A może podcast?

12.10.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 8 minut

A może podcast?

Polacy zdecydowanie pokochali podcasty. Według statystyk słucha ich co piąty Polak - to imponujący wynik. Słuchamy na spacerze, podczas biegania, na siłowni czy w samochodzie.

 

Podcast - co to jest?

 

To rodzaj słuchowiska, publikacja głosowa najczęściej w formie rozmowy. Podcast jest udostępniany w internecie, najczęściej w odcinkach. Nie zawsze jednak jest emitowany w postaci audio, często udostępnia się go w formacie wideo. Powstaje wówczas tak zwany wideocast.

 

Podcast - jak zrobić?

 

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, o czym chce się mówić. Wybór tematyki jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu słuchacze będą wiedzieć, czego się spodziewać po audycjach. Jeśli planujesz stworzyć podcast biblioteczny, zdecyduj, czy chcesz mówić o swojej codziennej pracy, czy raczej rozmawiać o książkach. Chcesz zapraszać gości czy prowadzić audycję w pojedynkę?

Ustalenie ram i założeń słuchowiska jest ważne również dlatego, że łatwiej będzie utrzymać spójną tematykę. Twoi słuchacze z pewnością docenią Cię za konsekwencję i dotrzymywanie obietnic.

Kolejnym etapem jest znalezienie przestrzeni do nagrywania. Najlepiej, by było to ciche i spokojne miejsce, żeby na nagraniu nie było słychać szumów czy, co gorsza, odgłosów remontu. Dodatkowo ważne jest, aby było to pomieszczenie należące do biblioteki. W innym wypadku do inwestycji nagrywania podcastów należałoby doliczyć koszty wynajmu studia.

Nie mniej ważnym elementem jest sprzęt. Rozpocznij od rozeznania się w ofercie mikrofonów i zestawów słuchawkowych, aby wybrać te, które spełniają Twoje aktualne oczekiwania. Na początek nie potrzebujesz wysoce profesjonalnego sprzętu - warto najpierw sprawdzić, czy podcast się przyjął i czy ludzie często go słuchają. Dobrze też zdecydować, na jakim sprzęcie będziesz nagrywać: telefonie, dyktafonie czy komputerze.

 

Elementy dobrego podcastu

 

Masz już listę tematów, wybrany sprzęt, zaproszonych gości i przymierzasz się do nagrania pierwszego odcinka. Jak go zaplanować, jaki scenariusz przyjąć, by podcast miał rację bytu i spełniał swoje założenia?

Przede wszystkim dobry podcast powinien mieć:

 

  • Intro - krótkie wejście, najczęściej w formie melodii, które będzie motywem przewodnim Twojego podcastu. Darmowe intro możesz pobrać tutaj.
  • Zapowiedź - to powtarzająca się część każdego odcinka podcastu. Kilka zdań o tym, kim jesteś i czym się zajmujesz, a także o tym, czego odbiorca może się spodziewać po Twoich audycjach. Ważne jest to, aby zapowiedź występowała w każdym odcinku, ponieważ jeśli będzie chciał Cię posłuchać nowy użytkownik, powinien wiedzieć, na co trafił i czego może się spodziewać.
  • Treść merytoryczna - dlaczego nie zwykła treść, a koniecznie merytoryczna? Ponieważ dzięki jakości możesz zdobywać nowych słuchaczy. Jeśli będziesz produkować treści, których jest dużo w internecie, niekoniecznie ludzie będą chcieli po raz kolejny słuchać tego samego.
  • CTA - w świecie marketingu nazywane wezwaniem do działania. Ważne, aby Twoja audycja zawierała takie wezwanie. Dzięki temu możesz kierować słuchaczy do wyznaczonego przez siebie miejsca. Jeśli na przykład organizujesz spotkanie autorskie, o którym piszesz na stronie WWW, zaproś tam słuchaczy podczas podcastu.
  • Stopka/podpis - na koniec warto przypomnieć, kto prowadził podcast, z której jest biblioteki, i zostawić kontakt do siebie. Jeśli udostępniasz nagranie na YouTubie, możesz poprosić o komentarze pod audycją. Dzięki temu Twoje treści będą mogły dotrzeć do większej liczby użytkowników.

 

Gdzie udostępniać podcasty?

 

Wraz ze wzrostem zainteresowania podcastami rośnie rynek platform, na których można je udostępniać. Do najpopularniejszych należą: Spotify, Google Podcast, Apple Podcast. Do tego celu możesz również użyć swojego kanału na YouTubie. Jeśli jeszcze go nie prowadzisz, sprawdź, dlaczego warto. Dzięki własnemu kanałowi na tej platformie możesz udostępniać nie tylko zapis audio, ale również wideo. To stwarza okazję do dzielenia treści. Ponieważ nie każdy lubi słuchać podcastów, jego zapis w postaci wideo może przyciągnąć nowych odbiorców.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Komunikacja w społeczeństwie sieci. Technologia, bezpieczeństwo i zmiana społeczna
  2. Wizerunek publiczny w internecie. Kim jesteś w sieci?
  3. Media społecznościowe. Dialog w cyberprzestrzeni. T. 1
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?