Tym, którzy uwielbiają czytać, praca w bibliotece jawi się jako spełnienie marzeń. Cisza, spokój i mnóstwo książek wokół - to brzmi kusząco. Szczególnie dla osób ceniących takie warunki pracy.
Jak wygląda praca w bibliotece?
Wszystko zależy od tego, na jakim stanowisku. A możliwości jest co najmniej kilka. Przykładowo w przypadku wysokiego stanowiska w bibliotece naukowej o tym, czy można się ubiegać o daną posadę, decydują staż pracy, wykształcenie, doświadczenie i liczba publikacji bibliotekoznawczych.
A jakie są główne obowiązki na poszczególnych stanowiskach w bibliotece publicznej?
- Pomocnik biblioteczny - zajmuje się głównie udzielaniem informacji o bibliotece, a także gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych. Dodatkowo wspomaga bibliotekarza w jego codziennych obowiązkach zawodowych. Żeby móc się ubiegać o to stanowisko, wystarczy wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe.
- Magazynier biblioteczny - zajmuje się realizacją zamówień na książki, czasopisma itp., dbaniem o poprawne stany magazynowe, a także bieżącą obsługą i przenoszeniem książek między magazynami. Do objęcia tego stanowiska wystarczy wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe.
- Młodszy bibliotekarz - do jego obowiązków należy między innymi organizowanie imprez, spotkań czy przedsięwzięć promujących bibliotekę i czytelnictwo, jak również przygotowywanie różnorodnych form pracy z czytelnikami, mających na celu popularyzację nauki.
- Konserwator książki - zajmuje się konserwacją książek; dba o stare egzemplarze, wielokrotnie czytane, aby mogły nadal służyć użytkownikom biblioteki. Wymogiem jest posiadanie wykształcenia wyższego ze specjalizacją w zakresie konserwacji papieru i skóry.
- Bibliotekarz - jego zakres obowiązków zależy od wielkości biblioteki. Do głównych zadań należy gromadzenie (obejmujące zakup nowości), udostępnianie i przechowywanie zbiorów. Do objęcia tego stanowiska wymagane jest wykształcenie wyższe.
- Starszy bibliotekarz - do zajmowania tego stanowiska wymagane jest wykształcenie wyższe i minimum dwuletnie doświadczenie w pracy w bibliotece, jeśli kandydat ukończył studia magisterskie związane z bibliotekoznawstwem, lub trzyletnie, jeśli ukończył studia na poziomie licencjatu. Główne obowiązki na tym stanowisku to nadzorowanie pracy bibliotekarzy, gromadzenia i udostępnianie zbiorów. Jak również promowanie dziedzictwa kultury.
- Kustosz biblioteczny - wymogiem jest posiadanie wykształcenia wyższego z zakresu bibliotekoznawstwa lub informacji naukowej. Dodatkowo należy wykazać czteroletni staż pracy w bibliotece. Zakres obowiązków ustala biblioteka, ale wśród najczęstszych można wymienić: nadzór na systemem informatycznym i Zarządzanie parametrami sterującymi pracą.
Praca w bibliotece - opinie
W internecie bardzo trudno znaleźć opinie o pracy w bibliotece. Szczególnie takie, które mówiłyby wprost o atmosferze pracy lub warunkach zatrudnienia. Najczęściej pojawiają się informacje o tym, jak zdobyć pracę i jakie wymagania należy spełnić, by zajmować poszczególne stanowiska.
Jednak już sama wizyta w bibliotece miejskiej pozwala zaobserwować, jak wygląda praca w tej instytucji. Uśmiechnięte panie, zawsze gotowe do interakcji z czytelnikiem, to emanacja entuzjazmu, który stanowi nieodłączny element tej pracy. Ważne jest też kreatywne podejście, ponieważ biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę czy czasopismo, ale także instytucja kultury, która bawi i uczy.
Z drugiej strony brak opinii w sieci to dobry znak. Sugeruje, że osoby, które na co dzień wypożyczają nam ulubione książki, są zadowolone ze swojej pracy - wszak w internecie najczęściej zamieszcza się opinie negatywne.
Praca w bibliotece - oferty
Można je znaleźć na stronach powiatowych urzędów pracy, a także w serwisach typu pracuj.pl. Warto też w tym kontekście wspomnieć o jednym z najbardziej poczytnych serwisów bibliotekarskich, czyli lustrobiblioteki.pl.
Osobom, które starają się o pracę w bibliotece, życzymy powodzenia. Trzymamy kciuki!
Zespół ebookpoint BIBLIO
Źródło obrazu