczaruj swoje macierzyństwo! Gdy zostajemy matkami, natychmiast zaczynamy się martwić. Dręczą nas pytania o to, czy robimy wszystko jak należy. Czy nasze dziecko dostaje od nas to, co powinno. Czy niczego ważnego nie zaniedbujemy. Trapią nas sprawy błahe i najwyższej wagi. Wszystko zaczyna się w dniu narodzin lub w ciąży, a kończy... Cóż, troska o dziecko i o jakość opieki, jaką mu zapewniłyśmy, dla niektórych z nas nie kończy się nigdy. Kultura masowa nam tego nie ułatwia, wciąż atakując kobiety na łamach prasy, radia, telewizji i internetu radami w stylu "matka powinna", "matce nie wolno". Dokładają nam znajomi i nawet obcy ludzie na ulicy. Bo przecież w dobrym tonie jest upominanie matek i ich pouczanie, prawda? Prawda. Znamy to. I mamy tego serdecznie dość! W pewnym momencie dochodzimy do ściany i do wniosku, że droga do własnego sposobu na macierzyństwo, do poczucia kompetencji w roli matki nie wiedzie tropem wyznaczonym przez świat, popkulturę, doświadczenia innych i "dobre" rady wszystkich dookoła. Prowadzi wyłącznie przez nasze wnętrze. I tą drogą autorka poprowadzi Cię w tej książce. Chciałaby, abyś po jej przeczytaniu była bardziej świadoma złożonych mechanizmów, które wpływają na Twoje poczucie własnej wartości i kompetencji macierzyńskich. Pragnie również, abyś umiała doceniać się za to, co robisz dobrze jako matka i jako kobieta. Mówi się nam od urodzenia, jak mamy żyć, jak się zachowywać, wychowywać dzieci. A przecież istotą jest to, byśmy znalazły własną drogę rozwoju! Także tego w roli matki. Jesteśmy silne i umiemy dać sobie radę bez tabunu ekspertów, którzy powiedzą nam, jak żyć. Ta książka pomaga uwierzyć w siebie i wyruszyć własną ścieżką do spełnionego, przebudzonego macierzyństwa. Małgosia Ohme, psycholożka, dziennikarka, podcasterka Praca z ojcami w fundacji Share the Care uświadamia mi, jak wysoko my, mamy, zawieszamy sobie poprzeczkę w obszarze macierzyństwa (zresztą w innych obszarach również). Niemożliwe do spełnienia oczekiwania są potęgowane przez inne matki i stają się przyczyną niepewności, frustracji, a nawet realnego cierpienia młodych mam. Lektura tej książki pozwala uspokoić swoje wnętrze, nabrać dystansu, a przede wszystkim zaufać sobie. Wzmacnia życzliwość dla samej siebie, dla swojego partnera. Buduje umiejętność radzenia sobie z trudami macierzyństwa bez niepotrzebnych wyrzutów sumienia, oceniania i ranienia samej siebie. Karolina Andrian, prezeska fundacji Share the Care Jako matki szukamy wsparcia, pokrzepienia, akceptacji dla swoich myśli i uczuć. Próbujemy urealniać oczekiwania wobec siebie, aby (trawestując Brunona Bettelheima) pozostać wystarczająco dobrą matką. Ta książka może być znakomitą pomocą na tej drodze. Autorka z wprawą i ze znawstwem tematu przywołuje różnorodne narracje i doświadczenia psychologiczne matek. Pomaga w poszukiwaniu satysfakcji i rodzicielskiej autoakceptacji. Anna Resler-Moskwa, psycholożka, terapeutka dzieci, młodzieży i rodzin Ta książka to brama do poszerzenia zaufania, jakim obdarzamy same siebie. Wszystkie mamy chcą dobrze dla swoich dzieci. Ale chyba wszystkie też znają uczucie wątpliwości: robimy "dobrze" czy "źle"? W swoich rodzicielskich decyzjach kierujemy się troską, miłością do dziecka i zaufaniem do siebie. I tego zaufania nam czasami brakuje! Ta książka pomaga je wzmocnić. Pomaga poczuć własną wartość, otworzyć się, zmienić ograniczające przekonania i odkryć swój wewnętrzny kompas. Maria Konarowska, aktorka O książce w mediach: Hellozdrowie.pl: "Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom" Twojstyl.pl: Mówimy o wystarczająco dobrych matkach, ale wciąż brakuje kategorii wystarczająco dobrego dziecka Polskieradio.pl: Matka "wystarczająco dobra". Jak nie złapać się w pułapkę ideału? Newsweek.pl: Sprawdź, czy popełniasz ten błąd. "Zatykamy sobie usta, milcząc o ważnych sprawach" Wprost.pl: Perfekcyjne macierzyństwo nie istnieje! Sprawdź, dlaczego pogoń za ideałem to pułapka Medonet.pl: "Należą ci się brawa, że w ogóle urodziłaś? Strasznie mnie to drażni!" Ostry Dyżur Literacki (podcast): Rozmowa z dr Katarzyną Wasilewską Mintmag.pl: Nie potrzebujesz złotych rad, by być mamą. Wystarczy, że jesteś sobą
Naturalna pewność siebie. Siła, która zmieni Twoje życie
Tomasz Marzec
Śmiało krocz przez życie — odważnym szczęście sprzyja! Docenianie pewności siebie, czyli co możesz osiągnąć, gdy przestaniesz się bać Poszerzanie strefy komfortu, czyli jak przekraczać tysiące mentalnych granic Zdrowa dawka egoizmu, czyli dlaczego warto ignorować opinie otoczenia Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, ile sukcesów, przyjemności i przygód omija Cię w życiu tylko dlatego, że nie masz wystarczająco dużo odwagi, by realizować swoje potrzeby i plany? Dlatego, że nie masz wewnętrznej siły, by głośno powiedzieć, co myślisz, uderzyć pięścią w stół i żyć po swojemu? Jeśli tak, należysz prawdopodobnie do olbrzymiej rzeszy ludzi, którym brak naturalnej pewności siebie. To niezbyt dobra wiadomość: oznacza, że nigdy nie zrealizujesz w pełni swoich celów, nawet jeśli będziesz superinteligentny, bardzo sympatyczny, kulturalny, zdyscyplinowany, pomysłowy i co tam jeszcze chcesz... Te wszystkie zalety nie zostaną wykorzystane, jeśli obawa przed wzięciem odpowiedzialności za swoje decyzje okaże się silniejsza od potrzeby działania. Na szczęście istnieje także druga strona medalu: pewność siebie to coś, co możesz wyćwiczyć. Jeśli chcesz pozbyć się paraliżującego lęku i nieśmiałości, odrzucić niewłaściwe założenia, nauczyć się słuchać siebie i odpowiednio działać w sytuacjach stresujących lub konfliktowych, powinieneś koniecznie przeczytać tę książkę. Jej autor na własnej skórze przetestował opisane tu metody, zmierzył się z frustracją, strachem i odrzuceniem. Dobrze wie, o czym pisze, i wie, jak Ci pomóc. Weź swoje życie we własne ręce! Waga pewności siebie Pewność siebie od kuchni Zdrowe podejście do śmiałości Strefa komfortu Przejmowanie się innymi Przejmowanie się sobą
Naturalna pewność siebie. Siła, która zmieni Twoje życie
Tomasz Marzec
Śmiało krocz przez życie — odważnym szczęście sprzyja! Docenianie pewności siebie, czyli co możesz osiągnąć, gdy przestaniesz się bać Poszerzanie strefy komfortu, czyli jak przekraczać tysiące mentalnych granic Zdrowa dawka egoizmu, czyli dlaczego warto ignorować opinie otoczenia Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, ile sukcesów, przyjemności i przygód omija Cię w życiu tylko dlatego, że nie masz wystarczająco dużo odwagi, by realizować swoje potrzeby i plany? Dlatego, że nie masz wewnętrznej siły, by głośno powiedzieć, co myślisz, uderzyć pięścią w stół i żyć po swojemu? Jeśli tak, należysz prawdopodobnie do olbrzymiej rzeszy ludzi, którym brak naturalnej pewności siebie. To niezbyt dobra wiadomość: oznacza, że nigdy nie zrealizujesz w pełni swoich celów, nawet jeśli będziesz superinteligentny, bardzo sympatyczny, kulturalny, zdyscyplinowany, pomysłowy i co tam jeszcze chcesz... Te wszystkie zalety nie zostaną wykorzystane, jeśli obawa przed wzięciem odpowiedzialności za swoje decyzje okaże się silniejsza od potrzeby działania. Na szczęście istnieje także druga strona medalu: pewność siebie to coś, co możesz wyćwiczyć. Jeśli chcesz pozbyć się paraliżującego lęku i nieśmiałości, odrzucić niewłaściwe założenia, nauczyć się słuchać siebie i odpowiednio działać w sytuacjach stresujących lub konfliktowych, powinieneś koniecznie przeczytać tę książkę. Jej autor na własnej skórze przetestował opisane tu metody, zmierzył się z frustracją, strachem i odrzuceniem. Dobrze wie, o czym pisze, i wie, jak Ci pomóc. Weź swoje życie we własne ręce! Waga pewności siebie Pewność siebie od kuchni Zdrowe podejście do śmiałości Strefa komfortu Przejmowanie się innymi Przejmowanie się sobą
Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko
Aleksandra Milczarek
Mamo, tato, ja dorastam. Czy możecie mi w tym pomóc? Okres nastoletni to szczególny czas w życiu młodego człowieka. Intensywnie rośnie, mocno zmienia się jego ciało. Zdecydowane zmiany zachodzą również w jego mózgu i osobowości, jako że dziecko "przepoczwarza się" w dorosłego. Te lata często bywają bardzo trudne, zarówno dla samego nastolatka, jak i dla jego rodziców, a także nauczycieli, opiekunów i wszystkich osób, które żyją albo pracują z prawie dorosłymi ludźmi. Jak wspierać nastolatków w ich podróży ku dojrzałości? Jak samemu przy tym nie zwariować? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce. Poradnik, napisany przez doświadczoną psychoterapeutkę, został podzielony na trzy zasadnicze części. Pierwsza opowiada o tym, co się dzieje z osobą, która dorasta ― jak się zmienia fizycznie, emocjonalnie i pod względem osobowości i jaką rolę w tej przemianie odgrywają relacje społeczne. W drugiej części mowa o charakterystycznych dla okresu nastoletniego problemach i o tym, jak wspomagać doświadczającego ich młodego człowieka. Trzecia natomiast jest poświęcona wiernym towarzyszom nastoletniej przemiany i doświadczeń z nią związanych, czyli rodzicom ― ich dobrostan bowiem ma niebagatelne znaczenie dla samopoczucia zmagającej się z wyzwaniami dorastania pociechy. Ten poradnik to nawigacja po skomplikowanym świecie nastolatków! Towarzyszenie swojemu dziecku w podróży do dorosłości to wielkie wyzwanie. Łatwo się po drodze zagubić. Potrzebne są drogowskazy i dobry ekwipunek. Ta książka pokazuje rodzicom, jakie trudności pokonuje w tej podróży ich nastoletnie dziecko. Wyposaża ich w rozumienie i empatię. Dzięki takiemu przewodnikowi będą potrafili lepiej wspierać dziecko, ale też zadbać o siebie. Bo tylko silni mogą dać siłę. Monika Sajkowska, ekspertka w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Nastolatki na rozdrożu to kompendium wiedzy dla rodziców na temat okresu dorastania, a także radzenia sobie z trudnościami w relacji z nastolatkiem. Autorka, posługując się przystępnym językiem, zaprasza do refleksji nad wyzwaniami związanymi z przekształcaniem się relacji rodzic – dziecko w relację rodzic – młody dorosły. Wykazuje się przy tym zrozumieniem i wyrozumiałością dla obu stron. Zawarte w książce treści opiera na połączeniu własnej wiedzy psychologicznej z wieloletnią praktyką w pracy interwencyjnej, wychowawczej i psychoterapeutycznej z młodzieżą i rodzicami. Na uwagę zasługuje szczególnie rozdział, w którym podpowiada, jak rodzic może się zatroszczyć o siebie, będąc istotnym podmiotem w relacji nie tylko z nastolatkiem, ale także ze sobą. Nina Szalas, doktor nauk medycznych, kierowniczka do spraw dydaktyki w Centrum CBT, psychoterapeutka, superwizorka Nastolatki na rozdrożu to niezwykle cenna pozycja, obejmuje szerokie spektrum wątków i tematów związanych z okresem dorastania, budzących silne emocje i u nastolatków, i u ich opiekunów (finanse, używki, przemoc rówieśnicza, seksualność i inne). Co ważne, autorka z wielką empatią uwzględnia perspektywę zarówno młodych ludzi, jak i rodziców, którzy równolegle z własnymi dziećmi wchodzą na nowy etap swojego życia. W sposób wyważony, ale też konkretny podpowiada, jak podejść do rozwiązywania problemów i jak dbać o swój (!) rodzicielski dobrostan, wzmacnia przy tym u rodziców poczucie wpływu, aby oni z kolei mogli mądrze i dojrzale wspierać dorastające dzieci. Dodatkowymi atutami książki są bezpośredni styl i autentyczność autorki, a także liczne realne przykłady. Serdecznie polecam jako psychoterapeutka i mama dwóch nastolatek. Urszula Sołtys-Para, psychoterapeutka, autorka książek: Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać, Przebodźcowani. Szukając siebie w świecie nadmiaru O książce w mediach: SKRAWKI: Gdy przychodzi córka i mówi, że jest chłopcem... "Ich świat się zmienił" Medonet.pl: 12-latka wyznała rodzicom, że czuje się chłopcem. "Mówcie do mnie »Zuz« Medonet.pl: Nagły telefon ze szkoły: proszę odebrać pijaną Julkę. Ale przekraczanie granic zaczęło się wcześniej Psychologiaprzykawie: Jak wspierać dorastające dziecko? Charaktery.eu: Jak reagować na przemoc rówieśniczą? Co możesz zrobić, kiedy Twoje dziecko jest ofiarą prześladowania czy bullyingu albo agresorem? Skorzystaj z podpowiedzi specjalistki! Instytut Mindset: „Wiesz, że dojrzewa, gdy z dnia na dzień staje się kosmitą” - wywiad z Aleksandrą Mjlczarek Hellozdrowie.pl:„Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania” Dr Agnieszka Kozak w rozmowie z Aleksandrą Milczarek: Rodzice i nastolatki na rozdrożu Wspólne Słowa: „Nastolatki na rozdrożu”. Rozmowa z Aleksandrą Milczarek Psycholog Pisze (Psychologia na co dzień): O dzieciakach i nastolatkach w kryzysie psychicznym. Na życiowym rozdrożu.
Psychologia relacji, czyli jak budować świadome związki z partnerem, dziećmi i rodzicami
Mateusz Grzesiak
Wszystko, co dobre i złe w człowieku, bierze się z najwcześniejszego etapu życia — życia w rodzinie. To właśnie ona daje mentalny, emocjonalny, relacyjny i moralny kręgosłup, z którym młoda osoba rusza w świat. Jeśli ten ekwipunek okaże się słabej jakości, prawdopodobieństwo bycia szczęśliwym i odnoszącym sukcesy dorosłym znacznie spada. Nieuleczone rany rodziców przechodzą na nieświadome dzieci, które bez odpowiednich wzorców nie radzą sobie w życiu tak, jakby mogły. Aż 40% polskich małżeństw się rozwodzi, często bez dojrzałości i klasy. Niektóre rodzinne spory ciągną się latami. Problemy z domu przenosimy na pracę, przez co cierpimy, chorujemy, a nawet tracimy poczucie sensu życia i nadzieję na przyszłość. Dlaczego tak się dzieje? Bo nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Używamy słów jedynie do wymiany uwag i informacji albo do ranienia innych. Tymczasem umiejętnie przeprowadzony dialog to potężny sprzymierzeniec w budowaniu świadomych związków z osobami, które są dla nas najważniejsze. Ten dialog jest oparty na sprawdzonej naukowo, psychologicznej wiedzy, podanej w przystępny sposób. I dlatego właśnie powstała ta książka — spisano w niej w jednym miejscu reguły tworzenia świadomych związków. Pomoże Ci ona uniknąć wielu konfliktów z bliskimi i uleczyć niedziałające relacje. Być może ochroni przed niepotrzebnym rozstaniem. Bez dwóch zdań ułatwi komunikację z bliskimi, usprawni emocje między Wami, powie dokładnie, jak i co robić w sytuacjach rodzinnych. To piękna książka z fascynującą, potrzebną do życia wiedzą.