Sześć kompetencji najlepiej rozwijanych dzięki czytaniu

22.06.2022für mitarbeiter hr

du brauchst 11 minuten um diesen artikel zu lesen

Sześć kompetencji najlepiej rozwijanych dzięki czytaniu

Czytać książki po prostu trzeba, nie ma odstępstw i wymówek, które tłumaczyłyby osoby nieczytające. Jeśli chcesz się rozwijać, musisz czytać. A najlepiej czytać i słuchać. Jeśli bowiem nie masz czasu na czytanie, możesz wybrać książki w formie audio i dzięki temu obcować z nimi w dowolnym miejscu i czasie.

 

Jakie kompetencje rozwija czytanie?

 

Przede wszystkim kreatywność. Korzystnie wpływa również na umiejętność analizowania informacji, koncentrację, empatię, zrozumienie innych czy panowanie nad emocjami. Wszystkie wymienione umiejętności i cechy należą do tzw. kompetencji miękkich, bo czytanie właśnie ten ich typ najlepiej rozwija.

I kolejny powód, aby zaproponować pracownikom sięganie po książki, ale również samemu dawać dobry przykład i polecać ciekawe wydawnictwa branżowe lub biznesowe: raport Deloitte Acces Economics prognozuje, że do 2030 roku aż 66% wszystkich miejsc pracy będą stanowić zawody wymagające rozwiniętych kompetencji miękkich. Jak przekonuje dr Mateusz Grzesiak: ,,Każdy z nas może się ich nauczyć, tak samo jak uczymy się jeździć na rowerze". Zatem każdy z pracowników może rozwijać swoje kompetencje miękkie, na przykład dzięki czytaniu. Możesz również podpowiedzieć swoim menedżerom, aby proponowali pracownikom jedną książkę w miesiącu, taką, która pomoże w rozwoju kompetencji.

Ponadto możesz, wspólnie z kierownikami działów, ustalić, które kompetencje u którego pracownika chcecie rozwijać; warto wybrać 2-3 na rok i na nich się skupić. Oczywiście wyłącznie czytanie książek czy słuchanie audiobooków nie rozwinie tych kompetencji, ale już czytanie połączone z warsztatami, wymianą wiedzy może być efektywne. Zorganizuj wewnętrzne warsztaty, które poprowadzą Twoi pracownicy, by edukować pozostałych współpracowników.

 

Jak rozwijać kompetencje pracowników?

 

Zadbaj o zróżnicowane możliwości rozwoju. Co to znaczy? Tylko tyle, aby pamiętać, że różnorodność i dostęp do wielu modeli rozwoju wiedzy popłaca. A każda złotówka wydana na rozwój pracownika to inwestycja, która się zwraca! Jak zatem rozwijać kompetencje, by stały się zyskiem dla organizacji?

Po pierwsze zastanów się, jakie kompetencje będą potrzebne w Twoim zespole, przedyskutuj z kierownikami działów, którzy pracownicy wykazują się rozwiniętymi kompetencjami miękkimi i jakimi konkretnie. Następnie ustalcie, które z nich warto rozwijać, i zaplanujcie ich rozwój. Wybierzcie 2-3 kompetencje, na których skupicie się w ciągu roku, rozpiszcie, jakie książki powinny znaleźć się w biblioteczce potrzebnej do rozwoju - i działajcie.

Z piramidy Dale'a wynika, że najlepiej zapamiętujemy, kiedy coś mówimy i robimy. Jeśli zatem zależy Ci na pełnym rozwoju kompetencji miękkich pracowników, koniecznie użyj tego sposobu. Dzięki temu wiedza zdobyta z książek, powtórzona podczas warsztatów, zostanie skutecznie zapamiętana i przekazana.

 

Które książki pomagają w rozwoju kreatywności?

 

Jedną z kompetencji rozwijanych dzięki czytaniu jest kreatywność. To najczęściej wymieniana kompetencja w kontekście książek, ponieważ niezależnie od ich typu, od tego, co preferuje czytelnik, zawsze rozwijają one jego kreatywność i wyobraźnię. Kreatywni ludzie są obecnie poszukiwani na rynku pracy. Głównie dlatego, że pracodawcom zależy na nieszablonowym podejściu do obowiązków i umiejętności wychodzenia z trudnych sytuacji.

 

Jeśli chcesz rozwijać kreatywność swoich pracowników lub własną, sprawdź poniższe książki:

 

 

 

Które książki pomagają w analizowaniu informacji?

 

Analizowanie danych jest kluczowe w większości organizacji. Jak bowiem bez dobrej analizy sprawdzać, mierzyć i poprawiać funkcjonowanie biznesu? Z badania opublikowanego przez firmę Gartner wynika, że niedostateczna umiejętność czytania danych jest jedną z trzech największych przeszkód w budowaniu silnych zespołów. Badanie to przeprowadzono wśród dyrektorów ds. danych.

 

Książki i kursy, które mogą pomóc w rozwoju tej kompetencji:

 

  

 

Które książki pomagają w rozwoju koncentracji?

 

Sam proces czytania wymaga koncentracji, nie dziwi więc, że czytanie właśnie ją rozwija. Kompetencja ta jest również niezwykle ważna wobec doniesień naukowców, że dzisiaj - w dobie przesytu informacjami i rozwiniętej technologii - mamy problem z koncentracją. Uwagę skupiamy maksymalnie na kilka sekund, po czym odpływamy myślami. Nawet podczas lektury artykułów w Internecie nie czytamy ich od deski do deski, a tylko pobieżnie. Zapewne teraz, kiedy czytasz ten artykuł, się z tym zgodzisz.

 

Książki, które mogą pomóc w rozwoju koncentracji:

 

  

 

Które książki pomagają w rozwoju empatii i zrozumienia innych?

 

W czasach, w których liczy się różnorodność, a na rynku pracy możemy spotkać wielu obcokrajowców warto zadbać o rozwój takich kompetencji jak empatia i zrozumienie innych. Oczywiście dobrze również szeroko informować pracowników, że zatrudnianie osób z zagranicy nie oznacza zabierania Polakom pracy, ale przede wszystkim pomoc w obsadzaniu stanowisk. Empatia jest niezwykle przydatną cechą także w życiu codziennym, więc z pewnością wielu pracowników będzie zainteresowanych pracą nad jej rozwojem.

 

Oto książki, które mogą pomóc w rozwoju empatii i zrozumienia innych:

 

  

 

Które książki pomagają w rozwoju umiejętności rozpoznawania własnych emocji i panowania nad nimi?

 

Umiejętność rozpoznawania swoich emocji i panowania nad nimi wydaje się być dzisiaj bardzo istotna. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę trwającą pandemię i trudną sytuację geopolityczną. Coraz więcej mówi się o konieczności zadbania o dobrostan psychiczny. W tym kontekście niemałym echem odbił się pomysł ustawy umożliwiającej wystawienie zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia zawodowego. Obecnie skarżą się na nie również przedstawiciele pokolenia Z, czyli najmłodszej generacji na rynku pracy. Nie jest to w takim razie syndrom, który dopada wyłącznie pracowników z dużym stażem pracy.

 

Czy przedstawione kompetencje to kompetencje VUCA? Zapewne tak. Wiele z nich zrodziło się z potrzeby nadążania za zmianami i dopasowania się do obecnego świata.

 
Teilen Sie:

möchten sie mehr details erfahren?