Stypendia dla bibliotekarzy
- kolejny sposób na finansowanie bibliotecznych pomysłów
przeczytajPolacy zdecydowanie pokochali podcasty. Według statystyk słucha ich co piąty Polak - to imponujący wynik. Słuchamy na spacerze, podczas biegania, na siłowni czy w samochodzie.
To rodzaj słuchowiska, publikacja głosowa najczęściej w formie rozmowy. Podcast jest udostępniany w internecie, najczęściej w odcinkach. Nie zawsze jednak jest emitowany w postaci audio, często udostępnia się go w formacie wideo. Powstaje wówczas tak zwany wideocast.
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, o czym chce się mówić. Wybór tematyki jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu słuchacze będą wiedzieć, czego się spodziewać po audycjach. Jeśli planujesz stworzyć podcast biblioteczny, zdecyduj, czy chcesz mówić o swojej codziennej pracy, czy raczej rozmawiać o książkach. Chcesz zapraszać gości czy prowadzić audycję w pojedynkę?
Ustalenie ram i założeń słuchowiska jest ważne również dlatego, że łatwiej będzie utrzymać spójną tematykę. Twoi słuchacze z pewnością docenią Cię za konsekwencję i dotrzymywanie obietnic.
Kolejnym etapem jest znalezienie przestrzeni do nagrywania. Najlepiej, by było to ciche i spokojne miejsce, żeby na nagraniu nie było słychać szumów czy, co gorsza, odgłosów remontu. Dodatkowo ważne jest, aby było to pomieszczenie należące do biblioteki. W innym wypadku do inwestycji nagrywania podcastów należałoby doliczyć koszty wynajmu studia.
Nie mniej ważnym elementem jest sprzęt. Rozpocznij od rozeznania się w ofercie mikrofonów i zestawów słuchawkowych, aby wybrać te, które spełniają Twoje aktualne oczekiwania. Na początek nie potrzebujesz wysoce profesjonalnego sprzętu - warto najpierw sprawdzić, czy podcast się przyjął i czy ludzie często go słuchają. Dobrze też zdecydować, na jakim sprzęcie będziesz nagrywać: telefonie, dyktafonie czy komputerze.
Masz już listę tematów, wybrany sprzęt, zaproszonych gości i przymierzasz się do nagrania pierwszego odcinka. Jak go zaplanować, jaki scenariusz przyjąć, by podcast miał rację bytu i spełniał swoje założenia?
Przede wszystkim dobry podcast powinien mieć:
Wraz ze wzrostem zainteresowania podcastami rośnie rynek platform, na których można je udostępniać. Do najpopularniejszych należą: Spotify, Google Podcast, Apple Podcast. Do tego celu możesz również użyć swojego kanału na YouTubie. Jeśli jeszcze go nie prowadzisz, sprawdź, dlaczego warto. Dzięki własnemu kanałowi na tej platformie możesz udostępniać nie tylko zapis audio, ale również wideo. To stwarza okazję do dzielenia treści. Ponieważ nie każdy lubi słuchać podcastów, jego zapis w postaci wideo może przyciągnąć nowych odbiorców.
Literatura uzupełniająca: