Planowanie i projektowanie szkoleń
Na co zwrócić uwagę
przeczytajNa rynku szkoleniowym dzieje się dużo. Działa na nim wielu szkoleniowców, można się rozwijać w różnych dziedzinach za pomocą różnorodnych form kształcenia. Pamiętaj, że szefowie zespołu lubią łączyć learning na przykład z integracją zespołu.
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Jeżeli masz do przygotowania tego typu wydarzenie, ono na pewno będzie dużo bardziej kosztowne niż udział jednego pracownika w jakimś procesie edukacji czy rozwoju. Dlatego zastanów się wspólnie z szefem operacyjnym, jakie jeszcze elementy chcecie przy okazji takiego wydarzenia szkoleniowego zaplanować. Przy jego planowaniu pamiętaj również o uwzględnieniu typowego harmonogramu aktywności firmy. Gdyby szkolenie miało się odbyć na przykład w okresie wakacyjnym, wówczas trzeba wziąć pod uwagę, że wielu pracowników będzie na urlopach.
Pamiętaj też o tym, że poszczególne działy są różnie obłożone pracą. Niektóre funkcjonują szczególnie intensywnie w styczniu i lutym, jak księgowość lub zespół kadrowo-płacowy. Inne działy, na przykład marketingu, pracują bardzo intensywnie w czasie, na kiedy przypadają główne kampanie.
Warto więc wiedzieć, który dział w którym okresie jest bardziej zajęty, by do tego dostosować odpowiednio program szkoleniowy. Pamiętaj, że ludzie, którzy mają nadmiar obowiązków i pracy i są przed deadline'ami, dużo gorzej skupiają się w czasie procesów szkoleniowych - planuj je tak, aby umożliwić uczestnikom spokojny, a tym samym efektywny udział. Bardzo ważne jest to, aby przy wyborze szkoleniowca czy też firmy, której zamierzasz powierzyć szkolenie swoich współpracowników, zaplanować to z odpowiednim wyprzedzeniem i poświęcić temu odpowiedni czas.
Jak widzisz, proces planowania szkoleń jest pracochłonny i wymaga wielu danych. Jak dobrze zaplanować szkolenie krok po kroku?
Jeżeli masz już gotowy plan, odpowiedz sobie na pytanie, czy ma być to jednorazowa akcja, czy raczej dłuższy proces szkoleniowy. Jeżeli to drugie, być może uda się wynegocjować z firmą szkoleniową niższe koszty lub skorzystać z przygotowanych przez nią promocji cenowych. Warto też przy wyborze organizacji szkoleniowej spojrzeć na jej ofertę w kontekście przyszłości, czyli zastanowić się, czy jest w stanie szkolić Twoich współpracowników w dłuższej perspektywie czasowej.
Najlepiej wybierać takie, które proponują różne formy szkoleń. Wtedy będziecie się spotykać ciągle z tą samą organizacją i dużo łatwiej będzie przychodziło planowanie kolejnych szkoleń. A co w przypadku, kiedy nie uda Ci się zaplanować idealnie roku pod kątem szkoleń? Jakie są naprawdę koszty nierealizowania polityki szkoleniowej w firmie? Otóż koszty są ogromne.
Musisz brać pod uwagę to, że co roku z organizacji odchodzą pracownicy, a więc następuje rotacja zespołu. Warto wiedzieć, ile kosztują kompetencje pracownika na danym stanowisku, i w odniesieniu do tego być przygotowanym do procesów rekrutacyjnych. O ile te muszą się w firmie odbywać - jeśli wszystkie potrzeby pracownika w organizacji będą zaspokojone, wśród nich istotna dla niego potrzeba rozwoju, między innymi za sprawą szkoleń, konieczność przeprowadzania rekrutacji będzie rzadkością.