Suchergebnisse
Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16
Jarosław Jankowski
Sprawdź, kim jesteś Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego jeden człowiek świetnie sprawdza się w roli menedżera, inny zaś nie jest w stanie przekazać podwładnym swoich poleceń w jasny sposób i tylko wprowadza chaos? Co sprawia, że niektórzy z nas kochają wyliczenia i tabelki, inni zaś wolą improwizować i zdają się na intuicję? Czemu jedni są zwykle głośni i otwarci, inni zaś cisi i nieśmiali? Pewnie odpowiesz, że po prostu rodzimy się różni. To prawda, ale czy wiesz, że te różnice można usystematyzować, a każdego z nas przyporządkować do jednego z szesnastu typów osobowości? Zachowania i postawy niektórych ludzi wykazują niewiarygodnie duże podobieństwa, mimo że mają oni całkiem odmienne doświadczenia życiowe. Zastanawiało to wielu myślicieli na przestrzeni wieków. Przyczyny tych podobieństw trafnie wyjaśnił szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung. W tej książce znajdziesz test oparty na teorii Junga. Rozwiąż go, a dowiesz się, jaki jest typ Twojej osobowości. Pomoże Ci to uniknąć wielu pułapek oraz dobrze wykorzystać osobisty potencjał. Ułatwi Ci również podejmowanie decyzji dotyczących edukacji i pracy oraz budowanie zdrowych relacji z ludźmi. Jarosław Jankowski — magister pedagogiki ukończonej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwent programu Executive MBA prowadzonego przez Dominican University, Brennan School of Business. Dyrektor do spraw badań i rozwoju w międzynarodowej organizacji pozarządowej. Przedsiębiorca i działacz społeczny. Popularyzator wiedzy o typach osobowości, twórca polskiej typologii osobowości ID16
Ajurweda w praktyce. Jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia
Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Moc ajurwedy w Twoich rękach! Najważniejsze koncepcje ajurwedy i ich aspekty praktyczne, czyli po co nam ta wiedza Diagnozowanie chorób, czyli jak dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się z duszą i ciałem Leczenie i profilaktyka, czyli na czym polega prawdziwa moc ajurwedy Tajemniczy termin ajurweda powstał ze złożenia dwóch sanskryckich słów: ajur, czyli życie, oraz veda, czyli wiedza, nauka. Ta starożytna nauka o życiu i długowieczności jest jednak zdecydowanie czymś więcej, niż wynikałoby z jej nazwy. Jej podstawą jest założenie, że wszechświat i wszystko, co się w nim znajduje, jest ze sobą wzajemnie powiązane, a wnętrze ludzkiego organizmu jest odzwierciedleniem wszechświata. Z tych podstaw filozoficznych wypływa przekonanie, że stan ciała i umysłu konkretnej osoby zależą od dostrojenia oddziaływań między nią a jej otoczeniem, naturą i całym kosmosem. Autorzy tej książki pokazują, jak tę harmonię osiągnąć w praktyce. Podpowiadają, co robić, by czuć się zdrowym i spełnionym, zapobiegać chorobom i odnaleźć równowagę między pracą zawodową, życiem prywatnym oraz aktywnością fizyczną i umysłową. Oprócz omówienia założeń ajurwedy znajdziesz tu wskazówki dietetyczne, metody diagnozowania różnego typu zaburzeń, podstawowe ćwiczenia oddechowe, przepisy i nieco informacji o ziołolecznictwie. Najważniejsze jest jednak coś innego: ta książka pokazuje, jak spojrzeć na własne życie, by dostrzec w nim pewne - pozytywne i negatywne - uwarunkowania. I uczy, jak dzięki ajurwedzie stać się spokojniejszym, szczęśliwszym człowiekiem. Czym jest ajurweda? Pięć żywiołów i trzy dosze Dwadzieścia właściwości i sześć smaków Siedem dhatus, prakriti i vrikriti Parinama, brahmana i langhana Trzy filary ajurwedy i trzy środki diagnozy Dieta równoważąca doszę vata, doszę pitta i doszę kapha Lista produktów równoważących doszę vata, doszę pitta i doszę kapha Ziołolecznictwo i asany Pranajama i medytacja Kwestionariusz diagnostyczny i kilka prostych przepisów Ajurweda na co dzień - Twój własny sposób na zdrowie!
Ajurweda w praktyce. Jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia
Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Moc ajurwedy w Twoich rękach! Najważniejsze koncepcje ajurwedy i ich aspekty praktyczne, czyli po co nam ta wiedza Diagnozowanie chorób, czyli jak dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się z duszą i ciałem Leczenie i profilaktyka, czyli na czym polega prawdziwa moc ajurwedy Tajemniczy termin ajurweda powstał ze złożenia dwóch sanskryckich słów: ajur, czyli życie, oraz veda, czyli wiedza, nauka. Ta starożytna nauka o życiu i długowieczności jest jednak zdecydowanie czymś więcej, niż wynikałoby z jej nazwy. Jej podstawą jest założenie, że wszechświat i wszystko, co się w nim znajduje, jest ze sobą wzajemnie powiązane, a wnętrze ludzkiego organizmu jest odzwierciedleniem wszechświata. Z tych podstaw filozoficznych wypływa przekonanie, że stan ciała i umysłu konkretnej osoby zależą od dostrojenia oddziaływań między nią a jej otoczeniem, naturą i całym kosmosem. Autorzy tej książki pokazują, jak tę harmonię osiągnąć w praktyce. Podpowiadają, co robić, by czuć się zdrowym i spełnionym, zapobiegać chorobom i odnaleźć równowagę między pracą zawodową, życiem prywatnym oraz aktywnością fizyczną i umysłową. Oprócz omówienia założeń ajurwedy znajdziesz tu wskazówki dietetyczne, metody diagnozowania różnego typu zaburzeń, podstawowe ćwiczenia oddechowe, przepisy i nieco informacji o ziołolecznictwie. Najważniejsze jest jednak coś innego: ta książka pokazuje, jak spojrzeć na własne życie, by dostrzec w nim pewne - pozytywne i negatywne - uwarunkowania. I uczy, jak dzięki ajurwedzie stać się spokojniejszym, szczęśliwszym człowiekiem. Czym jest ajurweda? Pięć żywiołów i trzy dosze Dwadzieścia właściwości i sześć smaków Siedem dhatus, prakriti i vrikriti Parinama, brahmana i langhana Trzy filary ajurwedy i trzy środki diagnozy Dieta równoważąca doszę vata, doszę pitta i doszę kapha Lista produktów równoważących doszę vata, doszę pitta i doszę kapha Ziołolecznictwo i asany Pranajama i medytacja Kwestionariusz diagnostyczny i kilka prostych przepisów Ajurweda na co dzień - Twój własny sposób na zdrowie!
Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć. Wydanie II rozszerzone
Justyna Jessa
Jedzenie na zdrowie Wychowanie dziecka to wielkie, piękne, ale też trudne zadanie. Trudniejsze, jeśli dziecko jest specyficzne - takie, u którego stwierdzono występowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że neurologicznym i psychicznym objawom autyzmu towarzyszą nierzadko problemy fizjologiczne, najczęściej gastroenterologiczne, immunologiczne i laryngologiczne. Dolegliwości zdrowotne nie pozostają bez wpływu na kondycję umysłową i zachowanie osób autystycznych. Dlatego nie powinno się ich ignorować, przeciwnie - warto w szczególny sposób dbać o fizyczny dobrostan autystyka. Jak? Niebanalne znaczenie ma tu odpowiednia dieta. Pozytywny wpływ dostosowania diety do szczególnych potrzeb raportują kolejni rodzice dzieci w spektrum. Dostępnych jest również coraz więcej badań wskazujących dość jasno, których składników pokarmowych unikać, a po które warto sięgać. W przewodniku dla rodziców małych autystyków pisze o tym szczegółowo dr Justyna Jessa. Powołuje się przy tym na wyniki własnej pracy badawczej i odnosi do polskiej i światowej literatury poświęconej zagadnieniom powiązania stanu zdrowia i jakości życia osób autystycznych z ich dietą. Podpowiada, jakie badania warto wykonać, by mieć podstawy do dietetycznej interwencji. Wskazówki te uzupełnia poradami w formie konkretnych przepisów kulinarnych, które eliminują niekorzystne składniki na rzecz ich dobroczynnych zamienników.
Księga związków, podrywu i seksu dla mężczyzn
Krzysztof Król
Sprawdź w specjalnie przygotowanym quizie, jaka jest Twoja wiedza na temat kobiet! Przeczytaj wywiad z autorem książki - Krzysztofem Królem >> Jest jedyne pytanie, na które nie znam odpowiedzi — czego chcą kobiety? Zygmunt Freud, po trzydziestu latach studiowania ludzkiej psychiki "Księga związków, podrywu i seksu dla mężczyzn" napisana jest prostym, zrozumiałym językiem i w moim przekonaniu spełnia swoja edukacyjną rolę. Tematyka damsko-męska i seksualność to nie tylko, a w Polsce niestety szczególnie, kolorowe czasopisma - ale o czym świadczy książka Krzysztofa Króla - ujęcie tych zagadnień od strony doświadczonego psychologa i praktyka. Ma ona duże walory pedagogiczne, przekazuje i otwiera Czytelnikowi szeroko drzwi do bliższego poznania swojego ciała i seksualności. Jest godna polecenia nie tylko młodzieży, ale również edukatorom, pedagogom, a nawet dorosłym – wiedzy nigdy nie za dużo, a wzajemnych relacji w sferze seksu uczymy się przez całe życie. Seksuolog, prof. dr hab. n. med. Zygmunt Zdrojewicz No właśnie, a czy Ty wyobrażasz sobie, że może istnieć tylko jedna książka, w której znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania dotyczące kobiet? Zapytasz: Zerwała ze mną dziewczyna – jak sprawić, aby do mnie wróciła? Jak poderwać każdą dziewczynę, którą zobaczę na ulicy? Jak zapewnić kobiecie tak dobry seks, że zacznie opowiadać o mnie wszystkim koleżankom? Jak sprawić, aby dziewczyna, którą kocham, zawsze chciała być ze mną? Jak radzić sobie z KAŻDYM problemem w związku? W jaki sposób mogę podnieść swoją samoocenę? Jak zdobyć odwagę, aby z każdą kobietą rozmawiać jak ze starym kumplem? Jakim człowiekiem mam być, aby dziewczyny same na mnie leciały? Jak się ubrać? Jak urządzić mieszkanie? Jak zaplanować randki? i właśnie tutaj znajdziesz odpowiedzi. Masz właśnie szansę zdobyć pierwszą wydaną na świecie, tak wypełnioną wiedzą KSIĘGĘ, w której zebrana jest wiedza stu książek, tysięcy godzin doświadczenia i dziesiątek szkoleń na temat relacji z kobietami. Czy chcesz mieć na swojej półce księgę, która będzie dla Ciebie w każdej chwili jak kumpel Don Juan mieszkający w pokoju obok, którego pytasz o poradę, gdy wychodzisz na randkę? …a dodatkowo on ma zawsze rację? Kobiety. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego kiedy Ty starasz się, kupujesz prezenty, prawisz komplementy, robisz dla nich wszystko, one olewają Cię jeszcze bardziej? Dlaczego kłóciliście się z dziewczyną lub dlaczego ona Cię rzuciła? Dlaczego jesteś zazdrosny? Dlaczego niektórzy mają piękne, wspaniałe kobiety, a niektórzy nie? Jeśli Twoje relacje z płcią piękną przypominają kłębek wełny, którym właśnie skończył bawić się kot, a popełniane błędy mają 100% szans na powtórkę — dobrze trafiłeś! Ta wielka księga zawiera odpowiedzi na WSZYSTKIE Twoje pytania w kwestii kobiet i jest jak rozmowa z dobrym kumplem. Takim najfajniejszym gościem w mieście, za którym piszczą dziewczyny i któremu chce się z jakichś powodów z Tobą gadać. Z tą różnicą, że Autorowi NAPRAWDĘ chce się z Tobą gadać. Kilkadziesiąt dni — tyle potrzebujesz, by przejść z Autorem teoretyczny i praktyczny trening obcowania z płcią piękną. Tylko tyle czasu, by dotrzeć do takiej jakości w Twoim randkowym i partnerskim życiu, o jakiej dziś tylko marzysz. Biorąc tę książkę do ręki, właśnie zacząłeś tę zmianę — zmianę w mężczyznę, który zaprojektował swoje życie tak, aby być szczęśliwym człowiekiem! Relacje damsko-męskie od A do Z, z dłuższym przystankiem w punkcie G Wszystko, co powinien był powiedzieć Ci ojciec. Coś, czego o kobietach nie powiedziała Ci matka. Ich śliczne główki, czyli psychologia kobiet. Niezbędne kroki, które musisz wykonać, by poderwać dziewczynę …również bez wypowiedzenia choćby jednego słowa. Tworzenie więzi i węzłów (dla zaawansowanych). Robótki ręczne i cała sfera erotyczna. Jak zapewnić orgazm KAŻDEJ kobiecie, zawsze i wszędzie. Coś, co pozwoli Ci zdobyć 90% kobiet — nie kasa ani wygląd. Tworzenie związku, pokonywanie problemów i całe to "życie długo i szczęśliwie"! Na koniec powiem Ci, że jest to PIERWSZA na świecie książka, którą możesz pokazać kobietom bez cienia skrępowania. Nie znajdziesz w niej manipulacji, hipnozy, oszukiwania i głupich technik dla mięczaków, którym po prostu brakuje przysłowiowych "jaj", aby być prawdziwym mężczyzną. Znajdziesz natomiast sprawdzone na całym świecie zasady, porady, przykłady i odpowiedzi na pytania, które mogą zrodzić się w Twojej głowie. Jest to zatem jedyna na świecie księga, ucząca jak stać się mężczyzną, który swoją osobą NATURALNIE przyciąga kobiety! UNIKAT! Natychmiast zobacz spis treści — uważaj na SZOK! Ps: Na zdjęciach Krzysztof Król, autor książki, w towarzystwie pięknych kobiet... Patron medialny książki:
Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią
Monika Kotlarek
Poradnik i ćwiczenia dla osób z osobowością borderline oraz ich bliskich i opiekunów Przewodnik po życiu na krawędzi Borderline, czyli w pełnym brzmieniu borderline personality disorder. Po polsku: osobowość chwiejna emocjonalnie podtypu granicznego. Brzmi poważnie? Słusznie, bo sprawa jest poważna. Życie z borderline można porównać do wiecznego balansowania nad przepaścią, w ciągłym lęku, że kolejny krok może oznaczać upadek. Góra – dół. Góra – dół. Radość – smutek – wściekłość – depresja – obojętność. Tak opisuje to autorka. Przez cały czas, w każdej sekundzie - bo o ile chorzy zmagający się z chorobą dwubiegunową doświadczają przynoszących krótkotrwałą ulgę stanów pomiędzy skrajnymi wahaniami nastroju, o tyle osoby z borderline są pozbawione nawet tej odrobiny komfortu. Borderline nie jest chorobą, a typem osobowości. Co oznacza, że - inaczej niż w przypadku depresji czy zaburzeń lękowych - nie da się go wyleczyć w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Z borderline trzeba nauczyć się żyć, a pomóc w tym może odpowiednia terapia. Monika Kotlarek, oprócz podpartych rzetelną wiedzą naukową obserwacji na temat borderline, zawarła w książce także historie osób, u których zdiagnozowano ten podtyp osobowości. Stworzyła w ten sposób swoisty przewodnik po życiu z borderline, przydatny dla samych chorych, ale także dla ich bliskich czy terapeutów. Przewodnik, który pomoże zrozumieć i wesprzeć - bez szufladkowania ani stygmatyzowania. Borderline - objawy i przyczyny - Monika Kotlarek Gosia Ohme | Kafka odc. 345
Druga szansa, czyli jak odzyskać swoją byłą partnerkę
Marcin Szabelski
Opanuj emocje i włącz myślenie Bądź najlepszą wersję siebie Zacznij uwodzić jak specjalista Wskrześ dawne uczucia, wspomnienia i sentymenty Odzyskaj swoją byłą (jeśli wciąż tego chcesz) Ta książka jest dla Ciebie... ...jeśli w Twoim słowniku "sex" wciąż wiąże się z "ex" Stało się. Powiedziała Ci to. "Już Cię nie kocham". "Poznałam kogoś innego". Propozycja "Zostańmy przyjaciółmi" (czy ktokolwiek w to wierzy?) była gwoździem do trumny. Twój stabilny świat rozsypał się niczym domek z kart i nie ma już więcej "was". W głowie tłucze się wciąż uparte dlaczego, dlaczego, dlaczego....? No, Bracie, wystarczy. Co się stało to się nie odstanie. Jeśli po kilku tygodniach lub miesiącach bez swojej dziewczyny/żony/kochanki wciąż nie widzisz ile pięknych, zmysłowych, długonogich blond czy rudych możliwości daje Ci życie, to może faktycznie warto ją odzyskać. Po to, żeby sprobować jeszcze raz, by sprawdzić, czy stara miłość nie rdzewieje, albo po prostu - utrzeć jej nosa. My tu nie oceniamy. My tu pomagamy! Jeśli niczego nie popsujesz, to jakbyś już ją miał. Czemu tak uważamy? Bo już tam byłeś! Byłeś w jej obwodach emocjonalnych, neuronach, myślach i majtkach. Nawet jeśli to gdzieś w niej zasnęło jak rycerze śpiący pod Giewontem, to jest szansa obudzić w niej to na nowo. To Twoja przewaga konkurencyjna. Przestań się mazać. Nie gnij w łóżku. Skończ z zadręczaniem siebie i przyjaciół. Przewartościuj spojrzenie na waszą relację i - pamiętaj - bez względu na to, co się stanie, będzie tylko lepiej. Twoim celem jest ona. Ale Twoim głównym celem jesteś TY!
Druga szansa, czyli jak odzyskać swoją byłą partnerkę
Marcin Szabelski
Opanuj emocje i włącz myślenie Bądź najlepszą wersję siebie Zacznij uwodzić jak specjalista Wskrześ dawne uczucia, wspomnienia i sentymenty Odzyskaj swoją byłą (jeśli wciąż tego chcesz) Ta książka jest dla Ciebie... ...jeśli w Twoim słowniku "sex" wciąż wiąże się z "ex" Stało się. Powiedziała Ci to. "Już Cię nie kocham". "Poznałam kogoś innego". Propozycja "Zostańmy przyjaciółmi" (czy ktokolwiek w to wierzy?) była gwoździem do trumny. Twój stabilny świat rozsypał się niczym domek z kart i nie ma już więcej "was". W głowie tłucze się wciąż uparte dlaczego, dlaczego, dlaczego....? No, Bracie, wystarczy. Co się stało to się nie odstanie. Jeśli po kilku tygodniach lub miesiącach bez swojej dziewczyny/żony/kochanki wciąż nie widzisz ile pięknych, zmysłowych, długonogich blond czy rudych możliwości daje Ci życie, to może faktycznie warto ją odzyskać. Po to, żeby sprobować jeszcze raz, by sprawdzić, czy stara miłość nie rdzewieje, albo po prostu - utrzeć jej nosa. My tu nie oceniamy. My tu pomagamy! Jeśli niczego nie popsujesz, to jakbyś już ją miał. Czemu tak uważamy? Bo już tam byłeś! Byłeś w jej obwodach emocjonalnych, neuronach, myślach i majtkach. Nawet jeśli to gdzieś w niej zasnęło jak rycerze śpiący pod Giewontem, to jest szansa obudzić w niej to na nowo. To Twoja przewaga konkurencyjna. Przestań się mazać. Nie gnij w łóżku. Skończ z zadręczaniem siebie i przyjaciół. Przewartościuj spojrzenie na waszą relację i - pamiętaj - bez względu na to, co się stanie, będzie tylko lepiej. Twoim celem jest ona. Ale Twoim głównym celem jesteś TY!
