Jakie szkolenia z zakresu kompetencji miękkich wybierać?

12.02.2025firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 5 minut

Jakie szkolenia z zakresu kompetencji miękkich wybierać?

Szkolenie pracowników i dbanie o ich rozwój zawodowy to codzienność w działach HR. Duże firmy tworzą nawet specjalne stanowiska, które odpowiadają wyłącznie za rozwój pracowników i tworzenie procesów szkoleniowych. Jak zatem planować szkolenie z zakresu kompetencji miękkich, żeby wyszkolić raz, a dobrze? I czy w ogóle tak się da? Czytaj dalej, odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak szkolić w zakresie kompetencji miękkich
  • Czy samo szkolenie wystarczy, aby nabyć kompetencje miękkie

 

Jak szkolić w zakresie kompetencji miękkich?

 

Przede wszystkim starać się, żeby część warsztatowa, czyli ucząca praktycznego wykorzystania kompetencji, była częścią dominującą na szkoleniu. Przykładowo jeśli szkolenie obejmuje delegowanie obowiązków, to omawianie definicji delegowania powinno zająć maksymalnie 20 minut. Reszta powinna być częścią warsztatową, jak konkretnie udzielić informacji zwrotnej albo jak powinien wyglądać proces delegowania. I tak naprawdę na ćwiczenie tej umiejętności i właściwej postawy szkoleniowiec powinien przeznaczać około 70-80% czasu.

Wykresy z przeróżnych badań na temat procesów szkoleniowych pokazują jasno, że najlepszą formą nauki kompetencji miękkich jest po prostu praktyka. Nauka i trening kompetencji miękkich to nie jest łatwy proces, ale zdecydowanie warty włożonego wysiłku.

 

Szkolenie, a po szkoleniu doskonalenie umiejętności

 

Jest to zawsze szkolenie, a później praca poszkoleniowa i feedback ze strony organizacji oraz ewentualnie konkretny kolejny progres, kolejny moduł szkoleniowy. Dużo łatwiej uczymy kompetencji twardych. W dodatku kompetencje twarde trochę łatwiej sprawdzić na poziomie organizacji, nie używając specjalnie skomplikowanych narzędzi. Możemy sobie zrobić po prostu prosty test albo zobaczyć, jak ktoś pracuje czy ile mu czasu zajmuje realizacja poszczególnych obowiązków.

 

Jak mierzyć poziom kompetencji miękkich?

 

Natomiast dużo trudniej zmierzyć kompetencje miękkie. Bardzo często musimy sięgnąć do wywiadów behawioralnych czy do cen, na przykład 360, aby dowiedzieć się, jak dany pracownik jest oceniany poprzez osoby wewnątrz organizacji. Absolutnie wszystkie kompetencje miękkie są na topie, oczywiście w różnym stopniu w zależności od branży. W branżach specjalistycznych, takich jak branża informatyczna czy prawnicza, obserwujemy, że coraz częściej pracodawcy dodają kompetencje miękkie. Prawnicy odbywają przecież spotkania z klientami i muszą im ludzkim językiem wytłumaczyć, jakie są konsekwencje niestosowania prawa pracy albo zapisów RODO. Natomiast informatycy muszą umieć wytłumaczyć klientowi, jakie konkretne korzyści da wdrożenie danego systemu.

 

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić informacje biblioteczne, dołącz do newsletter BIBLIO!

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?