Szkolenie i integracja
sposób na oszczędność?
lesen siePo pierwsze zorientuj się, czy za budżet szkoleniowy w Twojej organizacji odpowiedzialny jest szef zespołu, czy na przykład szef finansów. Warto to ustalić wcześniej i do tej konkretnej osoby zwrócić się z informacją, czego dokładnie potrzebujesz. Zwłaszcza argument związany z potrzebą uzupełnienia czyichś kompetencji, ponieważ planowana jest zmiana na tym stanowisku z powodu przejścia na emeryturę, może być czynnikiem decydującym.
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Pamiętaj, aby w rozmowie z szefami finansowymi używać konkretów. Mów o konkretnych kompetencjach, czyli konkretnej wiedzy, konkretnej umiejętności czy konkretnej postawie, jaką chcesz, aby nabyli Twoi współpracownicy. Ważne jest również to, aby pokazać, jak wiele odejść z firmy wynika z braku możliwości rozwoju.
Oczywiście jeśli prowadzisz tego typu rozmowy w związku z odejściami współpracowników z firmy, dobrze jest przygotować się w ten sposób, by od razu poinformować szefów zespołu, jakie są aktualne oczekiwania finansowe kandydatów na dane stanowiska. To czasem powoduje, że pracodawcy są bardziej skłonni zainwestować w pracownika, którego już mają pokładzie, niż decydować się na zatrudnienie człowieka z zewnątrz.
Wiesz już, kto w firmie zarządza budżetem szkoleniowym? Pozostaje Ci udać się do tej osoby i porozmawiać z nią uczciwie i szczerze o tym, jakie są możliwości w Waszej organizacji.
Warto już wtedy mieć jako takie rozeznanie na rynku szkoleniowym w Polsce. To bardzo bogaty rynek, naprawdę masz w czym wybierać. Dobrze też zawczasu wiedzieć, jakie dokładnie formy szkolenia interesują Twoich współpracowników.
Czy ma to być na przykład szkolenie dwudniowe połączone z wyjazdem integracyjnym zespołu, czy dużo lepiej sprawdzą się różnego rodzaju formy e-learningu, w tym chociażby zamówienie odpowiednich publikacji naukowych. Zastanów się zatem wspólnie z szefem zespołu, jaka forma kształcenia będzie najskuteczniejsza. Aktualne badania wskazują, że najlepiej sprawdzają się formy mieszane.
Pamiętaj, że właścicielem procesu szkoleniowego jest również pracownik. Ważne, aby to od niego się dowiedzieć, czy ma wystarczająco czasu, by uczestniczyć w szkoleniu. Zapytaj go też o to, jaką formę kształcenia preferuje.
Dopiero gdy masz wszystkie informacje, zdecyduj się na poszukiwanie odpowiedniej formy kształcenia. Sytuacja może się nieco skomplikować, jeżeli w Twojej firmie jest na przykład dział trenerski. Wtedy, zanim wyruszysz na poszukiwanie na zewnętrznym rynku szkoleniowców, warto porozmawiać z wewnętrznymi trenerami i szkoleniowcami, w jakim aspekcie mogą Ci pomóc.
Jeśli posiadają te kompetencje, które powinny zostać przekazane Twoim współpracownikom, pozostaje Wam zaplanowanie odpowiednich programów szkoleniowych i - być może - programów mentoringowych. Jeżeli wewnętrznego działu szkoleniowego nie ma, sprawdź zewnętrzny rynek szkoleń.