Szkolenie i integracja
sposób na oszczędność?
lesen sieAutor: dr Marek Wojciechowski | psycholog biznesu
Uczymy się przez całe życie. Chyba nie bardziej banalnego w swojej wymowie, ale i trafniejszego w rzeczywistym wymiarze powiedzenia, prawda? Tak, uczymy się przez całe życie. Dosłownie. Warto zdawać sobie z tego sprawę i nauką tą zarządzać świadomie, aby inne, równie znane i równie banalne powiedzenie - mądry Polak po szkodzie - nie stało się naszym przeklętym mottem.
Idea uczenia się, rozwoju przez całe życie zdaje się stawać, zwłaszcza w ostatnim czasie, standardem dla każdej osoby, która świadomie chce odnieść sukces w sferze prywatnej, społecznej, zawodowej czy biznesowej. Aby sprostać poważnym wyzwaniom współczesności, trzeba stale się rozwijać i podnosić swoje kompetencje. Dynamicznie zmieniającej się codzienności nie pozostawiają w tej kwestii żadnych złudzeń.
Lifelong learning po polsku to uczenie się przez całe życie - to koncepcja, która pozwala jednostkom, społeczeństwom i państwom wyjść naprzeciw wyzwaniom współczesności, takim jak gwałtowny rozwój technologiczny, proces globalizacyjny oraz postępujące przemiany społeczno-ekonomiczne, cywilizacyjne i kulturowe
Filozofia nauki przez całe życie zakłada kontynuację podnoszenia kwalifikacji i dokształcanie się po zakończeniu edukacji formalnej. Zwłaszcza teraz, współcześnie, korzystając z powszechnego dostępu do sieci, można to robić poprzez udział w wykładach, kursach i szkoleniach, szczególnie tych oferowanych online, jak również całkowicie samodzielnie np. poprzez oglądanie filmów, czytanie książek, czy wreszcie - słuchanie, coraz bardziej popularnych podcastów.
Co ważne, idea ta odnosi się do wszystkich dziedzin wiedzy oraz obszarów naszej działalności i aktywności: tak zawodowej, jak i prywatnej. I bynajmniej, lifelong learning nie jest koncepcją nową, współczesną. Za jej prekursorów uchodzą... Konfucjusz, Sokrates, Platon i Seneka, którzy już kilka tysięcy lat temu formułowali postulaty stałego uczenia się i rozwoju, jako sposobu na budowanie dobrostanu człowieka.
Współczesne podwaliny zasad efektywnego nauczania ustawicznego położył Robert J. Kidd, przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Oświaty Dorosłych w Montrealu, który w wydanym w 1966 roku opracowaniu The Implications of Continuous Learning określił trzy wymiary efektywnego lifelong learning: kształcenie w pionie, w poziomie i w głąb. Oto one:
Trzy wymiary efektywnego lifelong Learning
Według przywołanego już R. J. Kidda, idea edukacji całożyciowej jest w pełni realizowana tylko wówczas, gdy uczestnicy przejawiają aktywność we wszystkich trzech opisywanych płaszczyznach. Warto o tym pamiętać podejmując działania związane z samorozwojem.
W swojej, odnoszącej się do kwestii zawodowych praktyce - lifelong learning prowadzi do potęgowania własnych możliwości, do kreowania naszego, świadomego potencjału, a przez to zwiększenia naszej atrakcyjności i wartości, chociażby na rynku pracy lub też, w przypadku osób rozważających zmianę pracy lub powracających na rynek po dłuższej przerwie, umożliwia zdobycie nowych umiejętności i przebranżowienie.
Z uwagi na duże tempo zmian gospodarczych, ekonomicznych i społecznych, funkcjonowanie i realizacja koncepcji uczenia się przez całe życie stały się praktycznie - fundamentalnym wymogiem dla właściwego odnajdywania się i skutecznego działania na rynku pracy. Są jak gdyby gwarancją tego, że poradzimy sobie zawodowo, bez względu na okoliczności, problemy i wyzwania.
Warto sobie w tym miejscu uświadomić, pozbawiając się sentymentalnych złudzeń, że w związku z automatyzacją pracy, powstawaniem nowych technologii i przemianami cywilizacyjnymi, część zawodów powoli zanika lub staje się coraz bardziej niszowa, a w ich miejsce powstają nowe. Te nowe, wymagają zaś niejednokrotnie całkiem nowych kompetencji i kwalifikacji.
Według badań Fundacji Attention Marketing Research, blisko 60% ludzi, którzy wejdą na rynek pracy w 2025 roku, będzie wykonywać zawód, który w tym momencie nie istnieje!
Stąd też drogi czytelniku, bez względu na Twój obecny wiek, musisz mieć świadomość, że w trakcie profesjonalnie realizowanych procesów rekrutacyjnych liczy się nie tylko Twój uzyskany dyplom i aktualne wykształcenie.
Ważne, wręcz kluczowe stają się także takie Twoje cechy jak: chęć i predyspozycje do nauki, gotowość do podejmowania nowych wyzwań i wychodzenia poza utarte schematy, czyli aktywne korzystanie i wdrażanie w swoim życiu - właśnie idei longlife learning.
Zasada lifelong learning to 6 głównych korzyści:
dr Marek Wojciechowski | psycholog biznesu
Dyrektor programowy Opendoor Polska
www.opendoorpolska.pl