Dzikie dziecko. Jak wspierać rozwój psychoruchowy dziecka w zgodzie z naturą
Leszek Naziemiec
Dzikie dziecko rozwija się w zgodzie ze swoją naturą Ta książka powstała przede wszystkim z myślą o rodzicach, którym właśnie urodziło się dziecko. Przedstawione w niej pomysły i idee mogą być stosowane w domu i poza nim, w żłobku, przedszkolu i pierwszych klasach szkoły podstawowej. Przydadzą się również terapeutom, którzy na co dzień pracują z niemowlętami i maluchami, dbając o ich aparat ruchu. Żyjemy w warunkach diametralnie innych od tych, w których na świecie pojawił się nasz gatunek. Cywilizacja zmieniła bardzo dużo ― także sposób, w jaki opiekujemy się dziećmi. Umieszczamy je w różnego rodzaju nosidłach, fotelikach i bujakach, uczymy chodzić w butach, korygujemy postawę i sposób, w jaki chodzą czy siedzą. To wszystko wyrazy troski o najmłodszych, które jednak... nie zawsze są dla nich dobre. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak w zgodzie z naturą wspomóc rozwój sensomotoryczny swojego dziecka ― ten poradnik jest dla Ciebie!
Orestes Kowalski
Dlaczego lepiej być weganinem Paul McCartney stwierdził kiedyś, że gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem. Może. Może powiedział to Paul, a może jego żona Linda. Może gdyby ubojnie zwierząt były ze szkła, wielu z nas porzuciłoby jedzenie ich ciał. A może ludzie machnęliby ręką i nadal konsumowaliby mięso i produkty odzwierzęce, nawet jeśli nie mogliby dłużej usprawiedliwiać się niewiedzą. Zaraz, zaraz! Przecież w internecie jest mnóstwo informacji. Filmy z rzeźni są dostępne na YouTube, wystarczy jedno kliknięcie... Rzeźnie MAJĄ szklane ściany, co nie powstrzymuje większości ludzi od konsumpcji mięsa. Czyżby wiedza niczego w tym zakresie nie zmieniła? Czyżby ludzie byli po prostu okrutni i nic nie mogło zmienić ich postawy? Weganie, którzy porzucili mięso i produkty odzwierzęce z przyczyn ideowych, mają często skłonność do piętnowania mięso- i nabiałożerców jako osób niemoralnych. Część środowiska wegan lubi uważać się za lepszych. W końcu MY nie krzywdzimy zwierząt. Tylko czy taka postawa daje coś poza poczuciem wyższości? Czy może doprowadzić do zmiany zwyczajów żywieniowych większości społeczeństwa? Owszem, rezygnacja z produktów odzwierzęcych jest decyzją głęboko etyczną, ale droga do jej podjęcia nie wiedzie przez upokarzanie mięsożerców. Właściwą postawą weganina wobec przyszłego weganina powinno być argumentowanie. Odpowiednimi, logicznymi argumentami można dotrzeć do wielu potencjalnych wegan i pomóc im stać się faktycznymi weganami. Ta książka powstała właśnie po to, by przekonać nieprzekonanych.
Orestes Kowalski
Dlaczego lepiej być weganinem Paul McCartney stwierdził kiedyś, że gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem. Może. Może powiedział to Paul, a może jego żona Linda. Może gdyby ubojnie zwierząt były ze szkła, wielu z nas porzuciłoby jedzenie ich ciał. A może ludzie machnęliby ręką i nadal konsumowaliby mięso i produkty odzwierzęce, nawet jeśli nie mogliby dłużej usprawiedliwiać się niewiedzą. Zaraz, zaraz! Przecież w internecie jest mnóstwo informacji. Filmy z rzeźni są dostępne na YouTube, wystarczy jedno kliknięcie... Rzeźnie MAJĄ szklane ściany, co nie powstrzymuje większości ludzi od konsumpcji mięsa. Czyżby wiedza niczego w tym zakresie nie zmieniła? Czyżby ludzie byli po prostu okrutni i nic nie mogło zmienić ich postawy? Weganie, którzy porzucili mięso i produkty odzwierzęce z przyczyn ideowych, mają często skłonność do piętnowania mięso- i nabiałożerców jako osób niemoralnych. Część środowiska wegan lubi uważać się za lepszych. W końcu MY nie krzywdzimy zwierząt. Tylko czy taka postawa daje coś poza poczuciem wyższości? Czy może doprowadzić do zmiany zwyczajów żywieniowych większości społeczeństwa? Owszem, rezygnacja z produktów odzwierzęcych jest decyzją głęboko etyczną, ale droga do jej podjęcia nie wiedzie przez upokarzanie mięsożerców. Właściwą postawą weganina wobec przyszłego weganina powinno być argumentowanie. Odpowiednimi, logicznymi argumentami można dotrzeć do wielu potencjalnych wegan i pomóc im stać się faktycznymi weganami. Ta książka powstała właśnie po to, by przekonać nieprzekonanych.
Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic
Paulina Pawłowska
Nastolatek - już nie dziecko, jeszcze nie dorosły, jak się z nim porozumieć? Okres nastoletni to trudny czas. Zarówno dla dorastającego człowieka, jak i dla jego rodziców. To ten moment, kiedy znika dobrze nam znane dziecko, a w jego miejsce pojawia się osoba, która może i przypomina naszą pociechę fizycznie, ale psychicznie... Zrozumienie nastolatków wydaje się pozostawać poza naszym zasięgiem. Mimo wszystko próbujemy - i co jakiś czas zadajemy najbardziej znielubione przez nich pytanie: jak było w szkole? Wiemy, że ono nie pomaga w nawiązaniu kontaktu, ale nadal po nie sięgamy, ponieważ brakuje nam pomysłu na to, co innego można zrobić, by zbliżyć się do nastolatka. Wbrew temu, co czasem możemy odczuwać, jako rodzice wcale nie jesteśmy bezradni wobec nieoczywistego toku myślenia i zachowania naszych dzieci. Kluczem do ich zrozumienia jest poświęcenie odrobiny czasu na to, by się dowiedzieć, czego naprawdę potrzebują nastolatki, a czego zupełnie nie. Jakie pytania mogą wywołać u nich frustrację, a które będą wstępem do pogłębionej rozmowy. Jakiego rodzaju wsparcia rzeczywiście oczekują od nas nastolatki, a czego wolą z naszej strony uniknąć? Z tym poradnikiem będzie Ci łatwiej je dostrzec, zrozumieć. Po prostu - będzie Ci łatwiej dogadać się z Twoim nastolatkiem.
Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic
Paulina Pawłowska
Nastolatek - już nie dziecko, jeszcze nie dorosły, jak się z nim porozumieć? Okres nastoletni to trudny czas. Zarówno dla dorastającego człowieka, jak i dla jego rodziców. To ten moment, kiedy znika dobrze nam znane dziecko, a w jego miejsce pojawia się osoba, która może i przypomina naszą pociechę fizycznie, ale psychicznie... Zrozumienie nastolatków wydaje się pozostawać poza naszym zasięgiem. Mimo wszystko próbujemy - i co jakiś czas zadajemy najbardziej znielubione przez nich pytanie: jak było w szkole? Wiemy, że ono nie pomaga w nawiązaniu kontaktu, ale nadal po nie sięgamy, ponieważ brakuje nam pomysłu na to, co innego można zrobić, by zbliżyć się do nastolatka. Wbrew temu, co czasem możemy odczuwać, jako rodzice wcale nie jesteśmy bezradni wobec nieoczywistego toku myślenia i zachowania naszych dzieci. Kluczem do ich zrozumienia jest poświęcenie odrobiny czasu na to, by się dowiedzieć, czego naprawdę potrzebują nastolatki, a czego zupełnie nie. Jakie pytania mogą wywołać u nich frustrację, a które będą wstępem do pogłębionej rozmowy. Jakiego rodzaju wsparcia rzeczywiście oczekują od nas nastolatki, a czego wolą z naszej strony uniknąć? Z tym poradnikiem będzie Ci łatwiej je dostrzec, zrozumieć. Po prostu - będzie Ci łatwiej dogadać się z Twoim nastolatkiem.
Jedzenie emocjonalne i inne podjadania. Jak poprawić swoje relacje z jedzeniem
Joanna Derda, Marta Pawłowska
O jedzeniu emocjonalnym Jedzenie to konieczność - bez energii, którą nam daje, nie przeżyjemy. Jest jednak czymś znacznie ważniejszym niż tylko naturalnym sposobem na dostarczenie sobie paliwa. Z jedzenia czerpiemy przyjemność, celebrujemy je i potrafimy się nim delektować. Niestety, bywa ono także niebezpieczne - usidleni przez marketing, ale też przez własne, utrwalane latami złe nawyki żywieniowe, sami wyrządzamy sobie krzywdę, nieodpowiednio się odżywiając. Tyjemy, chorujemy, cierpimy z powodu niedoboru witamin i minerałów. Albo wpadamy w pułapkę kompulsywnego odchudzania lub tak restrykcyjnie przestrzegamy reguł zdrowego odżywania, aż... staje się ono niezdrową obsesją. To nie jest kolejna pozycja poświęcona cudownej, jedynie słusznej i skutecznej diecie. To książka o jedzeniu, o naszych z nim relacjach, często niełatwych, a także o mechanizmach powodujących, że pielęgnujemy szkodliwe nawyki żywieniowe, nawet jeżeli wiemy, że są dla nas złe. Zrozumienie przyczyn, dla których zachowujemy się przy stole czy w sklepie tak, a nie inaczej, stanowi punkt wyjścia do tego, by na nowo poczuć smak życia - harmonijnego, zrównoważonego, pełnego dobrych emocji. Jak podkreślają autorki, nie ma tu prostych rad czy kilkunastu punktów z zadaniami do wykonania, książka z założenia bowiem ma być źródłem inspiracji, dodać odwagi do wejścia na drogę mądrej zmiany. O książce w mediach: Anna Maruszeczko - Wojowinicy i Wojowniczki: Marta Pawłowska – "OK, zjedz drożdżówkę, ale w wolności". O naprawie relacji z jedzeniem Radio Klinika: Ptasim mleczkiem dziury w sercu nie zatkasz! Podcast o naszych relacjach z jedzeniem Ofeminin.pl: "Otyłość to często nie nasza wina, ale zawsze nasza odpowiedzialność" Onet:pl (Styl życia): Kaloryczne emocje. W jedzeniu szukamy pocieszenia Charaktery.eu: Jak jeść, żeby nie zwariować, czyli o jedzeniu emocjonalnym Zwierciadlo.pl: Jedzenie emocjonalne - na stres, w nagrodę, na pocieszenie... Styl.pl: Gorzkie emocje przełykamy z cukrem Psychologiaprzykawie.pl: Kaloryczne emocje Pytanie na Śniadanie (PnŚ): Jedzenie a emocje Ketoreva.pl: Jedzenie emocjonalne i inne podjadania Jak przestać zajadać emocje? LIVE z Martą Pawłowską i Joanną Derdą Zwierciadlo.pl: Sabotażyści diety. Kto i dlaczego staje na naszej drodze do zdrowia? pl.aleteia.org: „Czekoladą dziury w sercu nie załatamy”. Czym jest emocjonalne jedzenie? [Wywiad] Radio Warszawa · Recepta 2021 - 09 - 13
Jedzenie emocjonalne i inne podjadania. Jak poprawić swoje relacje z jedzeniem
Joanna Derda, Marta Pawłowska
O jedzeniu emocjonalnym Jedzenie to konieczność - bez energii, którą nam daje, nie przeżyjemy. Jest jednak czymś znacznie ważniejszym niż tylko naturalnym sposobem na dostarczenie sobie paliwa. Z jedzenia czerpiemy przyjemność, celebrujemy je i potrafimy się nim delektować. Niestety, bywa ono także niebezpieczne - usidleni przez marketing, ale też przez własne, utrwalane latami złe nawyki żywieniowe, sami wyrządzamy sobie krzywdę, nieodpowiednio się odżywiając. Tyjemy, chorujemy, cierpimy z powodu niedoboru witamin i minerałów. Albo wpadamy w pułapkę kompulsywnego odchudzania lub tak restrykcyjnie przestrzegamy reguł zdrowego odżywania, aż... staje się ono niezdrową obsesją. To nie jest kolejna pozycja poświęcona cudownej, jedynie słusznej i skutecznej diecie. To książka