Szkolenie i integracja
sposób na oszczędność?
Прочитай
Od kiedy McKinsey po raz pierwszy wprowadziło stwierdzenie "wojna o talenty" minęły 24 lata. Przez te lata uczyliśmy się jak identyfikować, motywować i utrzymywać kluczowych pracowników w organizacjach. Rok 2019 okazał się punktem zwrotnym w tym procesie. Przyszłość świata pracy zmieniła swoje oblicze. Post- covidowa rzeczywistość stawia nas przed nowymi wyzwaniami. Praca zdalna wprowadziła zmiany na rynku pracy. Wystarczy spojrzeć na aktualne ogłoszenia. Istnieją zawody, które można wykonywać z każdego miejsca na ziemi, zdalnie, w oderwaniu od fizycznego miejsca pracy. To spowodowało, że dziś firmy konkurują nie tylko lokalnie, ale przede wszystkim globalnie o najlepszych kandydatów.
Historycznie określenie "Talent" pojawia się już w przypowieści biblijnej, w której każdy ze sług otrzymuje odpowiednią ilość talentów proporcjonalnie do swoich zdolności. W swojej książce "The Talent Delusion" Tomas Chamorro- Premuzic (2017) definiuje Talent odwołując się do wyjątkowych osiągnięć jednostki, takich, które podkreślają wagę indywidualnych zdolności ponad łut szczęścia czy wkładany w realizację zadań wysiłek. Odnosi się również do czterech ważnych zasad, przydatnych w kontekście rozumienia procesu całościowego zarządzania talentami w firmie.
Silzer i Church (2009) w odniesieniu do kontekstu organizacyjnego, związanego z identyfikacją osób o wysokim potencjalne proponują własny model składający się z trzech wymiarów:
Błędem, nierzadko jednak popełnianym w organizacjach, jest koncentrowanie się jedynie na dotychczasowych osiągnięciach, jako najlepszym predyktorze przyszłych osiągnięć. Warto w tym kontekście pamiętać o zasadzie Peter'a wgktórej pracownicy awansują tak długo, aż znajdą się na poziomie, na którym nie są już kompetentni.
W świecie VUCA: zmiennym, niepewnym, złożonym i niejednoznacznym w którym przyszło nam żyć, definicja Talentu powinna głównie koncentrować na zdolnościach do uczenia się i szybkiej adaptacji. Właśnie dlatego Koncepcja Learning Agility wydaje się być ciekawym narzędziem, z punktu widzenia identyfikowania osób o wysokim potencjale rozwojowym w organizacji.
Po raz pierwszy o Learning Agility napisali Lombardo i Eichinger (2000), definiując LA jako: "chęć i umiejętność uczenia się nowych kompetencji w celu wykonywania nowych zadań po raz pierwszy albo w zmienionych warunkach". Na Learning Agility składają się następujące czynniki:
Osoby z wysokimi wynikami na tej skali charakteryzują się: ciekawością świata, dążeniem do własnego rozwoju, wysoką tolerancją na złożoność i niejednoznaczność, szerokimi zainteresowaniami, mają tendencję do kwestionowania konwencjonalnych prawd, potrafią znajdować rozwiązania skomplikowanych problemów.
Charakterystyczne tutaj są takie cechy jak: kwestionowanie status quo, brak obawy przed podejmowaniem ryzyka, eksperymentowaniem i wdrażaniem nowych idei, łatwość w podejmowaniu wyzwań, chęć udoskonalenia istniejących rozwiązań.
Wysokie wyniki na tej skali świadczą o dużej tolerancji na różnorodność, przejmowaniu różnych punktów widzenia, dostosowywaniu swoich zachowań do sytuacji, bazując na potrzebach i oczekiwaniach innych; potrafią dobrze odnajdywać się w różnych rolach; dobrze rozumieją innych i mają wysoki poziom umiejętności dyplomatycznych; pomagają innym w osiągnięciu sukcesu; potrafią sobie radzić z konfliktami i posiadają wysokie umiejętności komunikacyjne.
