Stypendia dla bibliotekarzy

20.01.2025biblioteki

Вам потрібно 8 хвилин, щоб прочитати цю статтю

Stypendia dla bibliotekarzy

Możliwości na pozyskanie zewnętrznych środków dla biblioteki jest naprawdę sporo.  Po pierwsze, możesz napisać wniosek i złożyć go jako biblioteka. Programów i źródeł dofinansowania dla instytucji typu biblioteka jest dużo. Jednak dzisiaj przeczytasz o indywidualnym wsparciu każdego z bibliotekarzy osobno.

Z tego artykułu dowiesz się:

- Jakie stypendia są odpowiednie dla bibliotekarzy

- Poznasz przykłady realizacji po otrzymaniu stypendium bibliotekarskiego

 

Od czego zacząć - jak zdobyć stypendium dla bibliotekarza?

 

Na początek postaraj się wystąpić o stypendium na realizację swojego autorskiego pomysłu. Stypendium jest bardzo wdzięczną formą finansowania projektu. Składaj je jako osoba fizyczna.

Wymaga mniej formalności. Wnioski są prostsze niż w klasycznych programach grantowych. Jakie mamy możliwości na rynku? Pierwsza propozycja to stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po ogłoszeniu naborów, wnioski można było składać przez miesiąc.

Jak będzie w tym roku? Jeszcze ne ma informacji o naborze. Dołącz do newslettera BIBLIO, aby nie przegapić informacji o starcie naborów.

 

W jakich stypendiach bibliotekarz może wziąć udział?

Stypendium twórcze. Możesz startować w następujących dziedzinach:

  • literatura,
  • sztuki wizualne,
  • muzyka,
  • taniec,
  • teatr,
  • film,
  • opieka nad zabytkami,
  • twórczość ludowa.

 

Być może piszesz wiersze albo dopiero chciałbyś napisać i wydać swoją pierwszą książkę. Być może śpiewasz, tańczysz, chciałbyś założyć chór w Waszej miejscowości. Może szczególnie dbasz o lokalne zabytki albo też chciałbyś powołać teatr dziecięcy lub wytwarzać ludowe instrumenty.

 

Stypendia na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury

 

Druga kategoria stypendium nosi nazwę stypendia na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury. Tutaj mamy do wyboru dwie dziedziny:

  • animacja i edukacja kulturalna oraz zarządzanie kulturą,
  • wspieranie rozwoju kadru kultury.

 

Zarówno pierwsza, jak i druga propozycja jest jak szyta na miarę dla bibliotekarzy. Dlaczego? Przecież na co dzień animujecie i edukujecie kulturalnie. W ramach tego programu możecie przeprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy z waszego miasta lub dzielnicy.

 

Kto może wziąć udział w programie stypendialnym Ministra Kultury?

 

Właściwie każdy, kto czuje, że wspomniane dziedziny są jego domeną. Oznacza to, że nie tylko Ty jako bibliotekarz możesz otrzymać dofinansowanie w postaci stypendium, ale również Twoi czytelnicy. Jeśli specjalizujesz się w pisaniu wniosków i lubisz szkolić, spróbuj swoich sił w napisaniu wniosku na zorganizowanie szkolenia dla czytelników. Podczas którego opowiesz im jak zdobyć stypendium. Realizacja w ramach edukacji kulturalnej, prawda?

 

Na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć?

 

Stypendium w 2024 roku przewidywało wypłatę 5000 zł brutto miesięcznie, co w kwocie netto oznaczało 4400 zł.

Przez okres od 3 do 12 miesięcy, w zależności od tego, na jak długo przewidujecie Wasze działania.

 

Projekty sfinansowane ze stypendiów kulturalnych - przykłady?

 

Muzyk rokowy w 2021 roku otrzymał stypendium na napisanie biografii swojego ojca, nieco zapomnianego działacza Solidarności. Ma osiągnięcia na rynku muzycznym, ale nigdy nie wydał swojej książki. Ze stypendium może mu się to udać.

W drugiej kategorii stypendiów wspominaliśmy o wspieraniu rozwoju kadry kultury. Wielu bibliotekarzy podejmuje się trudnego zadania szkolenia innych bibliotekarzy, na przykład:

  • w podnoszeniu kompetencji cyfrowych,
  • stosowaniu nowoczesnych technologii,
  • umiejętności komunikacji,
  • promowaniu wydarzeń kulturalnych,
  • wdrażania zasad dostępności,
  • zmian ekologicznych.

 

Monika Szmajchal-Zarzeczna wykorzystała swoją pasję do świata cyfrowego, doświadczenie bibliotekarskie, w ramach stypendium stworzyła portal Biblioteka Aplikacji agregujący bezpłatne narzędzia, strony i aplikacje przydatne w działaniach kulturalnych i edukacyjnych.

Ania Rudnicka do niedawna dyrektorka Świdnickiego Ośrodka Kultury, w skład którego wchodzi też biblioteka, dzięki stypendium powołała do życia blog Kultura na czasie i prowadziła szkolenia z zarządzania dla kadr kultury.

Przemysław Waczyński kolejny stypendysta ministra kultury. Pewnie znany jest bardziej na Podlasiu. Po pierwsze pracuje w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie. Po drugie w tym roku w ramach stypendium stworzył portal Podlaska Sieć Kultury. Znajdziecie tam wizytówki animatorów, propozycje szkoleń, ciekawych projektów i dobre praktyki.

To zdecydowanie miejsce dla profesjonalistów działających w podlaskiej kulturze. Aż szkoda, że w każdym województwie nie ma takiego portalu. A może właśnie to propozycja dla Ciebie na stypendium? To tylko kilka przykładów.

Pewnie wielu innych bibliotekarzy, może pochwalić się otrzymaniem stypendium. Dlaczego i Ciebie nie mogłoby być w tym gronie?

 

 
Поділитися:

Хочете дізнатись більше?