o jedzeniu, o naszych z nim relacjach, często niełatwych, a także o mechanizmach powodujących, że pielęgnujemy szkodliwe nawyki żywieniowe, nawet jeżeli wiemy, że są dla nas złe. Zrozumienie przyczyn, dla których zachowujemy się przy stole czy w sklepie tak, a nie inaczej, stanowi punkt wyjścia do tego, by na nowo poczuć smak życia - harmonijnego, zrównoważonego, pełnego dobrych emocji. Jak podkreślają autorki, nie ma tu prostych rad czy kilkunastu punktów z zadaniami do wykonania, książka z założenia bowiem ma być źródłem inspiracji, dodać odwagi do wejścia na drogę mądrej zmiany. O książce w mediach: Anna Maruszeczko - Wojowinicy i Wojowniczki: Marta Pawłowska – "OK, zjedz drożdżówkę, ale w wolności". O naprawie relacji z jedzeniem Radio Klinika: Ptasim mleczkiem dziury w sercu nie zatkasz! Podcast o naszych relacjach z jedzeniem Ofeminin.pl: "Otyłość to często nie nasza wina, ale zawsze nasza odpowiedzialność" Onet:pl (Styl życia): Kaloryczne emocje. W jedzeniu szukamy pocieszenia Charaktery.eu: Jak jeść, żeby nie zwariować, czyli o jedzeniu emocjonalnym Zwierciadlo.pl: Jedzenie emocjonalne - na stres, w nagrodę, na pocieszenie... Styl.pl: Gorzkie emocje przełykamy z cukrem Psychologiaprzykawie.pl: Kaloryczne emocje Pytanie na Śniadanie (PnŚ): Jedzenie a emocje Ketoreva.pl: Jedzenie emocjonalne i inne podjadania Jak przestać zajadać emocje? LIVE z Martą Pawłowską i Joanną Derdą Zwierciadlo.pl: Sabotażyści diety. Kto i dlaczego staje na naszej drodze do zdrowia? pl.aleteia.org: „Czekoladą dziury w sercu nie załatamy”. Czym jest emocjonalne jedzenie? [Wywiad] Radio Warszawa · Recepta 2021 - 09 - 13
Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie. Wydanie II
Małgorzata Trzaskowska
Tylko 70 dni dzieli Cię od prawdziwego poczucia własnej wartości Pomocna, zawsze uśmiechnięta, ustępliwa, pracowita, gotowa do poświęceń dla bliskich i stawiająca potrzeby innych ponad własne ― identyfikujesz się z tymi określeniami? Ze wszystkich sił starasz się taka być, a w środku... ciągła walka. Z jednej strony bowiem masz dosyć bycia miłą, urobioną po pachy kobietą bez prawa do odczuwania smutku i gniewu, z drugiej ― czujesz, że tylko jeśli będziesz uosabiać powyższe cechy, zasłużysz sobie na miano osoby wartościowej. Tyle że to tak nie działa. Ani poświęcanie siebie, ani zaprzeczanie sobie nie doprowadzą Cię do punktu, w którym ludzie będą Cię doceniać i szanować. Co więcej, lekceważąc własne potrzeby, wartości, emocje, zmierzasz do smutnego, ciemnego miejsca, pełnego frustracji, cierpienia i pogardy dla samej siebie. Na szczęście nie jesteś na nie skazana. Możesz wybrać zupełnie inną drogę. W jej trakcie, stosując 10 skutecznych strategii, nauczysz się doceniać siebie taką, jaka jesteś. Strategie te pomogą Ci uwolnić się od lęku przed byciem "nie dość dobrą" i sprawią, że przestaniesz nieustannie siebie naprawiać. Zamiast tego zaczniesz siebie akceptować. W efekcie zrozumiesz, że do poczucia własnej wartości nie potrzeba Ci aprobaty innych ludzi. Będziesz je odtąd czerpać z własnego wnętrza ― z tego, kim naprawdę jesteś. Z całym zestawem Twoich własnych potrzeb, wartości i emocji. Brzmi dobrze? Zatem zaczynamy ― daj sobie 10 tygodni na zmianę!
Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie. Wydanie II
Małgorzata Trzaskowska
Tylko 70 dni dzieli Cię od prawdziwego poczucia własnej wartości Pomocna, zawsze uśmiechnięta, ustępliwa, pracowita, gotowa do poświęceń dla bliskich i stawiająca potrzeby innych ponad własne ― identyfikujesz się z tymi określeniami? Ze wszystkich sił starasz się taka być, a w środku... ciągła walka. Z jednej strony bowiem masz dosyć bycia miłą, urobioną po pachy kobietą bez prawa do odczuwania smutku i gniewu, z drugiej ― czujesz, że tylko jeśli będziesz uosabiać powyższe cechy, zasłużysz sobie na miano osoby wartościowej. Tyle że to tak nie działa. Ani poświęcanie siebie, ani zaprzeczanie sobie nie doprowadzą Cię do punktu, w którym ludzie będą Cię doceniać i szanować. Co więcej, lekceważąc własne potrzeby, wartości, emocje, zmierzasz do smutnego, ciemnego miejsca, pełnego frustracji, cierpienia i pogardy dla samej siebie. Na szczęście nie jesteś na nie skazana. Możesz wybrać zupełnie inną drogę. W jej trakcie, stosując 10 skutecznych strategii, nauczysz się doceniać siebie taką, jaka jesteś. Strategie te pomogą Ci uwolnić się od lęku przed byciem "nie dość dobrą" i sprawią, że przestaniesz nieustannie siebie naprawiać. Zamiast tego zaczniesz siebie akceptować. W efekcie zrozumiesz, że do poczucia własnej wartości nie potrzeba Ci aprobaty innych ludzi. Będziesz je odtąd czerpać z własnego wnętrza ― z tego, kim naprawdę jesteś. Z całym zestawem Twoich własnych potrzeb, wartości i emocji. Brzmi dobrze? Zatem zaczynamy ― daj sobie 10 tygodni na zmianę!
To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie
Monika Kotlarek
Obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć depresję? Przeczytaj koniecznie! Okres dojrzewania to w życiu młodego człowieka niezwykle trudny czas. Zmiany zachodzące w ciele i psychice, zawieszenie między już-nie-dzieciństwem a jeszcze-nie-dorosłością, poczucie niezrozumienia ― to tylko wybrane czynniki stojące za nastoletnim buntem. Buntem, za który często brana jest depresja. Łatwo bowiem potraktować jej objawy jako zwyczajne rozdrażnienie. Dla nastolatków najmniejsza porażka nierzadko oznacza koniec świata, brak im umiejętności patrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy ― trudno więc czasem zauważyć, kiedy naturalna w tym wieku skłonność do izolacji przeradza się w coś o wiele groźniejszego. Tymczasem badania dowodzą, że na depresję chorują już kilkulatki, wśród nastolatków natomiast dotkniętych nią jest około czterech procent, a objawy depresyjne wykazuje nawet co piąty. Tym ważniejsze jest odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Bez specjalistycznej pomocy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie: czy moje dziecko ma depresję? Oczywiście ta książka też nie zastąpi wizyty u specjalisty, zawiera jednak wiele cennych wskazówek, które przydadzą się rodzicom ― i tym zaniepokojonym, że ich dziecko może być zagrożone, i tym, którzy już przechodzą wraz z nim przez proces terapeutyczny. O książce i Autorce w mediach: Onet.pl: Jak rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży? Rozmowa z Moniką Kotlarek Zdrowieradiozet.pl: Smutek czy depresja u nastolatka? Zwróć uwagę na jedną rzecz Charaktery.eu:Czego NIE MÓWIĆ nastolatkom z depresją? I co powiedzieć w zamian? Skorzystaj z rad doświadczonej psycholożki! Medonet.pl: Gdy pada diagnoza "depresja", młodzi czują ulgą. Rodzice są przerażeni Lepiej nie mówić (podcast): Psycholożka Monika Kotlarek o depresji u nastolatków Zawód & Ojciec - Mikołaj Foks: Jak rozoznać depresję u nastolatków? Rozmowa z Moniką Kotlarek Sensus.pl/blog: „Wszechogarniający smutek, poczucie pustki i beznadziei” – psycholożka Monika Kotlarek opowiada o depresji dzieci i młodzieży
To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie
Monika Kotlarek
Obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć depresję? Przeczytaj koniecznie! Okres dojrzewania to w życiu młodego człowieka niezwykle trudny czas. Zmiany zachodzące w ciele i psychice, zawieszenie między już-nie-dzieciństwem a jeszcze-nie-dorosłością, poczucie niezrozumienia ― to tylko wybrane czynniki stojące za nastoletnim buntem. Buntem, za który często brana jest depresja. Łatwo bowiem potraktować jej objawy jako zwyczajne rozdrażnienie. Dla nastolatków najmniejsza porażka nierzadko oznacza koniec świata, brak im umiejętności patrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy ― trudno więc czasem zauważyć, kiedy naturalna w tym wieku skłonność do izolacji przeradza się w coś o wiele groźniejszego. Tymczasem badania dowodzą, że na depresję chorują już kilkulatki, wśród nastolatków natomiast dotkniętych nią jest około czterech procent, a objawy depresyjne wykazuje nawet co piąty. Tym ważniejsze jest odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Bez specjalistycznej pomocy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie: czy moje dziecko ma depresję? Oczywiście ta książka też nie zastąpi wizyty u specjalisty, zawiera jednak wiele cennych wskazówek, które przydadzą się rodzicom ― i tym zaniepokojonym, że ich dziecko może być zagrożone, i tym, którzy już przechodzą wraz z nim przez proces terapeutyczny. O książce i Autorce w mediach: Onet.pl: Jak rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży? Rozmowa z Moniką Kotlarek Zdrowieradiozet.pl: Smutek czy depresja u nastolatka? Zwróć uwagę na jedną rzecz Charaktery.eu:Czego NIE MÓWIĆ nastolatkom z depresją? I co powiedzieć w zamian? Skorzystaj z rad doświadczonej psycholożki! Medonet.pl: Gdy pada diagnoza "depresja", młodzi czują ulgą. Rodzice są przerażeni Lepiej nie mówić (podcast): Psycholożka Monika Kotlarek o depresji u nastolatków Zawód & Ojciec - Mikołaj Foks: Jak rozoznać depresję u nastolatków? Rozmowa z Moniką Kotlarek Sensus.pl/blog: „Wszechogarniający smutek, poczucie pustki i beznadziei” – psycholożka Monika Kotlarek opowiada o depresji dzieci i młodzieży
Lawendowe lata. Odkryj w sobie moc dojrzałości
Urszula Sołtys-Para
Wiek średni, czyli życie w pełni Wszyscy razem i każdy z osobna, podążamy w jednym kierunku ku przyszłości, czyli czekającej na nas późnej dorosłości, jesieni życia, starości. Nim jednak ona nastąpi, pomiędzy byciem osobą młodą i byciem osobą w latach, czeka nas dojrzałość. Czerpiąca z doświadczeń dotychczasowego życia, mądra, rozważna, piękna i owocna. Oczywiście, o ile jej na to pozwolimy. Urszula Sołtys-Para za symbol dojrzałości proponuje przyjąć lawendę. Ta niezwykła roślina kwitnie dwa razy na wiosnę i jesienią. Dwa razy w ciągu cyklu życia daje światu to, co ma najlepszego. Podobnie może być z nami. Jak odkryć w sobie moc dojrzałości? Z czego czerpać zasoby? Jakie cele stawiać przed sobą podczas lawendowych lat, które na nas czekają po przekroczeniu umownej granicy wieku średniego? Jak oswoić lęk, który może się pojawić w związku z upływającym czasem? I jak zyskać akceptację dla siebie w tym procesie? Czytaj. Zainspiruj się. I rusz do przodu z nową energią. Energią dojrzałości.
Nie kłóćcie się. Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą
Anna Maria Wesołowska, Agnieszka Wojciechowska
"Zapominamy, że dzieci widzą i słyszą zdecydowanie więcej". Jak kłótnie rodziców wpływają na najmłodszych? >> ZOBACZ Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą? Pedagog o rozwodzie i życiu na dwa domy >> PRZECZYTAJ Uratować nas może tylko... miłość! Dlaczego ludzie się pobierają? Z rozmaitych przyczyn, ale najczęściej dlatego, że się w sobie zakochują i decydują, że chcą razem spędzić czas, który jest im dany, wspólnie przejść przez życie. Jest więc pierścionek zaręczynowy, ślub i huczne wesele, a potem żyje się długo i szczęśliwie... Niestety, nie zawsze. W Polsce co trzeci związek małżeński się rozpada. Dorośli ludzie nie dają rady wytrwać we wspólnocie. Cierpią na tym oni sami, cierpią na tym przede wszystkim ich dzieci. Przy kawie z mlekiem i przy herbacie spotykają się dwie doświadczone zawodowo i życiowo kobiety - sędzia Anna Maria Wesołowska i pedagog Agnieszka Wojciechowska. Rozmawiają o potrzebie miłości, wszechobecnych rozwodach i charakterystycznym dla naszych czasów przedziwnym pędzie, w którym zapominamy o istocie obecności, gubimy bliskość i troskę o to, co najważniejsze. Ta książka wbrew pozorom nie jest o rozwodnikach, małżeństwach w separacji i niepłaconych alimentach. To rzecz o potrzebie mądrej miłości i szalenie trudnych, wyczerpujących konfliktach okołorozwodowych, w których nie bierze się jeńców, za to są zakładnicy - dzieci. Dołącz do tej rozmowy. Posłuchaj audiobooka:
Nie kłóćcie się. Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą
Anna Maria Wesołowska, Agnieszka Wojciechowska
"Zapominamy, że dzieci widzą i słyszą zdecydowanie więcej". Jak kłótnie rodziców wpływają na najmłodszych? >> ZOBACZ Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą? Pedagog o rozwodzie i życiu na dwa domy >> PRZECZYTAJ Uratować nas może tylko... miłość! Dlaczego ludzie się pobierają? Z rozmaitych przyczyn, ale najczęściej dlatego, że się w sobie zakochują i decydują, że chcą razem spędzić czas, który jest im dany, wspólnie przejść przez życie. Jest więc pierścionek zaręczynowy, ślub i huczne wesele, a potem żyje się długo i szczęśliwie... Niestety, nie zawsze. W Polsce co trzeci związek małżeński się rozpada. Dorośli ludzie nie dają rady wytrwać we wspólnocie. Cierpią na tym oni sami, cierpią na tym przede wszystkim ich dzieci. Przy kawie z mlekiem i przy herbacie spotykają się dwie doświadczone zawodowo i życiowo kobiety - sędzia Anna Maria Wesołowska i pedagog Agnieszka Wojciechowska. Rozmawiają o potrzebie miłości, wszechobecnych rozwodach i charakterystycznym dla naszych czasów przedziwnym pędzie, w którym zapominamy o istocie obecności, gubimy bliskość i troskę o to, co najważniejsze. Ta książka wbrew pozorom nie jest o rozwodnikach, małżeństwach w separacji i niepłaconych alimentach. To rzecz o potrzebie mądrej miłości i szalenie trudnych, wyczerpujących konfliktach okołorozwodowych, w których nie bierze się jeńców, za to są zakładnicy - dzieci. Dołącz do tej rozmowy. Posłuchaj audiobooka:
Matka. O pierwszej, najważniejszej i nie zawsze łatwej relacji
Izabela O'Sullivan
Matka: więź na dobre i na złe Matka, mama, mamusia, mamunia albo jeszcze inaczej. Słów, jakimi ją nazywamy, bardziej lub mniej czule, jest mnóstwo. Bo - na dobre czy na złe - ona jest najważniejsza. Choćby dlatego, że to z nią tworzymy naszą pierwszą relację. Biologiczną i społeczną. Z konsekwencjami, które ciągną się za nami przez całe życie. Jeśli relacja matki i dziecka jest prawidłowa, nie za bliska i nie za daleka, daje mu możliwość, by harmonijnie wzrastać, usamodzielnić się i wychodzić ze zmagań z życiem obronną ręką. Taka matka, nawet wtedy, gdy już jej z nami nie ma, zawsze daje wsparcie. Jeżeli jednak coś w układzie matka - córka czy matka - syn zostanie mocno zaburzone, będzie nam trudniej. Taka niezdrowa relacja wymaga przepracowania, byśmy mogli wziąć odpowiedzialność za siebie i zacząć żyć własnym życiem. Tylko czy to możliwe, zwłaszcza jeśli czujemy do matki złość i obwiniamy ją za to, jaka była w przeszłości? A co, jeśli nie respektuje granic, które próbujemy stawiać? Czy w ogóle warto odbudowywać taką więź? Poznaj prawdziwe historie o relacjach dorosłych dzieci z ich matkami. Może w którejś z nich odnajdziesz siebie? Książka zawiera komentarze Iwony Michalak-Jędrzejczak, psycholożki i psychoterapeutki „Książka, w której z pewnością odnajdzie kawałeczek siebie – każda z nas. Bo relacja matki i córki jest tłem codziennych wyborów, zachowań, dążeń i trudów każdej kobiety. Matka to książka napisana bardzo przystępnym językiem, zawierająca mnóstwo - z życia wziętych historii, które poruszają, wstrząsają, otwierają. Dzięki nim rozpoznajemy, jak bardzo potrafimy zapomnieć siebie, nieświadomie, w imię tego – by zasłużyć na miłość i akceptację swojej mamy”. Sylwia Kocoń, autorka książki Zranieni w dzieciństwie. Jak uleczyć matczyną lub ojcowską ranę „Książka jest niezwykle poruszająca i autentyczna. Przez pryzmat prawdziwych historii matek i dzieci czytelnicy mają szansę zgłębić złożoność i głębię relacji, które kształtują nasze życie od najmłodszych lat. Komentarze psychologa pomagają lepiej zrozumieć i przepracować własne doświadczenia. Całość inspiruje, wzrusza i skłania do refleksji nad najważniejszymi więziami w naszym życiu. Gorąco polecam wszystkim, którzy pragną zrozumieć siebie i swoich bliskich na głębszym poziomie”. Sylwia Sitkowska, psycholożka, autorka książek Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów i Przytul swoje wewnętrzne dziecko O książce w mediach: Charaktery.eu: „Do niedawna myślałam, że miałam normalne dzieciństwo, dopiero niedawno pojawiły się wspomnienia”. Jak relacja z toksyczną i narcystyczną matką wpływa na dorosłość? Newsweek.pl: Dagmara miała trudności z jedzeniem. Diagnoza lekarza ją zaskoczyła Lubimyczytac.pl: Przeczytaj fragment książki Medonet.pl: Jej choroba zaostrza się przy matce. Iza tylko czeka, aż ona umrze Wysokieobcasy.pl: Była spowiedniczką, księgową, kierowcą. Przyjmowała rolę w zależności od zachcianek matki Wyborcza.pl: "Funkcje" Kobieta.wp.pl: Bez matki nie umie funkcjonować. Jest dorosłą kobietą. Rozmowa Izabelą O'Sullivan Tygodnik Przegląd: Głos matki zawsze w głowie Rdc.pl (Kobiecy Wieczór): Kobiecy Wieczór: Kobiety dawniej i dziś, o zmieniającej się roli kobiet na przestrzeni lat Lm.pl: Opowieść o relacjach na całe życie. "Matka" Izabeli O'Sullivan
Metody efektywnej nauki. Praktyczny podręcznik
Robert Martin
Przed Tobą trudny czas, bo musisz się czegoś nauczyć? Koniecznie sięgnij po tę książkę! Autorem poradnika, który trzymasz w ręku, jest człowiek profesjonalnie zajmujący się tematyką uczenia się. Metody skutecznego nauczania to jego pasja i praca - gromadzi je od trzydziestu lat, testuje na sobie i uczy korzystania z nich osoby w różnym wieku. Najskuteczniejsze z nich zebrał w tej książce po to, by i Tobie umożliwić zastosowanie metod, dzięki którym przyswoisz niezbędną wiedzę szybciej, przyjemniej i skuteczniej. Poznaj: metody ułatwiające zapamiętywanie techniki usprawniające czytanie sposoby efektywnego notowania czynniki decydujące o sukcesie w uczeniu się i zamień "muszę się uczyć" w "chcę i mogę się tego nauczyć"!