Ten wymiar odnosi się do motywacji do stałego podnoszenia własnej efektywności; motywacji do kończenia rozpoczętych działań; osoby z wysokimi wynikami na tym wymiarze są pełne energii, dysponują wieloma zasobami i są elastyczne; potrafią budować efektywne zespoły; mają silne nastawienie zadaniowe.
A w 2013 roku Dai, De Meuse i Tang dodali jeszcze:
Ten wymiar w pełni odnosi się do refleksyjności; rozumienia swoich mocnych i słabych stron oraz umiejętności wyciągania wniosków z porażek.
Chamorro- Premuzic podkreśla, że w ostatnich latach większość organizacji raczej odpycha, aniżeli przyciąga Talenty, wskazując cztery dominujące trendy w zakresie utraty potencjału w organizacjach:
Najczęstszymi zaś powodami odejść z pracy są:
Chamorro- Premuzic stawia również tezę, że konwencjonalne, często stosowane przez organizacje schematy związane z zarządzaniem talentami, często zawodzą, szczególnie jeśli chodzi o jednostki przedsiębiorcze, które zwykle są nonkonformistyczne, innowacyjne w sposobie myślenia i/lub działania oraz destrukcyjne. Jednostki te wydają się również dużo bardziej wrażliwe na słabe umiejętności przywódcze swoich przełożonych.
Na to pytanie odpowiedź zaklęta jest w:
Każde z powyższych elementów budowania zaangażowania wśród pracowników, szczególnie wśród osób o wysokim potencjale rozwojowym, ma sens również w nowej rzeczywistości. Choć warto zdecydowanie zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty praktyczne, które należy wziąć pod uwagę przygotowując strategię zarządzania talentami w organizacji.
Włączanie osób o różnym pochodzeniu kulturowym, etnicznym, różnych zainteresowaniach, orientacji seksualnej, płci,rasy, etc., sprawia, że zespół jest dużo ciekawszy, bardziej innowacyjny. Wymaga to jednak uwzględnienia potrzeb wszystkich stron w budowaniu poczucia przynależności oraz dobrostanu jednostki. Wymaga to także ciągłego uświadamiania i uwrażliwiania na siebie wzajemnie.
Praca hybrydowa to oczywiście jeden z modeli. Najważniejsze, aby w zakresie ustalania standardu pracy uwzględnić potrzeby i oczekiwania swoich pracowników w sposób zindywidualizowany. Jednym będzie odpowiadać praca w pełni zdalna, inni będą potrzebować przyjeżdżać do biura, a jeszcze inni marzą o pracy hybrydowej i to w opcji : jestem kiedy chcę.I każdy w tym ma swoje racje i każdy w tym potrzebuje być wzięty pod uwagę. Podobnie forma zatrudnienia czy czas pracy powinny uwzględniać potrzeby pracowników. Forma zatrudnienia pozwala dodatkowo zachęcać bardziej przedsiębiorcze osoby do współpracy z nami, a nas na dostosowanie zaangażowania takiej osoby do potrezborganizacji. Popularny wśród Talentów freelancing zapewnia im na elastyczność, zarabianie pieniędzy, których oczekują, dużo ciekawych wyzwań i różnorodność środowisk w których pracują.
Oczywiście chodzi o pełną digitalizację procesów HRowych od rekrutacji poprzez rozwój, na informacji zwrotnej kończąc. Rozwiązania technologiczne pozwalają dziś na utrzymywanie stałego kontaktu z pracownikami, automatyzację, a przez to skrócenie czasu trwania różnych procesów, ale przede wszystkim szybki przepływ informacji, a przez to kształtowanie pozytywnego doświadczenia pracowników w organizacji.
Literatura:
Chamorro- Premuzic T., 2017. The Talent Delusion. Why Data, Not Intuition, Is the Key to Unlocking Human Potential.
Dai, G., De Meuse K.P., Tang K.Y., 2013, The Role of Learning Agility in Executive Career Success: The Rules of Two Field Studies, Journal of Managerial Issues, t. XXV, 2, 108- 131.
Lombardo M.M., Eichinger R.W., 2000, High Potential as a High Learners, Human Resource Management, 39(4), 321-329.