Rozpisywanie profilu kompetencyjnego
- ułatwienie, za które sobie podziękujesz
przeczytajPrzede wszystkim postaw na kompetencje, które są ważne dla pracownika i dla organizacji. Upskilling jest coraz powszechniejszym zjawiskiem - wymienia się go jako główny element w walce o talenty. Co nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, czyli rynek pracownika. Pracownicy doskonale znają swoją wartość i potrafią odpowiednio wyceniać własne kompetencje. Dlatego tak ważne jest ich podnoszenie w obrębie firmy. Brutalna prawda jest taka, że jeśli Ty nie dasz pracownikowi możliwości rozwoju, da ją ktoś inny.
Przed rozpoczęciem dywagacji na temat tego, jak upskilling może pomóc w rozwoju kompetencji pracowników, odpowiedzmy na pytanie, czym on w ogóle jest. Według najprostszej definicji - a właściwie po prostu w tłumaczeniu na polski - jest to podnoszenie umiejętności czy też kwalifikacji zawodowych. Można sobie zadać pytanie, dlaczego tak dużo mówi się o tym teraz. Jest to związane z toczącą się na rynku pracy walką o talenty, czyli o osoby dobrze wykwalifikowane, które organizacje chętnie widziałyby w swoich szeregach. Jednak takie osoby doskonale znają swoją wartość, jak również wartość swoich kompetencji, jeśli więc organizacja, dla której obecnie pracują, odpowiednio ich wynagradza i daje im możliwości rozwoju, a także dopasowane benefity pozapłacowe, nie będą chciały z takiej firmy odejść. W związku z tym na rynku powstała luka, którą należy wypełnić, aby firmy się rozwijały. Organizacje inwestują w upskilling, aby wykwalifikować pracowników, których już zatrudniają, by firma mogła osiągać wyznaczone cele.
Jest to proces korzystny zarówno dla organizacji, jak i dla pracownika. Organizacja, szkoląc pracowników, zyskuje lojalny zespół, a ci mają poczucie, że mogą osiągnąć więcej. Sytuacja win-win, czyli każdy wygrywa.
Organizacje równie często jak po upskilling sięgają po reskilling, czyli przebranżowienie pracowników. Co wybrać i co okaże się korzystniejsze, jest oczywiście zależne od organizacji, ale i samego pracownika. Przekwalifikowanie odnosi się do zmiany kompetencji pracownika na przykład z zawodu nierokującego na taki, który odnotowuje tendencję wzrostową. Bywa, że jest to diametralna zmiana, jak choćby z asystentki na księgową. Często jednak takie praktyki okazują się jedyną możliwością, by utrzymać etat dla pracownika.
Którą opcję wybrać, zależy od sytuacji i potrzeb firmy. Trudno jednoznacznie określić, że należy stosować wyłącznie model podnoszenia kwalifikacji, ponieważ w momencie, kiedy stanowisko przestaje być rentowne i planowana jest jego likwidacja, nikt nie będzie inwestował czasu ani pieniędzy w podnoszenie kwalifikacji. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się reskilling, który pozwoli na zachowanie etatu pracownika. Każda sytuacja powinna być gruntownie przemyślana, bo z kolei, kiedy jedynym rozwiązaniem wydaje się przekwalifikowanie marketera na księgowego, a pracownik nie jest zainteresowany takim zakresem obowiązków, wówczas najlepszą opcją - i dla niego, i dla organizacji - będzie rozwiązanie umowy. Nawet jeśli firma zainwestowałaby w przekwalifikowanie pracownika, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na nowym stanowisku nie byłby tak efektywny jak na poprzednim.
Jeśli pracodawca wybierze model upskillingu, warto, aby się dowiedział, jak dbać o rozwój kompetencji pracowników. Oczywiście rozwój będzie przebiegał inaczej w przypadku poszczególnych pracowników, ponieważ każdy lubi zdobywać wiedzę w inny sposób, a dodatkowo jest zainteresowany innym obszarem. Można jednak wyróżnić kilka najważniejszych elementów, o które organizacja powinna zadbać:
Literatura uzupełniająca: